Paragwaj: o zamieszkach w Asunción

W piątek 31 marca pomimo uczuć i wewnętrznych sprzeczek, które nas spotkały, w związku z pytaniem, które zadaliśmy sobie i innym z naszej strony barykady – co my jako anarchiści mamy do kryzysu konstytucji i demokracji? Wydarzenia które nastąpiły potem niemalże zostawiły nas z opadniętą szczęką.

Byliśmy, tak jak wielu innych, zszokowani spontaniczną eksplozją gniewu ludzi, którzy zazwyczaj byli potulni i bierni, dzisiaj zaś tak zmęczeni i zdenerwowani tą sytuacją, że wyzbyli się strachu przed gazem łzawiącym i gumowymi kulami, urośli w gniewie i uwolnili swe najdziksze instynkty. Pomimo głosów senatorów i liderów partyjnych nawołujących do zachowania spokoju i protestowaniu w sposób pokojowy, ludzie przekonali się o własnej sile – spalenie Parlamentu to była dla nich pestka.

Trzonem konfliktu była kreatywność ludzi, którzy potrafili stawić opór policji organizując się samodzielnie – ulice stały się przestrzenią nauki, gdzie lud zrobił krok naprzód w „oduczaniu się” bierności i kolejny ku stworzeniu empirycznych podstaw prowadzenia oporu. Na ulicy Estrella, Chile i wielu innych strzelano ostrą amunicją, lecz nie zdołała ona powstrzymać szału tysięcy młodych robotników, studentów, chacariteños i rockersów, którzy za sprawą zdradzieckich represji, zmienili swoje piątkowe plany uznawszy że destruktywny “Luddyzm” jest konieczny do zerwania z martwym spokojem społecznym.

Zalecamy wszystkim zachowanie czujności, w związku z ostatnimi wydarzeniami i zachęcamy każdą oddolną organizację by nie wycofała się, nie wahała się i nie poniosły ją partyjne kalkulacje, które wrzucą nas z powrotem w objęcia strachu. Niech działalność rewolucyjna zawsze będzie naszą odpowiedzią na państwowy terror! Przeciwko bierności!

Widzisz, jak pomoc wzajemna i solidarność spontanicznie praktykowane są przez ludzi, którzy dali ci wodę, gdy cierpiałeś od gazu łzawiącego i odnieśli w bezpieczne miejsce, ryzykując tym samym atak ze strony niebieskich hełmów, czy ci którzy odbili cię ze szponów policji? Takie działanie jest ważnym początkiem dla nas – anarchistów, którzy pragniemy i szukamy życia w wolności, bez władz.

Z naszej, anarchistycznej strony, zapraszamy was do udziału w każdej zbliżającej się manifestacji, do powrotu na ulicę i wzniecenia oporu przeciwko państwowemu terrorowi.

Zawsze mamy przeciwnika w zasięgu wzroku. Nigdy nie ufamy partyjnym przemówieniom i pozostajemy czujni pośród informacyjnej wojny, gdzie w rzeczywistości rozgrywa się nasza wojna.

Nie ma zbawienia dla uległych, krzywda niewinnych zostanie ukarana.

 
Affinity Group of Anarchist Insurrectionists (GAAI)