Hiszpania: Władze aresztowały i… wypuściły anarchistę Gabriela Pombo da Silve

26 stycznia 2017 roku Gwardia Cywilna zatrzymała anarchistę Gabriela Pombo da Silvę i jeszcze jedną osobę, podczas Operacji “Buyo”.Towarzysz został oskarżony o nielegalne posiadanie broni: 8 sztuk broni palnej, 6 pistoletów startowych przerobionych tak by mogły strzelać normalną amunicją oraz 200 magazynków różnego kalibru.Gabriel spędził w areszcie 24 godziny po czym został wypuszczony. Jego partnerce Elizie Bernardo, z którą mieszka od kilku miesięcy policja groziła uwięzieniem, żądając wydania “innych kryjówek”, gdzie mogłyby znajdować się materiały wybuchowe i broń.

Zaraz po wyjściu Gabriel opublikował oświadczenie wyjaśniające całą sytuację. Jakiś czas wcześniej oboje z Elisą udzielili pomocy  i schronienia osobie ze środowiska anty-autorytarnego, która miała na koncie wyrok za udział w akcjach bezpośrednich w Vigo. Osoba ta przyznała się przed nimi, że ma problem z narkotykami i zamierza je rzucić. Oboje zgodzili się by zatrzymała się u nich na kilka dni, gdy będzie przechodzić najcięższy moment odstawienia. Gdy doszła do siebie wróciła do swojego domu. Jak wynika z, nie do końca jasnych, relacji podanych na “325” oraz “Insurrection News” to właśnie ona została aresztowana równolegle z Gabrielem i to u niej w domu miano znaleźć broń o której posiadanie oskarża się teraz Gabriela. W jego domu policja nic nie znalazła, dlatego ostatecznie został zwolniony z aresztu. Autorzy tekstów i sam Pombo da Silva spekulują na temat podejrzanej przeszłości aresztowanej anarchistki, sugerując, że może ona współpracować z policją lub, że została wykorzystana przez policję.

Towarzysz Gabriel Pombo da Silva to znany anarchista rewolucyjny i partyzant, “pionier iberyjskiego insurekcjonizmu” który za działalność zbrojną (m.in. napady na banki) spędził w więzieniu 30 lat. Gdy w 2012 r włoskie państwo przeprowadziło operację “Ardire” aresztując szereg anarchistów w celu stłumienia fali ataków Nieformalnej Federacji Anarchistycznej (FAI), Gabriel (razem z innym wieloletnim więźniem Marco Camenischem) został oskarżony o ideologiczne podżeganie do tych ataków.

Po wyjściu z więzienia Gabriel opublikował w lipcu 2016 list w którym zadeklarował, że będzie ukrywał się przed policją i działał w podziemiu, ponieważ jest przekonany, że władza szykuje się by ponownie go aresztować pod byle pretekstem.

Patrz także:

„Musimy uzdrowić Anarchizm” – Po 30 latach więzienia Gabriel Pombo de Silva znów zszedł do podziemia [List]

Gabriel Pombo da Silva – Wspomnienia anarchisty

Gabriel Pombo da Silva – Wkład do Kompasu tworzonego przez Konspiracyjne Komórki Ognia / Nieformalną Federację Anarchistyczną