Sprawa Oskarżonych J20 – Przykłady akcji Solidarnościowych ze Świata

W dniu szóstym tygodnia solidarności z oskarżonymi uczestnikami procesów J20 udostępniamy raporty z niektórych akcji solidarnościowych, w przyszłości podzielimy się z wami ich większą liczbą.

Dzisiaj ma też miejsce międzynarodowy dzień solidarności z
antyfaszystowskimi więźniami odpowiednia okazja by połączyć walkę przeciwko Trumpowi z walką przeciwko faszyzmowi ogółem. Dodatkowo oprócz poniżej opisanych akcji, w Montrealu, Amsterdamie, Brighton i Hamilton odbyły się również seanse filmu Submedia pod tytułem „No Justice Just Us”, świetnego komentarza do zjawiska represji na protestujących przeciwko tyranii.

Solidarność ze Słowenii: Wolność dla oskarżonych!

Komunikat ze stolicy Słowenii, Lublany:

Oskarżenia wystosowane wobec uczestników J20 są przykładem brutalnego „polowania na czarownice”, próby znalezienia kozła ofiarnego, który odpowie za ogólny sprzeciw wobec prezydentury Trumpa, próba przypisania winy paruset osobom, które ośmieliły się zniszczyć iluzję pokojowego oddania się w szpony coraz to bardziej opresyjnej polityki rządowej, by zrobić z nich przykład. Władza ma nadzieję, że jeśli zdemonizuje obraz tych dwustu osób, inne nie pójdą ich przykładem.

Jednak nieważne jak będą represjonować uczestników J20, nie wymażą faktu, że protesty w dniu inauguracji prezydentury zainspirowały ludzi do przejęcia ulic, blokowania lotnisk i do podjęcia walki z faszystami na terenie całych Stanów. Zainspirowały one również towarzyszy na całym świecie.

Dlatego też ta walka nie tyczy się wyłącznie stanów. Skrajna prawica zaczyna wygrywać wybory również na europejskiej ziemi. Dynamicznie zmienia się taktyka władz w wojnie z ich własnymi obywatelami, tworzy się nowe fronty, a my musimy podjąć walkę czy jesteśmy na to gotowi, czy nie. Prawica próbuje redefiniować pojęcie przywilejów w społeczeństwie, zapewniając nas, że zostaną one zachowane jedynie w małych zamkniętych społecznościach, kosztem większości populacji. Przywileje te są bronione przy użyciu brutalnej siły przed każdym, kto ośmiela się kwestionować sens istnienia własności prywatnej, czy też warunki na jakich nasze społeczności są ograbiane (co nazywane jest „wdrażaniem programu oszczędnościowego”, ale my preferujemy termin „dewastacja społeczeństwa”).

Od Waszyngtonu do Hamburgu, ludzie pokazują że im bardziej stara się poddać rygorom ich życia, tym większy będą stawiali opór. W solidarności z oskarżonymi uczestnikami J20, wywiesiliśmy transparent na ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Lublanie, jeden również zawisł na arterii komunikacyjnej stolicy.

Towarzysze, wasza walka inspiruje nas!
Pozdrowienia i solidarność z Lublany. 

Solidarność z uczestnikami J20: Wsparcie z Indonezji

Tymczasem w Indonezji, Antifa Dżakarta postawiła transparent na Ambasadzie Stanów Zjednoczonych, nagrała też wideo dla symbolicznego wsparcia aresztowanych w Waszyngtonie.

Tłumaczenie z It’s Going Down.