Santiago, Chile: Podpalenie autobusu Transantiago w proteście przeciw wyborom

Poranka 30 czerwca 2017 trzy osoby wsiadły do autobusu Transantiago I-10 na początku jego trasy. Kiedy autobus dotarł do skrzyżowania alei 5 April oraz Yelcho na dzielnicy Villa Francia jeden z podróżnych zbliżył się do kierowcy, skierował w jego stronę broń i rozkazał mu zatrzymać pojazd. Na ulicy osoby w kapturach (slang tamtejszy nazywa ich encapuchados przyp.tłum.) zablokowały autobus sygnalizując kierowcy aby wyszedł ze środka.

Później kierowca relacjonował prasie i policji: „Byłem nerwowy i przestraszony, zatrzymałem autobus tam gdzie mi kazali. Gdy drzwi się otworzyły ta trójka opuściła autobus, jeden z nich miał pistolet i pojemnik z benzyną. Wtedy zaczęli podpalać pojazd”. Ostatecznie wszystkie osoby opuściły autobus bez uszczerbku na zdrowiu, podczas gdy Transantiago stanął w płomieniach dzięki zamaskowanym osobom które na koniec wszędzie dookoła rozrzuciły ulotki.

Enacapuchados opuścili miejsce bardzo szybko. Policja, siły specjalne ani nawet helikopter który zjawił się niebawem nie był w stanie złapać żadnego z anonimowych napastników.

Akcja rozegrała się kilka dni przed najważniejszymi  wyborami, gdzie wybierano kandydatów którzy zasiądą na swoich stołkach.

Tekst ulotek porozrzucanych przy palącym się autobusie: 
„Nie daj się oszukać, najlepszym wyborem jest by nie głosować!
Organizujmy się wściekle przeciwko systemowi kapitalistycznemu, 30 czerwca zostanie dniem przeciwko wyborom”

UdostępnijShare on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone