Walczmy razem: antyszczyt G20 w Hamburgu.

W dniach od 7 do 9 lipca 2017 w Hamburgu ma się odbyć szczyt G20. Szefowie rządów 19 najbogatszych i najpotężniejszych krajów na świecie, w towarzystwie około 6 tysięcy osób personelu, otoczonych przez 3 reporterów będzie oczywiście ochraniane za kordonem 10 tysięcznej armii sił policyjnych i tajniaków.

Wszystko to ma się obyć w samym centrum Hamburga: w salach wystawowych, w miejskim ratuszu czy w filharmonii. Wielkie i wielopoziomowe bariery, punkty kontroli osobistej. ewakuowane mieszkania- głównymi ofiarami szczytu będą mieszkańcy dzielnicy Karoviertel i otaczającej ją bezpośrednio sąsiedztwa. Szczególnie ci, którzy już obecnie są bardziej narażeni na częste kontrole i prześladowania ze strony władz z powodu koloru ich skóry. ich statusu legalności ich sytuacji społecznej i wielu innych powodów.

Mieszkańcy mają oddać pola dla festynu władzy, a tętniące życiem miasto przemieni się w wymarłą mieścinę. Największym występem na tym festynie, będzie pokaz iluzji, że elity globalnego kapitalizmu mają wszystko pod kontrolą, że są w jakiś sposób zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa, porządku i realnej perspektywy na przyszłość dla ludzi na całym świecie.

Widzimy jednak coś dokładnie odwrotnego: obecny porządek światowy dalej dąży do eskalacji chaosu i społecznej niesprawiedliwości, strukturalnego seksizmu, destrukcji ekologicznej i rozprzestrzenianiu się wojen.

Miliony ludzi są zmuszane do ucieczki, miliardy zmagają się z codziennym przetrwaniem a prekaryzacja ciągle narasta, również tutaj w Niemczech. W tym samym czasie, wąska elita najbogatszych na świecie staję się coraz bardziej majętna.

Do Hamburga chcą przybyć najważniejsi przedstawiciele tego światowego nieporządku: Erdogan z Turcji, Putin z Rosji, Temer z Brazylii, oraz jeśli będziemy mieli pecha Donald Trump z USA.

Nie ma również zbyt wielu dobrych rzeczy, które można powiedzieć o rządach Chin czy Indii. Podobnie jak o przedstawicielach demokratycznych rządów zachodniej Europy. To właśnie oni rozkazali wybudowanie murów i ogrodzeń, i to właśnie oni pozwalają aby ludzie tonęli w Morzu Śródziemnym. Pokażemy im, że nie są mile widziani w Hamburgu!

W wielu politycznych grupach, widma i refleksję tego jak powinniśmy się przygotować na szczyt, jak się organizować i jakie podjąć akcję przeciwko już się rozpoczęły. Istnieje wiele różnych sposobów. Niektóre dotyczą samego przebiegu szczytu w mieście, dla innych problem imigracji i globalnego kapitalizmu ma większe znaczenie. Są również ideę i dyskusję toczące się wokół antyszczytowej demonstracji oraz akcji bezpośrednich na terenie całego miasta.

Nie ma znaczenia na jakiej bazie krytyka szczytu jest obecnie oparta, nie ma znaczenia jakie akcje czy formy sprzeciwu zostaną obrane, protest może być tylko udany, jeżeli będziemy w stanie pokazać możliwość istnienia innego świata, świata sprawiedliwości i solidarności. Oraz jeżeli protesty będą komplementarne a nie w opozycji do siebie.

To wymaga wielu przedsięwzięć i wzmożonej komunikacji pomiędzy przeciwnikami szczytu.

Autonomiczna Akcja Europejska