Na terenie anarchistycznej Exarchii policja nie ma łatwego życia. 10 stycznia 2017 r. o godzinie 6:18 rano czyli w 18 minut po zmianie straży, jeden lub dwóch strzelców otworzyło ogień do oddziału prewencji pilnującej tamtejszego oddziału partii PASOK. Gliniarze ochraniają go przed anarchistami, którzy regularnie atakowali, i nadal atakują, tę filię. Siedziba PASOK-u znajduje się na ulicy Trikoupi, blisko głównego placu Exarchii i niedaleko od słynnej Politechniki Ateńskiej.Dwie kule przeszły przez okna policyjnego busa, jedna trafiła w okno pobliskiego sklepu. Trafiony policjant siedział za kierownicą busa, a kula utkwiła w jego udzie. Po przewiezieniu do szpitala, lekarze powiedzieli, że rana nie zagraża jego życiu. Nie chcieli jednak podać żadnych dodatkowych szczegółów o stanie pacjenta.
Za atakiem najprawdopodobniej stoją anarchiści, jednak jak dotąd nie przyznała się do niego żadna grupa. Znamienne jest, że miał on miejsce zaledwie w kilka dni po aresztowaniu Poli Roupy, bojowniczki anarchistycznej grupy partyzantki miejskiej Walka Rewolucyjna. Jej aresztowanie i strajk głodowy przeciw odebraniu jej syna wywołały szereg bojowych akcji bezpośrednich. Pisaliśmy o nich TUTAJ
Cztery dni po strzałach do policji, anarchiści przypuścili kolejny, bardziej tradycyjny atak przy użyciu koktajli mołotowa, najpierw na policję zwabioną w okolice ulicy Tositsa, czyli pod Politechniką, a następnie o 22:30 powtórzyli swój atak, obrzucając butelkami z benzyną gliniarzy pod biurem PASOK-u. W starciach nikt nie został ranny ani aresztowany. W tym rejonie stanowią one swego rodzaju rutynę.
Ostrzelanie busa to nie pierwszy tego typu atak na Exarchii w ostatnim czasie. 7 czerwca 2016 r. anarchiści z “Grupy Zbrojnej Milicji” zastrzelili dilera narkotyków, który zamieszany był w pchnięcie nożem anarchisty z kawiarnio-księgarni Vox. Jeśli chodzi o samą Walkę Rewolucyjną to w styczniu 2009 r. jej bojownicy ciężko ranili policjanta pilnującego Ministerstwa Kultury, znajdującego się na Exarchii, na tyłach Politechniki. Był to odwet za policyjne zabójstwo nastolatka Alexisa Grigoropulosa. Po tym ataku policjant nigdy już nie wrócił do służby.
Exarchia i Ateny to miejsce wiecznie żywego buntu. Każdego roku, 6 grudnia, w rocznicę zabójstwa Alexisa, Exarchia staje się miejscem całonocnych walk między anarchistami a policją. O tegorocznych starciach przeczytasz TU i TU. 12 października 2016 r. Konspiracyjne Komórki Ognia wysadziły na terenie Exarchii auto należące do sędziny Georgi Tsatani (patrz TU), która maczała palce w represjach wobec członków ich rodzin. 17 listopada 2016 r. anarchiści w Atenach hucznie przywitali byłego prezydenta USA Baracka Obamę (patrz TU),