Broszura: “Burząc Bastylię – strajk głodowy jako narzędzie walki” (PDF/eng)

fff

Dzięki wysiłkom anarchistów z greckiego Tameio (Fundusz Solidarności z Prześladowanymi Bojownikami) i redaktorów portalu Act For Freedom Now ta niezwykle interesująca broszura – po grecku ukazała się w lipcu 2016 r. – doczekała się swojej angielskiej wersji.

Rzecz o walce uwięzionych anarchistów i komunistów, przy użyciu najbardziej drastycznego środka jakim jest strajk głodowy, gdzie stawką jest własne życie i zdrowie, a bronią własne ciało. Anarchistyczny strajk głodowy ma swoją historię, dostarczającą nam wiedzy i praktycznych doświadczeń, z których przyszli i obecni buntownicy mogą uczyć się sposobów stosowania tego narzędzie. W Polsce temat ten pozostaje słabo znany i wciąż czeka na szersze opracowanie, ponieważ ideologiczna i praktyczna słabość tutejszego środowiska nigdy nie pozwoliła mu wznieść się na tak zaawansowany poziom walki.

Broszura opowiada gdzie, jak i kiedy strajk głodowy pojawił się jako narzędzie walki (“Pojawienie się fenomenu strajku głodowego”), analizuje przypadki jego wykorzystania przez znane ugrupowania rewolucyjne, takie jak Irlandzka Armia Republikańska czy Frakcja Czerwonej Armii (RAF), ale również przez uchodźców wojennych z Afganistanu i bojowników palestyńskich (“Strajk głodowy w pieczarach greckiej “demokracji” burżuazyjnej”) oraz ugrupowania anarchistycznej partyzantki miejskiej w Grecji, Konspiracyjne Komórki Ognia i Walkę Rewolucyjną.

Zawiera także odrębny blok tekstów autorstwa uwięzionych anarchistów, takich jak Kostas Gournas (Walka Rewolucyjna), Tasos Teofilou (anarcho-komunista skazany za rabunek banku), Giorgos Karagiannidis (oskarżony w sprawie KKO), Antonis Stamboulos i Giannis Naxakis (Sieć uwięzionych Bojowników). Zbiór kończy się wykładem tureckiego bojownika, przybliżającym historię walki tureckich komunistów z więziennym reżimem izolacyjnym typu F, który został wygłoszony w kawiarnio-księgarni Vox na Exarchii.

ZBURZYĆ BASTYLIĘ – PDF