Nadrenia, Niemcy: Podpalenie infrastruktury paliw kopalnych

Pożar infrastruktury węglowej – zredukowanie infrastruktury RWE do gruzu

W nocy z 18 na 19 października my, kilka małych grup z Lützerath, podpaliliśmy trzy pompy w pobliżu wsi i kopalni odkrywkowej Garzweiler 2.

Pompy są częścią infrastruktury kopalni odkrywkowej, dla której zniszczona ma zostać wioska Lützerath. W ciągu ostatnich dwóch lat Lützerath stało się centralnym miejscem oporu w Niemczech przeciwko niszczeniu i eksploatacji przyrody oraz naszych środków do życia. Eksmisja całej wioski jest nieuchronna. Ale Lützerath nie jest jedyną wioską zagrożoną przez kopalnie odkrywkowe.

W poniedziałek 17 października RWE rozpoczęło karczowanie drzew i burzenie domów w Immerath. które znajduje się w zasięgu wzroku, kilka minut drogi od Lützerath. Wszyscy mieszkańcy wsi zostali eksmitowani przez RWE, a duża część miejscowości została już zniszczona.

Naszą akcją odpowiadamy na pozbawione skrupułów machinacje RWE. Dajemy znak protestu i nieposłuszeństwa wobec kapitalistycznych stosunków dominacji. Nie damy się zwieść fałszywym obietnicom polityków i partii.

Zgodnie z hasłem “działanie nie słowa” musimy wziąć ochronę środowiska i klimatu we własne ręce. Dlatego należy sabotować infrastrukturę paliw kopalnych i unieszkodliwiać ją.

Wzywamy ludzi do tego samego i do podjęcia aktywnych działań przeciwko państwu i kapitalizmowi. Interweniujcie w status quo, zakłóćcie sprawne działanie. Pozostańcie nieposłuszne bądźcie piaskiem w kołach zębatych!

Jesteśmy świadome, że taka forma działania może prowadzić do ostrych represji. Ale akceptujemy to ryzyko, bo nie stracilłyśmy jeszcze nadziei i będziemy bronić życia. Bezpośrednio atakujemy spekulantów zmian klimatycznych! Ten, kto sieje wiatr, będzie zbierał burzę.

A żebyście nie musiały zaczynać od zera, oto instrukcja, jak zapalić pompki 😉

Informacje ogólne o pompach: Wokół kopalni odkrywkowych na obszarze wydobycia węgla brunatnego w Nadrenii znajduje się kilka tysięcy przepompowni. Wypompowują one wody gruntowe, aby nie gromadziły się one w wyrobiskach. Ponieważ kopalnie odkrywkowe mają kilkaset metrów głębokości, pompy sięgają równie głęboko. W ten sposób powstaje tzw. lej bagienny. Jest to obszar, w którym wody gruntowe są stale obniżone, co powoduje wielki chaos w obiegu wody. Obszar ten rozciąga się poza Nadrenią do Holandii. W rezultacie lasy, takie jak las Hambach, w dłuższej perspektywie wysychają. Pompy prowadzą więc do ekobójstwa, które wykracza daleko poza pogłębiane obszary i ekosystemy.

Jeszcze więcej brudnych informacji jest wyjaśnionych w tym artykule (język niemiecki): https://www.bund-nrw.de/themen/braunkohle/hintergruende-und-publikationen/braunkohle-und-umwelt/braunkohle-und-wasser/

Zwiad: Przed rozpoczęciem akcji należy dokładnie przyjrzeć się otoczeniu. W niektórych miejscach wokół kopalni odkrywkowych są patrole ochrony zakładu RWE, które są w bezpośrednim kontakcie z policją. Zaplanuj dokładnie swój przyjazd i wyjazd, poszukaj ewentualnych kryjówek. Podczas akcji co najmniej jedna osoba powinna czuwać nad bezpieczeństwem.

Materiały: Łom, przecinak do śrub, klucz, drewno, słoma, rozpałka, zapalniczka survivalowa.

Na miejscu: Pompy są często zabezpieczone siatką ogrodzeniową. Jeśli są one zamknięte łańcuchem, do rozerwania ogniw łańcucha nadaje się przecinak do śrub. Alternatywnie można otworzyć zaciski, którymi przykręcone są ogrodzenia. Często można to zrobić za pomocą klucza 17 lub 19 mm.

Na dole skrzynki sterującej pompą znajdują się kable i szczeliny wentylacyjne. Podłożenie ognia pod skrzynkę bez wyłamywania drzwi może być jakimś rozwiązaniem. Warto jednak wyłamać skrzynki z przełącznikami. Dobrze nadaje się do tego łom. Z naszego doświadczenia wynika, że otwieranie nie jest szczególnie głośne, ale nie jest też całkowicie bezgłośne. Mechanizm zamykający drzwi zamyka się nie tylko na poziomie dziurki od klucza, ale także na górze i na dole drzwiczek. W środku znajduje się cała elektronika do pompy. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że pompa jest całkowicie nieszkodliwa, zalecamy poświęcenie czasu na wyłamanie drzwi.

Do zapalenia skrzynki sterującej pompą dobrze jest użyć szybko palącego się materiału. My użyłyśmy słomy, rozpałki i drewnianych palet. W ten sposób powstał ogień, który utrzymuje się przez około 15 minut. Słomę umieściliśmy bezpośrednio pod, a także na okuciach samej uszkodzonej skrzynki. Palety oparłyśmy o boki skrzyni. Używałyśmy do tego od dwóch do trzech palet. Na koniec wlewamy całą rozpałkę (np. benzyna do zapalniczek, olej do lamp/motoryzacji lub rozpałka do grilla). Nie ma co skąpić, o ile oczywiście nie macie przed sobą kolejnych stacji pomp 😉

Przydaję się tutaj zapalniczka survivalowa.

Bezpieczeństwo: Bądź świadoma, że pozostawisz ślady wokół pomp. Dlatego uważnie wybieraj buty, które nosisz i w razie potrzeby pozbywaj się ich później. Ślady mogą również szybko pojawić się na ogrodzeniach budowlanych, jeśli zahaczysz swoim ubraniem o ostre krawędzie. Nie zostawiaj oczywiście żadnych narzędzi, ale pamiętaj, aby wcześniej usunąć wszelkie ślady. O ile odciski palców są łatwe do uniknięcia, o tyle śladów DNA można uniknąć jedynie poprzez bardzo profesjonalne podejście. Upewnij się, że wszystko co zostawisz przy pompie jest spalone. O akcji rozmawiaj TYLKO z osobami, które były bezpośrednio zaangażowane. Uważajcie na siebie nawzajem, trzymajcie się razem, nawet jeśli dojdzie do konfrontacji np. z ochroną zakładu. Omów wcześniej wszystkie ewentualności. Jak zareagujesz w najgorszym przypadku? Zniszcz wszystkie plany i dowody przed akcją, abyś była przygotowana na przeszukanie (domu).

Raport z podobnej akcji w rejonie Hambi można znaleźć tutaj (język niemiecki): https://hambacherforst.org/blog/2019/01/04/make-hambi-a-threat-again-verheizt-rwes-infrastruktur-statt-braunkohle/

Więcej informacji na temat realizacji działań i kultury bezpieczeństwa (w języku niemieckim): https://luetzerathlebt.info/soli-aktionen/

(tłumaczenie z Abolition Media)