Göteborg, Szwecja: Komunikat Autonomicznego Rewolucyjnego Sojuszu Nordyckiego w sprawie blokady marszu nacjonalistów

Dzisiejszy dzień w Szwecji był przełomowy; dzień w którym antyfaszyści skutecznie zablokowali neo-nazistowski marsz po raz pierwszy od lat 90tych. Naziści zostali otoczeni przez policję i zamknięci w kotle – do czego zmusiły ich liczne partyzanckie ataki. Nie pozwoliliśmy faszystom nawet na zebranie się punkcie startowym ich dema. Dzisiejszego dnia wygraliśmy. To zwycięstwo pokazuje, że działając wspólnie, stosując bezkompromisowe akcje partyzanckie o różnorodnym charakterze jesteśmy zdolni odnosić zwycięstwa. To właśnie zrobiliśmy. Nie było to zwycięstwo państwa czy liberalnej demokracji, ale zwycięstwo ruchu – przeciwko państwu i faszyzmowi.

Mówiąc ogólnie, wierzymy że stać nas na więcej na ulicach. Musimy rozwinąć i zorganizować bojowość, która szerzej stosowana będzie chronić towarzyszy przed atakami, włączając w to większą ilosć ludzi zdolnych do utrzymywania szeregu przy blokadzie, tak aby dawać odpów policji dłużej i skuteczniej. Praktyka czyni mistrza.

Widzieliśmy na ulicy młodą dziewczynę, która kłóciła się ze starszą kobietą oburzoną bojowymi działaniami. Pod koniec ta dziewczyna wykrzyknęła “To ja jestem przyszłością!”. Ten obraz doskonale rezonuje z nami. Przyszłość należy do tych z nas, którzy zwalczają państwo i kapitalizm, nie do tych którzy bronią zgniłego status quo.

Trzeba jasno powiedzieć, że sprzeczności liberalizmu tworzą faszystowskie grupy, takie jak Nordycki Ruch Oporu. Kapitalizm w swoim rozkładzie i liberalizm chwiejąc się wracają do swojej autorytarnej natury. “Wolność słowa” stała się hasłem, pod którym rasiści w całej Skandynawii – oraz na świecie – zatruwają publiczny dyskurs. Liberałowie wierzą, że można używać ogromnej dawki przemocy, przemocy państwowej, by chronić i osłaniać faszystów. Dzisiejszego dnia to również było dla nas oczywiste. Nasze zwycięstwo nad fasztystami – od uniemożliwnienia im przemieszczania się do zatrzymania ich pochodu – zawsze było oparte zarówno na fizycznej konfrontacji, jak i politycznym konfrontowaniu liberalizmu.

Pragniemy serdecznie pozdrowić wszystkich tych towarzyszy, którzy zostali aresztowani i pobici przez policję, wszystkich tych którzy wyszli na ulicę i powstrzymali marsz neonazistów. Dziś był historyczny dzień. Dziś wygraliśmy.

Zwalczaj faszyzm, niszcz liberalizm!

/ARNA

Autonomous Revolutionary Nordic Alliance, 30 września, 2017

(tłumaczenie z Enough is Enough)