Nowa Kaledonia: Podpalenie w kopalni niklu w Kouaoua

Niedziela rano 9 lipiec 2017, ogień już zniszczył część przenośnika taśmowego używanego do transportu kruszcu niklu w miejscowości Kouaoua w kopalni korporacji SLN. Przedstawicielom SLN udało się opanować ogień o 4:30 w nocy.

Burmistrz miejscowości Alcide Ponga opublikował zdjęcia spalonych obiektów na swoim profilu facebookowym wyrażając się pozytywnie o podpaleniu.  „Wszystko zdarzyło się zbyt szybko. Zbyt szybko by nie było to katalizatorem pożaru” powiedział burmistrz kontaktujący się przez telefon tej niedzieli. Przenośnik taśmowy mający około 10 kilometrów który jest też nazywany „serpentyną” został spalony na prawie 200 metrów. „Nikt nie potrzebuje teraz tej kopalni” powiedział rozgniewany burmistrz.

28 stycznia 2016 serpentyna była już obiektem wandalizmu. Przenośnik taśmowy był wtedy podpalony na około 50 metrów. Proces karny w tym temacie został zamknięty. Naprawa sprzętu zajęła 10 dni a koszty zostały oszacowane na 20 milionów. Zatrzymanie serpentyny skutkowało stratą produkcji 10 tysięcy ton niklu tygodniowo.

Kouaoua (Nouvelle-Caledonie) : Incendie du tapis roulant de la mine