Papua Zachodnia: Rasistowskie ataki na papuaskich studentów powodują masowe zamieszki

21.08.19: Po rasistowskich atakach na studentów z Papui Zachodniej w Indonezji, których kulminacją były operacje sił specjalnych i policja szturmująca akademik w Surabaya na wschodniej Jawie, wybuchły bezprecedensowe masowe protesty w miastach i miasteczkach w całej Zachodniej Papui, z zamieszkami w miastach Manokwari i Sorong.

West Papua, 19.08.19: Huge protest in Manokwari against racist attacks on West Papuan students by police, military &…

Julkaissut Anarchists In So-Called Melbourne Sunnuntaina 18. elokuuta 2019

 

W poniedziałek rano demonstranci w Manokwari podpalili budynek lokalnego parlamentu, zablokowali drogi płonącymi barykadami i starli się z policją, skutecznie paraliżując miasto. Tego samego dnia w Sorong miały miejsce podobne wydarzenia. Lotnisko zostało zaatakowane, podobnie jak lokalne więzienie, umożliwiając ponad 250 więźniom zburzenie muru i ucieczkę. W miastach w całej Papui Zachodniej odbywały się ogromne demonstracje na niespotykaną dotąd skalę.

 

We wtorek zamieszki w Sorong trwały już drugi dzień. Na materiale opublikowanym w mediach społecznościowych widać, że policja ucieka w panice przed wściekłymi protestującymi. W miastach w całej Papui Zachodniej kontynuowano demonstracje na dużą skalę.

West Papua: Riot Police Fleeing from Demonstrators in South Sorong

West Papua, 20.08.19: Demonstrations continue across West Papua for a second day in response to racist attacks against West Papuan students in Java, Indonesia. 'Calm' has not returned to the streets, contrary to media reports in countries that have a vested interest in maintaining the colonial status quo. This footage is from clashes today in South Sorong, and shows riot police fleeing from angry demonstrators.

Julkaissut Anarchists Worldwide Maanantaina 19. elokuuta 2019

West Papua, 20.08.19: People power in the streets as mass demonstrations continue for a second day in response to racist…

Julkaissut Anarchists In So-Called Melbourne Tiistaina 20. elokuuta 2019

 

Anarchiści w kilku lokalizacjach w Indonezji wyrazili swoją solidarność ze studentami z Papui Zachodniej i powstaniem w za pomocą banerów i plakatów. We wtorek w Makassarze w Sulawesi anarchiści wyszli na ulice, aby okazać swoje poparcie.

 

Państwo indonezyjskie zareagowało w typowym dla siebie stylu. Propagandowa machina i oświadczenia rządu indonezyjskiego obwiniają „niezweryfikowane wiadomości” i „mistyfikacje” za szerzenie niepokojów w Papui Zachodniej. Prawniczka praw człowieka Veronica Koman, ważne źródło informacji o protestach w Papui Zachodniej i rasistowskich atakach na studentów z Papui Zachodniej w Indonezji, stała się celem ukierunkowanej przez państwo kampanii online przez państwo, przypisując jej odpowiedzialność za „dezinformację”.

Dzisiaj, w środę, 21 sierpnia, protesty wciąż trwają. Co ważne, postępują protesty w Timice, mieście położonym najbliżej kopalni Grasberg, należącej do międzynarodowej korporacji Freeport, której obecność jest silnie oprotestowana przez ludności Papui Zachodniej. Miasto Fakfak jest podobno sparaliżowane, a płonące barykady blokują tam drogi.

Również dzisiaj pojawiły się raporty i filmy o nowych indonezyjskich siłach okupacyjnych przybywających z dnia na dzień do Manokwari. Te same raporty wskazują, że dodatkowe oddziały i policja zostaną rozmieszczone również w Sorong. Państwo indonezyjskie ogłosiło, że celowo spowalnia prędkość Internetu w kilku lokalizacjach w Papui Zachodniej, aby utrudnić udostępnianie zdjęć i filmów z protestów.

West Papua: Indonesia Sends Fresh Troops to Suppress Upriisng

West Papua: 21.08.19: 100s of Indonesian soldiers and police arrived in Manokwari overnight. Manokwari is the city where some of the biggest protests took place over the past 2 days and where the local parliament building was set on fire. There are reports that troops and soldiers are also being sent to Sorong, where rioting took place for 2 days running and the local prison was attacked enabling approx. 250 prisoners to escape. Meanwhile internet bandwidth has been intentionally slowed down in many parts of West Papua by Indonesian authorities in an attempt to prevent the sharing of videos and photos of the protests online. International Anarchist Solidarity with the Peoples' Uprising in West Papua! Stop Racist Attacks Against West Papuan Students in Indonesia! End the Occupation of West Papua! #FreeWestPapua (video via Aliansi Mahasiswa Papua)

Julkaissut Anarchists In So-Called Melbourne Tiistaina 20. elokuuta 2019

 

Międzynarodowa anarchistyczna solidarność z powstaniem ludowym w Zachodniej Papui! Stop rasistowskim atakom przeciwko studentom z Papui Zachodniej w Indonezji! Stop okupacji Zachodniej Papui! Wolna Papua Zachodnia!

(tłumaczenie z Anarchists Worldwide)