Berlin, Niemcy: druga noc antypaństwowej przemocy w Friedrichshain

Ostatniej sobotniej nocy, 28. maja po projekcji filmu, aktywiści zaczęli kopać rów wszerz ulicy Liebigstrasse w Freidrichshain. Miało to na celu powstrzymanie radiowozów i innych niepożądanych pojazdów na drodze, która tworzy Dorfplatz na skrzyżowaniu z Rigaerstrasse.

Rów był pretekstem dla przybycia na miejsce dwóch suk oddziału prewencji. Po chwili nagle zaatakowali oni część mieszkańców siedzących pod domem. W tym samym momencie, kolejne dwa oddziały wtargnęły na ulicę i przypuściły nieudany atak na squat Rigaer94. Oszalałe psy zaczęły bić każdego, kto im się nawinął, jednakże sąsiedzi i chaoten (anarchista zadymiarz przyp.tłumacz) zaczęli rzucać kamienie w stronę funkcjonariuszy.

Policjant który doznał obrażeń od kamieni

Szybko przyjechały trzy kolejne suki, lecz psy nie mogły poradzić sobie z ciasną drogą. Kamienie leciały zewsząd, część policjantów nie było w stanie wyjść z radiowozów, a inni nie byli w stanie znaleźć bezpiecznego miejsca na ulicy. Doprowadziło to do paniki w ich oddziałach, ich jednostka dowodzenia została uszkodzona i uciekła. Kierowcy części radiowozów próbowali uciec bez reszty załogi, część radiowozów próbowała zabrać ze sobą pięć aresztowanych osób. W końcu helikopter przyleciał ponownie i 65 psów musiało opuścić miejsce zdarzenia. Zamieszki odbyły się na oczach parlamentarzystki z ramienia Partii Zielonych, której codzienne spacery tą ulicą są tolerowane ze względu na pewne „demokratyczne” nastroje wśród tamtejszych anarchistów.

Dzień później podniecenie mediów sięga zenitu. Przewodniczący CDU apeluje poprzez prasę i facebooka do policji, aby wykurzyła mieszkańców części domów. Są różne powody, dla których mieszkańcy tego osiedla okazują swój gniew wobec policji, z pewnością chociażby z powodu gentryfikacji i częstej obecności policji. Nowe lewicowe socjaldemokratyczne władze Berlina podąża innymi ścieżkami niż poprzednie. Może być to bardziej niebezpieczne, ponieważ próbują oni integracji w przypadkach gdy ich poprzednik, kanclerz stanu używała twardszych metod. Ostatnie dni pokazały, że w tej części Friedrichshain zbierają się ludzie, którzy wiedzą, że każdy rząd to mordercy i gwałciciele i że psy nie mają wielu przyjaciół.

(żródło linksunten.indymedia.org tłumaczenie Insurrection News)