Berlin, Niemcy: Ataki przeciwko korporacjom współpracującym z wojskiem i policją (Telekom, Deutsche Bahn i Vodafone)

Berlin, Czerwiec 2018

Restrukturyzacja władzy poprzez cyfryzację przebiega pełną parą. Nic, co ma “inteligentne” w nazwie, a tym samym nowe miejsce na tym świecie, nie uniknęło tego procesu. Wszystko jest połączone w sieć. Kamery, czujniki i chipy nieustannie wysyłają i umożliwiają komunikację. “Big Data” to waluta jutra. Nawet nasze relacje, działania i myślenie są stale narażone na dostęp cyfrowy. Zredukowaliśmy się do informacji, dostarczamy maszynom algorytmy, pomagając w zarządzaniu i kontrolowaniu przyszłości.

Zwykle nie łatwo jest znaleść się w pozycji możliwej do zniszczenia tego systemu, ponieważ gwałtowne tempo ataku technologicznego się rozszerza, a sieć dominacji wokół nas się rozciąga. Tym ważniejsze są momenty kontrataku, aby odrzucić bezsilność, która rozprzestrzenia się w obliczu bieżących wydarzeń. Tym bardziej cieszymy się, że doszło do odpowiedzi na nędzę powstałą w wyniku kolonizacji świata poprzez hegemonię techniczno-przemysłową mieszczącą się w Berlinie. W kontekście planowanego kampusu Google na Kreuzbergu rozwinęła się walka, która nie jest skierowana wyłącznie przeciw gigantom technologicznym, ale także na poziomie społecznym. Samoorganizacja, bezpośrednia komunikacja i moc ataku są środkami wyboru. Różne akty sabotażu, takie jak ten w marcu ubiegłego roku dokonany przez “Vulkangruppe NetzHerrschaft zerreißen”, wykazały, że infrastruktura przepływu towarów, sieci komunikacyjnych i danych jest podatna na zagrożenia i może zostać zakłócona przez podpalenia sieci kablowych i wrażliwych anten radiowych. Lecz inni gracze na mieście również stali się celem gniewu, takiego jak podpalone pojazdy Amazona, atak koktajlami mołotowa przeciwko firmie start-upowej, ataki na Zalando lub Park Technologiczny Humboldthain i tak dalej. Chcemy napędzać te konflikty dzięki naszemu wkładowi, wybierając kilku znanych graczy, którzy aktywnie pracują nad rozszerzeniem i optymalizacją sieci dominacji i kontroli.

I tak, w nocy z 14 czerwca na Tiergarten, tuż przed rozpoczęciem publicznych transmisji sportowych, podpaliliśmy kable i skrzynki kontrolne anteny radiowej Vodafone. Ta antena jest używana jako dodatek do radia mobilnego dla dla gliniarzy i innych organów. Jesteśmy optymistami i wierzymy, że nasza interwencja przynajmniej pozwoliła na przerwę w transmisji, więc przez chwilę zapewniłaby ciszę radiową. Policyjne radio zamilkło, być może jakaś informacja w drodze do kwatery głównej zagubiła się w zwęglonych kablach.

W nocy 15 czerwca podpaliliśmy tabor samochodowy Deutsche Bahn na ulicy Kaskel, a wieczorem 19 czerwca umieściliśmy urządzenia zapalające pod samochodami Telekom na ulicy Sewan, wysyłając kolejne sześć pojazdów na złomowisko. Poprzez te ataki wysyłamy sygnał w stronę największych operatorów sieciowych w Niemczech, którzy stanowią ważne filary przepływu towarów i danych za pośrednictwem anten radiowych, kabli światłowodowych i sieci kolejowej. Są one niezbędne do funkcjonowania kapitalizmu. Wszystkie trzy firmy oferują znacznie więcej niż tylko infrastrukturę. Wraz z rozwojem technologicznym w zakresie monitorowania, kontroli, Internet of Things (IoT), Przemysłu 4.0, Inteligentnego Miasta, Inteligentnego Domu itd., Są one siłą napędową reorganizacji reguł w erze cybernetycznej.

Dzięki tym działaniom wysyłamy sygnał do wszystkich więźniów wojny społecznej i do tych, którzy uciekają. Specjalne pozdrowienia kierujemy do Lisy, Thomasa, Nerona, Isy i więźniów UP3 i G20.

Telefonia i publiczny transport w służbie władzy

Media, politycy i lobbyści od lat napędzają atmosferę strachu. Strach przed obcymi, uchodźcami i terroryzmem. Towarzyszy temu wezwanie do uszanowania władzy. Nowe prawo policyjne prześciga stare. Twórcy technologii bezpieczeństwa są zadowoleni, ponieważ poprzez strach mogą nie tylko tworzyć politykę, ale także zarabiać dużo pieniędzy. Nic więc dziwnego, że wiodące korporacje znajdują się w czołówce i, w interesie dominacji, nieubłaganie uczestniczą w utrzymaniu istniejącego porządku.

Telekom jest największą firmą telekomunikacyjną w Europie i obsługuje sieci techniczne dla telefonii, telefonów komórkowych, transmisji danych i usług online. Poza Niemcami firma posiada filie w 14 innych krajach europejskich, gdzie jest zaangażowana w sieci mobilne i stacjonarne. Dzięki działającej na skalę międzynarodową spółce zależnej T-Systems grupa jest jednym z wiodących światowych dostawców technologii informacyjno-komunikacyjnych skierowanych do dużych klientów, sektora finansowego, sektora energetycznego oraz administracji publicznej i bezpieczeństwa.

Dla policji, wojska i innych organów bezpieczeństwa T-Systems oferuje kompleksowe rozwiązania i technologie informacyjne. Pod tytułem “PLX” Deutsche Telekom opracowuje między innymi system informacji i wyszukiwania dla policji, w którym zintegrowane są wszystkie odpowiednie procesy raportowania, takie jak usługi rozpoznawania twarzy, dane o zatrzymaniu, dowody z rejestru karnego itp. W ten sposób wspierane będą wszystkie procesy w zakresie obsługi transakcji, od wstępnej rejestracji, aż po złożenie postępowania przed sądem.
Ponadto T-Systems oferuje technologię “Interaktywnego radia samochodowego Patrol (IfuStw)”. Mobilne miejsce pracy policji z wielofunkcyjnymi komputerami w pojeździe, które umożliwia pełną integrację z istniejącą strukturą policji i komunikacją. Systemy te zostały zaprojektowane w celu skrócenia czasu reakcji i interwencji, a jednocześnie ułatwienia w zabezpieczaniu dowodów przez przechwytywanie obrazu wideo.

Vodafone, niemiecka filia brytyjskiej grupy i drugi największy dostawca usług mobilnych w Niemczech, prowadzi również kampanię na rzecz większego bezpieczeństwa. Vodafone zapewnia nie tylko usługi kurierskie dla bawarskiej policji i kamery policyjne dla policji federalnej, ale także rozwija inteligentne drony. Ten dron, wyposażony w kamerę pokładową i kartę SIM dla sieci LTE, dostarcza i analizuje materiał wideo w czasie rzeczywistym. Można to wykorzystać podczas ważnych wydarzeń, na przykład liczenia ludzi lub obserwowania i kierowania przepływem ludzkich strumieni. Monitorowanie ruchu i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych również stanowią część zadań takich aplikacji. Technikę tę można dowolnie zastąpić innym oprogramowaniem monitorującym, na przykład można oczywiście dodać rozpoznawanie twarzy.

Dzięki tym i podobnym produktom Telekom i Vodafone, wraz z wieloma innymi firmami z branży bezpieczeństwa, od wielu lat wystawiają się na targach takich jak Europejski Kongres Policyjny, gdzie rywalizują o względy wojska, policji, wywiadów i straży granicznej oraz kontrolują dane swoich klientów.

Jest bardzo prawdopodobne, że Deutsche Bahn, jako operator stacji kolejowych i niemieckiej sieci kolejowej będzie pełnił rolę konsumenta takich technologii. Jednocześnie infrastruktura grupy oferuje również ogromny obszar eksperymentów, aby przetestować wykorzystanie najnowszych technologii nadzoru w rzeczywistych warunkach. Najpopularniejsza próba terenowa Deutsche Bahn, we współpracy z policją federalną, BKA i Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, jest obecnie realizowana na stacji kolejowej Südkreuz w Berlinie. Inteligentne kamery wideo z wbudowanym oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy są zaprojektowane do automatycznego wykrywania, śledzenia i zgłaszania podejrzanych zachowań. Takie projekty kładą podwaliny pod totalitarne społeczeństwo kontroli. Oczywiście, jeśli wyniki są pozytywne dla operatorów, takie technologie będą również wykorzystywane w innych lokalizacjach. Już teraz 900 stacji Deutsche Bahn jest monitorowanych za pomocą 6000 kamer wideo, które, wyposażone w inteligentne oprogramowanie nadzoru, w duchu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, umożliwiłyby niemal kompletną sieć spersonalizowanego śledzenia i kontroli w transporcie publicznym. Tak więc ta grupa odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu nowych metod nadzoru, jak to ma miejsce w nowej Grupie Roboczej ds. Policji Bawarskiej (PAG).

Od Internetu rzeczy (Internet of Things – IoT) do Smart City i z powrotem

Internet przedmiotów (IoT) jest uważany za największy sektor wzrostu w telefonii komórkowej. Eksperci spodziewają się 50 miliardów połączonych ze sobą urządzeń na całym świecie. Wymaga to potężnych sieci, które mogą szybko wymieniać duże ilości danych. W rezultacie operatorzy sieci bezprzewodowych inwestują ogromne sumy pieniędzy w infrastrukturę światłowodową, infrastrukturę Narrowband i 5G, aby sprostać obecnym i przyszłym potrzebom. Jednocześnie aktywnie angażują się w różne europejskie projekty inteligentnego miasta i rozwijają różne rzeczy, aby uczynić świat całkowicie połączony z siecią rzeczywistością.

Telekom prowadzi tak zwany “Hub: raum” jako inkubator dla start-upów i uruchamia programy o nazwie “Smart City Lab / T-Labs” w celu promowania cyfrowej efektywności miast. Inteligentne rozwiązania transportowe, inteligentne parkowanie, inteligentne ładowanie pojazdów elektrycznych, systemy zarządzania ruchem i pasażerami, inteligentne zarządzanie odpadami, inteligentne oświetlenie, inteligentne pomiary i inteligentne bezpieczeństwo publiczne to tylko niektóre z kluczowych słów, które pokazują, jak kompleksowe są plany korporacyjne i jakie informacje mogą być pozyskiwane i włączane do łańcucha zysków. Celem Telekom jest być wiodącym dostawcą inteligentnych rozwiązań miejskich w Europie. Czyniąc to, mówią, że są zaangażowani w ochronę środowiska i obiecują rozwiązać takie problemy, jak zmiana klimatu, niedobór zasobów, zmiany demograficzne itp., aby umożliwić ludziom przetrwanie na Ziemi przez długi czas. Nie wspomina się o tym, że zniszczenie planety jest wynikiem kapitalistycznej logiki, która zbiera horrendalne zyski dla firm.

W Vodafone, wraz z bezpieczeństwem i efektywnością ekonomiczną, troska o ekologię znajduje się w czołówce projektów Smart City. Wspólnie z spółką zależną RWE “eco” subsidiary Innogy, grupa opracowuje koncepcje dla inteligentnego miasta. Połączone systemy ruchu, inteligentne zarządzanie odpadami i inteligentne systemy oświetleniowe to trzy główne filary współpracy firmy. Inteligentne słupy wielofunkcyjne o nazwie “Innogized Poles” są wyposażone w czujniki i urządzenia zapewniające kompleksowe rozwiązania dla sieci miejskich. Z jednej strony mogą one służyć jako stacje ładowania dla wszystkich typów pojazdów elektronicznych, które mierzą zanieczyszczenie powietrza i temperaturę oraz wyświetlają cyfrowe reklamy na ekranach LED. Z drugiej strony mogą również uprościć nadzór za pośrednictwem inteligentnych kamer wideo w miejscach publicznych. Kolejnym produktem Vodafone jest inteligentna ściana. Czujniki mogą wykrywać nie tylko ruch, ale także substancje chemiczne i pojedyncze cząsteczki farby w aerozolu. Jeśli na ściane zostanie rozpylona farba, ​​czujnik automatycznie powiadomi władze. Vodafone produkuje również technologie, które można bezpośrednio zintegrować z naszym codziennym życiem jako urządzenia nadzoru. Dzięki “Smart Level Glasses”, które zostały opracowane we współpracy z amerykańskim producentem CSP, grupa oferuje okulary pełne inteligentnej technologii. Będą one działać przede wszystkim jako monitor fitness, ale będą również zawierać funkcje śledzenia. System rankingowy krok po kroku, który wspiera projekty społeczne i osoby potrzebujące po osiągnięciu określonego wyniku, stanowi zachętę do stałego używania okularów. Tak więc emocjonalny szantaż danych konsumenta został uwzględniony.

Dzięki tym i podobnym zastosowaniom korporacje jasno określają kierunek rozwoju inteligentnych procesów. To, co nam się sprzedaje, jako korzyści dla codziennego życia w imię ekologii, okazuje się być zielonym kapitalizmem w najczystszej postaci. Chodzi o władzę i pieniądze. Tak więc dewastacja rozprzestrzeni się nieubłaganie, a nasze habitaty stopniowo staną się miejscami całkowitej kontroli. Pozostaje nam trzymać się idei innego sposobu życia i możliwości zniszczenia tego świata panowania i kontroli oraz przełożyć te idę w działanie.

Die Netzbeschmutzer*Innen

(źródło Chronik, tłumaczenie z Mpalothia)