Nowy projekt: Anarcho-Biblioteka

Adres: https://pl.anarchistlibraries.net/special/index

E-mail: anarchobiblio@protonmail.com

Anarcho-Biblioteka jest, (pomimo swojej nazwy) archiwum od i dla anarchistów, mającym ułatwiać dostęp do anarchistycznych tekstów.

Zakres tekstów zaliczanych przez nas do kategorii anarchistycznych jest dość spory, lecz spory nie oznacza nieograniczony. Trafiają tu teksty mniej lub bardziej akceptowane przez większość anarchistycznej społeczności, lecz nigdy te, które nie są przez nią akceptowane praktycznie w ogóle (czyli np. anarcho-faszyzm czy anarcho-kapitalizm) – decyduje więc siła pewnego niedopowiedzianego konsensusu. Wybór taki jest całkowicie arbitralny (jesteśmy po prostu takimi, a nie innymi anarchistami i chcemy się zajmować właśnie takimi, a nie innym anarchizmami) i nie stoi za nim żadne rozgraniczenie pomiędzy tym co jest, a co nie jest anarchizmem; demokratyczność pozwala na większą inkluzywność.

Zachęcamy do potraktowania tego szerokiego zakresu jako okazję nie do usilnego trzymania się przy swojej pozycji, a przeciwnie, zapoznania się z tym, do czego doszli inni, odmiennie odczytując sens Anarchii. Anarchizm w końcu, przynajmniej w sferze idei, jest potencjalnie najbardziej radykalnym anty-dogmatyzmem, jaki kiedykolwiek powstał. Biblioteka będzie wtedy przestrzenią nie tylko do współistnienia, ale i do wzajemnej edukacji.

Czym wyróżnia się ta strona?

Wyjątkowe jest przede wszystkim to, że każdy może dodać tekst osobiście i ma pełną co do tego autonomię; naszą rolą jest wyłącznie sprawowanie nad wszystkim pieczy.

Poza tym, biblioteka ta, poza wersją online’ową każdego tekstu, dostarcza wysokiej jakości PDF-y w różnych rozmiarach i formatach, pliki źródłowe (czyste i LaTeX) i EPUB-y dla urządzeń mobilnych.

Zachęcamy do tworzenia własnych broszur, macie więc dostęp do wersji tekstów z „impozycją” na arkusz A4: wydrukuj po prostu pobrany plik dwustronnie, zegnij i zepnij arkusze, i masz gotową broszurę. Poza tym, strona dostarcza narzędzie do tworzenia większych broszur – kreator książek; możesz zmieniać w nim układ PDF-ów, tworzyć kolekcje arbitralnej ilości tekstów, a nawet konkretnych części danych tekstów. Wszystko oczywiście z pełną kontrolą rozmiaru, formatu czy czcionek.

Strona dostarcza również zaanwansowanej wyszukiwarki tekstów.

Wszystkie te funkcje wymagają pewnej odpowiedzialności dla ludzi, którzy chcą wnieść coś do biblioteki. Prosimy uploadujących o dodawanie odpowiedniej reprezentacji źródłowego tekstu, z nagłówkami, akcentami (pogrubieniem, kursywą, itd), blokami cytatów itd. dodanymi tam, gdzie tekst tego wymaga. Strona dostarcza pewnych narzędzi, które są częścią jej interfejsu, aby ten proces ułatwić (jest też dostępna ściąga), lecz pewna doza uwagi nadal jest potrzebna. Jeśli chciałbyś dołączyć krótko- lub długo-terminowo do samego projektu, zapoznaj się z instrukcją obsługi (doczeka się ona w przyszłości tłumaczenia).

Skąd mogę dodawać teksty?

Aktualna lista proponowanych źródeł (zachęcamy do podsyłania nam ich na maila) to:

Czarna Teøria
Centrum Informacji Ⓐnarchistycznej
Grεcja ω Θgniu
blog Drabina
Inny Świat
Bezkarność Policji

Mam tekst, który chciałbym dodać. Czy mogę to zrobić?

Jasne, że możesz; nie potrzebujesz nawet konta. Kliknij po prostu w dodaj nowy tekst (ikonka plusa na pasku) i wypełnij instrukcje krok po kroku.

Podstawowa zasada, o której powinieneś pamiętać, to: tekst musi być czytelny i wyglądać dobrze. Nie wstawiaj ścian tekstu które zlewają się w jedną całość, tekstów z niespójnym, mieszanym formatowaniem, itd.

Poza tym, pamiętaj w szczególności o dodaniu tematów, aby ułatwić innym surfowanie po Bibliotece (utworzone już tematy widoczne są w rozwijanej liście po wprowadzeniu treści do komórki). Sprawdź, co jest dostępne, i przy wyborze tematu kieruj się najlepiej swoim przeczuciem co do tego, na co powinny trafić osoby, gdy klikną w odnośniki tematów.

Jeśli nie jesteś pewien tego, jak sformatować tekst, możesz skorzystać ze ściągi dostępnej na stronie, wzorować się na podobnym tekście (pod względem formatu) już w bibliotece dostępnym, a w najbardziej skomplikowanych wypadkach sprawdzić, jak sformatowany został angielski odpowiednik na The Anarchist Library (jeśli wrzucasz tłumaczenie). Aby podejrzeć format pliku w bibliotecznej składni, wystarczy pobrać dany tekst w formacie pliku o nazwie „czysty plik źródłowy”.

Dodałem coś, ale zostałem ocenzurowany!

Jeśli decydujemy się na niepublikowanie czegoś, zazwyczaj kontaktujemy się z uploadującym, dając swoje wyjaśnienie. O problematycznych tekstach zawsze dyskutujemy (chyba że są oczywistym trollem bądź w rażący sposób nie spełniają standardów strony). Jeśli chcesz być pewien, że będziemy się w stanie z tobą skomunikować i wyjaśnić naszą decyzję o ewentualnej moderacji, podaj swojego maila, zanim opublikujesz tekst.

Co z moim zinem?

Jeśli chcesz opublikować tu swój zin, pamiętaj, że nie możemy przyjąć PDF-ów złożonych ze zwykłych skanów. Teksty są tu przetwarzane na różne formaty, nie tylko PDF-owe. Nawet jeśli dołączanie obrazów do tekstów jest jak najbardziej wspierane, biblioteka może nie być najlepszym rozwiązaniem dla tekstów z dużą ich ilością.

Co z moimi skanami?

Świeżo zeskanowane teksty są mile widziane, ale musisz je najpierw przepuścić przez narzędzie do konwertowania skanów na pliki tekstowe (OCR) i sformatować. Nieczytelne teksty są odrzucane – wolimy jakość od ilości. Popracuj nad swoim tekstem i go dopieść, zamiast wrzucać byle co.

Ej, rozpoczęliście beze mnie, mogę dołączyć?

Jasne, możesz dołączyć do ekipy. Kontaktuj się na maila: anarchobiblio@protonmail.com

Co za technologia stoi za stroną?

Wszystkie komponenty korzystają z darmowego oprogramowania o otwartym kodzie źrodłowym: AmuseWiki.