Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego Davida Aronovitscha z 2003 r.
24 kwietnia 1975 r. grupa bojowników Frakcji Czerwonej Armii (RAF) zajęła ambasadę RFN w Sztokholmie, domagając się uwolnienia liderów i założycieli organizacji: Andreasa Baadera, Ulrike Meinhof i Gudrun Ensslin. Okupujący ambasadę nazwali się Komando Holger Meins dla upamiętnienia śmierci towarzysza, który zmarł podczas zbiorowego strajku głodowego więźniów RAF. Komando tworzyła szóstka osób wywodząca się z Socjalistycznego Kolektywu Pacjentów, grupy bazującej na antypsychiatrii.
Akcja zakończyła się tragicznie. Jednym z nielicznych, którzy przeżyli przypadkową detonację ładunków wybuchowych zainstalowanych w ambasadzie przez Komando, był wówczas 23-letni Karl Heinz Dellwo. Został skazany i spędził w więzieniu 20 lat nadal angażując się w działalność organizacji, uczestnicząc w strajkach głodowych. W 1995 r. wyszedł na wolność.
Reżyser filmu odnajduje Karla współcześnie. Przygląda się jego losom, rozmawia o czasach RAF, buntu studenckiego i zajęciu ambasady. Karl żyje obecnie w Hamburgu ze swoją partnerkę Gabrielą Rollnik, ex-bojowniczką partyzanckiego Ruchu 2 Czerwca. Prowadzi firmę. Oboje nie odcinają się od swojej przeszłości. Dellwo (inaczej niż jego brat), broniąc ideałów RAF oraz bezpieczeństwa swoich towarzyszy, nigdy nie poszedł na współpracę z policją.
Jak przystało na skandynawskiego reżysera dokument przedstawia RAF w całej złożoności zjawiska i pozostaje wolny od upraszczających ocen. Polecamy. Film jest w języku angielskim.
https://www.youtube.com/watch?v=foH2LTugJEQ