Ateny, Grecja: Odnośnie ataku bombowego na byłego premiera Loukasa Papadimosa

Ponieważ opisywane poniżej wydarzenia z maja 2017 nie odbiły się szerokim echem poza Grecją w międzynarodowej sieci kontrinformacyjnej, a korporacyjne media również postanowiły złagodzić wpływ tego ataku, ponownie publikujemy informację o tych wydarzeniach by podkreślić, że wszystko trwa dalej i nic nie jest zakończone. 

25 maja 2017 roku, podczas pierwszego dnia szczytu NATO w Brukseli, gdy były grecki premier Loukas Papadimos był odwożony do domu o 6.30 rano wybuchła bomba w liście wynikiem czego były premier został ranny. Incydent miał miejsce w Atenach kilka przecznic od Ateńskiej Politechniki w centralnym parku miasta. Do detonacji urządzenia doszło wewnątrz opancerzonego samochodu, który przemieszczał się w towarzystwie policyjnej ochrony upokarzając tym samym służby ochrony państwa, które zostały zmuszone do zamknięcia całej okolicy z ruchu drogowego.

Loukas Papadimos jest obecnie znanym ekonomistom, byłym szefem Banku Grecji i byłym wiceprezydentem Europejskiego Banku Centralnego. Bomba w przesyłce listowej dotarła do jego domu i pomimo trwającej wówczas ścisłej kontroli nie wykryto w przesyłce materiałów wybuchowych. Dwóch ochroniarzy służących Papadimosowi za kierowców również odniosło rany w wyniku eksplozji. Eksplozja ładunku wewnątrz specjalnie wzmocnionego auta wywołała tak duże ciśnienie, że Papadimos odniósł rany oczu, klatki piersiowej, brzucha i nóg, przez co został natychmiast zabrany do szpitala na serię zabiegów. Jego życiu wówczas nie groziło niebezpieczeństwo. Pozostałe ofiary wybuchu również trafiły do szpitala z lżejszymi obrażeniami. Atak został przez władze uznany za najgorszy akt terroru przeciw postaci greckiego establishmentu od wielu dziesięcioleci.

Państwo greckie jest przerażone, ponieważ wszelkie operacyjne metody ochrony jego urzędników zawiodły. Skoro tak wysoko postawiona figura była być celem ataku, każdy z nich może być następny.

Technokraci, pijawki, pasożyty – Przemoc i strach nadejdzie do waszych domów jeżeli spróbujecie zastosować ją na nas – Niech żyje anarchia.

(tłumaczenie z 325)

UdostępnijShare on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone