Akcje bezpośrednie przeciw gentryfikacji Filadelfia 2013-2018

Gentryfikacja kompletnie zmienia filadelfię, by odpowiadała yuppies, jednocześnie usuwając pamięć i kulturę biedoty i osób z czarną i brązową skórą, które tworzą większość tego miasta. Wygląda to tak, że rosną koszty życia (droższe mieszkania, jedzenie, rozrywka), jest więcej kontroli (ze strony policji i mieszkańców), a życie uliczne jest sterylizowane, gdy nowa fala demograficzna młodych, modnych osób, studentów i zamożnych specjalistów roi się i wypycha poprzednich mieszkańców. Niektórzy mogliby powiedzieć, że gentryfikacja to niepowstrzymana siła, potwór, który zaszedł za daleko a zniszczenia, jakie przyniósł, są nieodwracalne. Choć może to być częściowo prawda, nie chcemy, by ludzie zapomnieli o walkach przeciw niej ani by te walki stały się niewidoczne.

To doprowadza nas do powodu, dla którego napisałyśmy tego zina. Ten zin to ostatni w zdecentralizowanej serii plakatów i zinów rejestrujących opór przeciw gentryfikacji. Nie piszemy tego, by stworzyć fałszywe poczucie siły, ale żeby pamiętać, co jest możliwe i co się wydarzyło. Chronologia akcji z przeszłości nie oznacza, że opór przeciw gentryfikacji rozkwita ani że będzie trwać nadal. Jednak pamięć i wyobraźnia to dwie siły, które są gwałtownie wyniszczane i chcemy temu przeciwdziałać. Jednocześnie pamięć i wyobraźnia same w sobie nie mogą stanowić oporu przeciw gentryfikacji, ale muszą łączyć się z postanowieniem walki, prowadzącym do podjęcia akcji. Jak zawsze, ludzie muszą postanowić walczyć. Czujemy się osobiście zainspirowane niektórymi z nowszych akcji przeciw gentryfikacji, co doprowadziło nas do złożenia tego tekstu (z nadzieją zainspirowania innych do podjęcia działań).

Niektóre akcje przeciw gentryfikacji nie zostały zawarte w tym zinie. Są niezliczone akcje, które nigdy nie trafiły do mediów, nikt się do nich nie przyznał lub po prostu nie znalazły się na naszym radarze. Inne celowo pominełyśmy. Konkretne grupy kładące większy nacisk na szanowność zostały pominięte, przez szanowność rozumiemy podejście do akcji, które daje większy priorytet zachowaniu niewinnej reputacji niż stroszeniu piór. Szanowność opiera się na podkreślaniu swojej słabości i bycia ofiarą i błaganiu swoich oprawców. Jedną z takich grup jest Point Breeze Organizing Committee. Potępili oni anonimowe zniszczenie kawiarni sieci OCF Cafe. Odmawiamy uświetnienia stron tego zina staraniami liberałów, którzy nie potrafią odróżnić przyjaciół od wrogów.

By lepiej zrozumieć dlaczego konkretni gentryści zostali obrani na cel chcemy zaoferować trochę kontekstu tego, kim są główni gentryfikatorzy w filadelfii. To część ważniejszych gentrystów w filadelfii, chociaż są niezliczeni mniejsi deweloperzy, właściciele mieszkań i ziemi lub firm:

Temple University, Drexel University i University of Pennsylvania to najwięksi gentryfikatorzy w północnej i zachodniej Filadelfii. Te uczelnie przyjęły bezlitosne podejście dosłownego niszczenia otaczających je okolic i niszczenia społeczności, by budować przesadnie luksusowe akademiki w wieżowcach i przestrzenie uniwersyteckie i by popychać ich rozrost coraz dalej w sąsiedztwa, których gentryfikacja jeszcze nie dotknęła. Dodatkowo uczelnie korzystają z bardziej dyskretnych metod przekształcania przestrzeni. Wykładowcom daje się wsparcie finansowe, by kupowali domy blisko szkół a patrole prywatnej ochrony patrolują okolice, w których mieszkają studenci (jedną z takich grup jest University City District, UCD). Uczelnie utrzymują własne siły policyjne odrębne od PPD (Philadelphia Police Department) i zapełniają ulice kamerami i telefonami do donoszenia.

W południowej philly OCF Realty jest firmą z branży nieruchomości, która strategicznie umieszcza swoje kawiarnie w okolicach, które planują przekształcać, by były bardziej przyjazne dla yuppies. Zdobyli złą sławę gwałtownie gentryfikując Point Breeze. Są też obrońcami nadzoru i patroli.

Amazon ma potencjał, by odegrać dużą rolę w trwającej dramatycznej gentryfikacji zachodniej philly. Jeśli postanowią zbudować tu swoją nową centralę zachodnia philly i całe miasto pocierpią nieodwracalną zmianę. Dodatkowo starają się oni uczynić cybernetykę, nadzór i wygodę dla yuppies znormalizowaną częścią życia miasta. To ułatwia gentryfikację przestrzeni, które inaczej wydawałyby się mniej pociągające pozwalając yuppies na komfortowe życie nie musząc nigdy nigdzie chodzić, podczas gdy ich gusta są zadbane przez armię pracowników przygotowujących imprezy i dostawców.

W tym tekście znajdziesz też pewną liczbę ataków na małe, lokalne firmy. Wiele z nich wywołało kontrowersje, gdy zwolennicy małych biznesów wyrażali swoje oburzenie i niezrozumienie, dlaczego ktoś je atakuje. Mamy nadzieję trochę to wyjaśnić i dostarczyć kontekstu, czemu małe firmy to nadal gówno i dlatego zasługują, by być atakowane. Po pierwsze małe firmy to nadal firmy, nie są zwolnione ze swojej roli w kapitalizmie. Po drugie dokładają się do gentryfikacji na równi z pośrednikami, uczelniami itd, ponieważ tworzą wyspy konsumpcji, które zaspokajają gusta yuppies (droga kawa, wymyśle potrawy, sztuczne bibeloty itp). Sklepy będące wyspami konsumpcji sprawiają, że yuppies czują się u siebie, a prawdopodobieństwo, że się wprowadzą / przejmą okolicę zwiększa się. Podczas gdy bodeli (małe sklepy spożywcze, szczególnie w okolicach hiszpańskojęzycznych – tłumacz), chińskie knajpy i fast foody sprawiają, że czują się niekomfortowo (z powodu “przestępczości”, rasizmu, obcości?) i kiedy mówią, że chcą “polepszyć okolicę” mają na myśli, że chcą usunąć wszystkie te ośrodki społecznościowe, które nie są przeznaczone dla nich. Małe firmy tworzą przestrzenie społeczne dla yuppies, gdzie mogą zaspokoić swoje potrzeby społeczne, nie musząc żyć w przykrej rzeczywistości reszty miasta. Dlatego dostrzegamy, że małe firmy nie są bezstronne w walce przeciw gentryfikacji.

Poniżej znajduje się timeline różnych akcji i ataków przeciw gentryfikacji w filadelfii, jakie znalazłyśmy:

2013
Styczeń Trzy nowe osiedla mieszkaniowe zostają pokryte wysprejowanymi bazgrołami w Point Breeze. (przednia okładka)

24 sierpnia Szyby kawiarnia OCF Coffee w point breeze zostają wybite kawałkami betonu. (poniżej)

2015
Marzec Plakaty i graffiti przeciw Ori Feibush (właścicielowi OCF Realty) zostają rozklejone w point breeze.

Marzec Biuro kampanii Ori Feibush zwandalizowane farbą.

Późny marzec Opony samochodu OCF Realty zostają przecięte w zachodniej philly.

28 kwietnia Okna i zamki dwóch pustych nieruchomości OCF Realty zostają zniszczone na 20-tej i Reeda.

3 maja Kilka kamer nadzoru zostaje usuniętych z nieukończonych osiedli w mantui.

25 czerwca Ogrodzenie zatwierdzonego miejsca budowy apartamentów oznaczone napisem “JEBAĆ APARTAMENTY” na 43-ciej i baltimore ave.

Wczesny lipiec Plakaty przeciw gentryfikacji przeznaczone specjalnie dla philly opublikowane online.

7 lipca Biała farba wylana na samochód OCF Realty. (następna strona)

13 sierpnia Wezwanie do “Skoordynowanych działań przeciw gentryfikacji” ukazuje się w internecie.

23 sierpnia Na 43-ciej i baltimore zostaje wywieszony baner przeciw gentryfikacji. “ŻADNYCH APARTAMENTÓW NA BALTIMORE ANI ŻADNYCH APARTAMENTÓW NIGDZIE” (następna strona)

Listopad Farba wylana na znaki Cedar Park Neighbors Civic Association w zachodniej philly.

Listopad Banery komercyjnych i mieszkalnych budynków na 41-szej i market otagowane napisami. “JEBAĆ RASIZM KURWA”

19 listopada Bar(n) oznaczone napisem “kanapa pierwszego świata”, drzwi i okna wymalowane sprayem.

11 grudnia Clarkville na 43-ciej i baltimore zostaje otagowane sprayem i ma wybite okna mniej niż tydzień po otwarciu. “Wesołych świąt” “Pierdolcie się”

12 grudnia Otwarta dyskusja o walce z gentryfikacją

2016
3 marca Trzy budynki na terenie miasteczka uniwersyteckiego zaatakowane. Kamera zostaje usunięta, zamki zaklejone, pomalowane są slogany przeciw policji i gentryfikacji.

28 marca Baner przed terenem budowy należącym do OCF zostaje otagowane na 44-tej i Ludlowa. “JEBAĆ OCF (A)”

2 kwietnia Baner przed terenem budowy otagowany na 41-szej i Ludlowa. “ŻADNYCH APARTAMENTÓW”

26 maja Farba rzucona w okna, kamery i tablice informacyjne Clarkville. Slogan przeciw gentryfikacji namalowany na ścianie. “GETRI GO HOME” (poniżej)

5 czerwca – 5 lipca Sabotaż terenu budowy. Maszyny zniszczone, znaczniki badania usunięte a części budowy skradzione i zniszczone. Akcja jest częścią miesiąca dla ziemi i przeciw kapitałowi.

25 listopada Zamaskowane osoby niszczą biuro OCF Realty w południowej philly przy pomocy spray’u i balonów z farbą.

9 listopada Biuro OCF Realty w południowej philly zwandalizowane rozbitym szkłem.

2017
12 stycznia Okna w jednym z budynków miasteczka uniwersyteckiego zostają powybijane w pamięci Ferala i Denaldi, anarchistów, którzy stracili życie w pożarze tego statku widmo. Przyznały się do tego “jakieś dzieciaki z philly”.

20 stycznia Czarny blok przemaszerował przez south st atakując firmy i samochody i barykadując ulicę zanim rozproszył się bez żadnych aresztowań (tylna okładka)

Późny luty Okna na jednym z terenów budowy OCF Realty zostają wybite na 20tej i wharton.

24 marca ulotki #DisruptMAGA i antyfaszystowskie graffiti i wlepki zostają umieszczone wzdłuż south st i w południowej philly. Targetowane i zdejmowane są również banery OCF Realty.

Kwiecień Plakaty przeciw gentryfikacji i Ori Feibush powieszone w point breeze.

May Day Podpalenie niszczy jedenaście własności OCF w trakcie budowy w point breeze, dwie burząc kompletnie. (przednia okładka)

May Day Marsz przeciw gentryfikacji przez kensington niszczy i maluje nowe budynki, tereny budowy i drogie samochody powodując ponad 100 000 dolarów strat. Dwa aresztowania. (następna strona)

Wczesny czerwiec Cztery kasowniki biletów i drzwi siedziby sił bezpieczeństwa sabotowane, elektroniczny bilbord zostaje przerobiony lub zwandalizowany. To akcje w solidarności z aresztowaniami w związku z J20 i anarchist_k_ami mierzącymi się z represjami na całym świecie. Przyznała się do nich “Solidarnościowa Komórka Buntowniczych Maszyn – Filadelfia”.

24 – 25 lipca Okna na dwóch terenach budowy drogich rezydencji i w koparce zostają powybijane w greys ferry w solidarości z osobami przeciwstawiającymi się najwyższemu sądowi, buntownikami J20 i więzionymi antyfaszystami.

29 sierpnia Próba podpalenia budowy apartamenów należącego do OCF w kensington.

2018
Początek stycznia Gaffiti przeciw gentryfikacji i postępowi na domku jednorodzinnym w zachodniej philly.

4 lutego Kibice Eagles robią zamieszki w całym mieście, niszczą miejską infrastrukturę i sklepy, wysadzają fajerwerki, walczą z policją i kradną.

Luty Beton rzucony w okno Gold Standard Cafe.

Połowa lutego Maszyny na gentryfikującej budowie zniszczone kawałkami szkła i cukrem w solidarności z anarchistycznymi więźniami.

Połowa lutego Zamki pustej dzałki na 43ciej i baltimore przeznaczonej pod budowę apartamentów zostają przecięte, a działka zostaje odzyskana pod autonomiczny ogród.

Późny luty Okna budow Swirl Cafe zostają dwukrotnie wybite

Późny marzec Anarchistyczne graffiti przeciw yuppies i apartamentom w południowej philly.

Wczesny kwiecień Dwa z okien OCF Realty zostają wybite.

Wczesny kwiecień Apartamentowiec na 46tej i baltimore zostaje otagowany.

15 kwietnia Sabotaż pojazdu budowlanego w solidarności z ZAD i Camp White Pine i przeciw postępowi.

Luty – kwiecień Dwadzieścia do trzydziestu bankomatów i dwanaście wypożyczalni rowerów zostaje sabotowane klejem, kartami PCV i farbą. Budowy zostają otagowane sloganami przeciw gentryfikacji w solidarności z działaniami społeczności przeciw planowanemu stadionowi Temple University. Toalety w OCF Cafe zostają zniszczone poprzez spuszczanie w nich betonu. Do akcji przyznała się “Przedozowa drużyna softballu Lato Gniewu”.

May Day Okna budynków dewelopera Resnik w brewery town zostają pomalowane czarną farbą a zamki zniszczone. Samochód firmy yuppies od czystej energii pomalowany czarną farbą. Do akcji przyznał się “SORAC”.

May Day Zamki dwóch gentryfikujących biur nieruchomości i głównej siedziby uniwersyteckiego departamentu policji zaklejone.

May Day Dwadzieścia kamer bezpieczeństwa i dwadzieścia kamer dzwonkowych w zgentryfikowanych okolicach zosaje zniszczone.

May Day Przednie szyby pojazdów budowlane pomalowane na zielono. Do akcji przyznał się SORAC.

May Day Rozłożone ulotki i zrzucony baner przeciw amazonowi w Whole Foods. “AMAZON CHCE KONTROLI MY CHCEMY WOLNOŚCI (A)”

May Day Pięć kabli zasilających skrzynki amazonu przecięte.

May Day treasure truck amazonu zostaje pomalowany sprayem i podpalony.

19 czerwca Propaganda przeciw gentryfikacji na ścianach autonomicznego ogrodu. “Nie chcemy więcej apartamentów, ani betonu”

12 lipca Nadchodzący nowy deweloper (znany też jako była gwiazda piłki nożnej z historią przemocowości) zostaje dźgnięty po tym, jak pijan wyszedł z mercedesa swojego przyjaciela i miał zaczepić i zaatakować młodego czarnoskórego poetę niedaleko rittenhouse square, częściowo z powodu jego koloru skóry. Deweloper zmarł od swoich ran.

16 lipca Graffiti przeciw yuppies na brewery ARS w południowej philly. (następna strona)

27 lipca Opony dwadziestu trzech rowerów indigo zostają poprzecinane w solidarności ze strajkiem więziennym. “Spalić wszystkie więzienia! Jebać okres gentryfikującego transportu. Jebać świat!”

29 lipca Około trzysta młodych osób zjawiło się na north broad street na terenie gentryfikującego Temple University. Trochę walk, zniszczenie restauracji wendy’s i wybicie kamieniem okna radiowozu zostało opisane przez media. “To był chaos”.

24 września Cegła rzucona w okno kawiarni OCF na south st.
12 października Okna przedsiębiorstw w okolicy 44tej i spruce zostają powybijane.

Nic się nie skończyło.
Wszystko trwa…

Większość tych informacji znalazłyśmy na phlanticap.noblogs.org, itsgoingdown.org, w anarchistycznej gazecie filadelfii “Anathema” i w lokalnych wiadomościach.

Własność jest dla słabych, rób co chcesz.

Gentryfikacja kompletnie zmienia filadelfię, by odpowiadała yuppies, jednocześnie usuwając pamięć i kulturę biedoty i osób z czarną i brązową skórą, które tworzą większość filadelfii.

Niektórzy mogliby powiedzieć, że gentryfikacja to niepowstrzymana siła, potwór, który zaszedł za daleko a zniszczenia, jakie przyniósł, są nieodwracalne. Choć może to być częściowo prawda, nie chcemy, by ludzie zapomnieli o walkach przeciw niej ani by te walki stały się niewidoczne.

[Pobierz zina w wersji angielskiej]

(tłumaczenie z 325nostate)