Chile: Wezwanie do międzynarodowej solidarności z więźniami politycznymi Mapuczy

Czwartek, 21 września 2017 

Od 7 lipca 2017 roku, czterech więźniów politycznych Mapuczy pozostaje na strajku głodowym, który trwa już sto siedem dni. Są oni ponad rok przetrzymywani w areszcie śledczym bez praworządnego procesu na podstawie tzw. Prawa Antyterrorystycznego.

Pomimo zapewnień prokuratora sprzed siedmiu miesięcy, jakoby proces miał niedługo się zakończyć, to żadne kroki w tym kierunku nie zostały podjęte. Od tamtego czasu, rodzina i sieci wsparcia szantażują przedstawicieli rządowych od władz samorządowych do Ministra Sprawiedliwości, lecz wciąż nie ma od nich odzewu. Postawili im nawet 72 godzinne ultimatum, okres ten minął 20 września.

Wiele protestów odbyło się zarówno w kraju, jak i na świecie, uczestnicy żądali sprawiedliwości dla Lonko [Wódz] Alfredo Tralcal Coche oraz braci Benito Rubén i Pablo Iván Trangol Galindo uwięzionych w areszcie śledczym w Temuco. Czekają aż Mario Fernandez, Minister Sprawiedliwości rozwiąże tę trudną sprawę, W Santiago [stolica Chile] demonstracje solidarnościowe odbyły się 19 i 20 września w okolicach Stadionu Narodowego, okupowano również Narodowe Biuro Rozwoju Ludności Indiańskiej (CONADI). Protestowano również 18 września podczas mszy narodowej upamiętniającej niepodległość Chile w Santiago oraz podczas defilady w andyjskim mieście Curarrahue, gdzie zablokowano międzynarodową autostradę. Inne akcje zostały zwołane na 21 września w okręgu stołecznej dzielnicy Peñalolen i 28 września na terytorium Valparaiso, Temuco i Concepcion.

Akcje solidarnościowe dla więźniów politycznych Mapucze odbyły się również w Kraju Basków, Los Angeles, Sztokholmie i Oslo. Ponadto, przygotowano odezwę w kontynentalnej sieci organizacji zajmującej się przestrzeganiem praw człowieka Bolivariańskiego Sojuszu dla Ludu Naszej Ameryki (ALBA). Mają one na celu przekonanie chilijskiego rządu do wycofania Prawa Antyterrorystycznego wprowadzonego przez Augusta Pinocheta w 1984 i wsparcie naszych braci Mapuczy na strajku głodowym w ich żądaniach, w których zawierają się:

 1. Prawo do praworządnego procesu. 
 2. Wstrzymanie Prawa Antyterrorystycznego.
 3. Poprawienie sytuacji aresztowanych Mapuczy.

(źródło Women’s Coordinating Committee for a Free Wallmapu)