Warszawski Niezależny Kiermasz Książek – relacja

W łikend 9-10 września w warszawskim kubie Pogłos odbył się Warszawski Niezależny Kiermasz Książek, byliśmy tam obecni w sobotę i mieliśmy nasze małe stoisko z broszurami Czarnej Teorii oraz Grecji w Ogniu, których przeczytanie jeden z oglądających określił jako przyczynę podkładania przez 17-latków bomb pod radiowozy. Gdyby tak było rozprowadzane były by pewnie za darmo po całym kraju, a może i świecie. Nomen omen nie zabrakło wśród nich broszur o wawa3.

Czarna Teoria i Grecja w Ogniu

Oprócz tego można było zobaczyć, co do zaoferowania mają Inny Świat, Tarabuk, Okultura, Tak Się Składa, ACK Warszawa, Datacide (Niemcy), Korporacja HA!ART, Balcerowicz.com, Wydawnictwo Ziman, Bractwo Trojka, Grupa Świadomi Wydawcy, Wydawnictwo Magnus, X Idealny Moment X Zine, Uter Projete (Hiszpania), Imponderabilia Zine, Rozdzielczość Chleba, Antykwariat Warszawa, Elíasa Taño (Hiszpania), Wygrać Nowe Życie, Galeria Pięknych Książek, Anarchistyczny Antykwariat, Kultura Gniewu, Kolektyw Zanzara Atee (Francja), Piotr Kalisz – Flagi Państw z Kosmosu, SQUEK – Squatting Europe Collective, Kooperatywa Edukacyjna „Wolnaja Dumka” (Białoruś), Spółdzielnia Socjalna Faktoria, Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów, Pieszczocha.vege.

Można było kupić mnóstwo książek nowych i starych jak np. „Wspomnienia Rewolucjonisty” Kropotkina, broszur, wlepek, naszywek, przypinek, plakatów itp. Nas zachwyciła twórczość pochodzącego z Hiszpanii Elíasa Taño. Jego prace przywodziły na myśl rewolucje w Ameryce Łacińskiej i twórczość rdzennych mieszkańców tego regionu.

Elías Taño

Oprócz kiermaszu odbywały się też prezentacje i warsztaty, na części z nich byliśmy obecni. W sobotę odbyły się warsztaty Bezstresowa Lekcja Rysunku oraz Tworzenie Politycznej Grafiki – Projekt Úter (Projecte Úter). Prezentacje zaczęło Wydawnictwo Trojka, zaprezentowało swoją nową książkę „Wojna Wojnie” („Krieg dem Kriege”) Ernsta Friedricha. Poświęcona wydarzeniom I wojny światowej została zakazana przez ówczesną władzę, jest albumem pokazującym okropności wojny i ma mocny wydźwięk anty militarny i antywojenny. Wszystkie teksty znajdujące się w książce zapisane są w pięciu językach: angielskim, francuskim, holenderskim, niemieckim i – w wydaniu Trojki – polskim. Książka była wielokrotnie wznawiana, ukazała się w niemal 50 językach, ale w Polsce nie wydano jej nigdy.

Inny Świat

Następnie odbyła się prezentacja nowej serii wydawniczej „TIKN”, projektu mającego na celu tłumaczenie nieznanych lub niedostępnych krótkich tekstów czy esejów o tematyce i autorów okołoanarchistycznych. Do tej pory wydano 3 książeczki: „Przyjaciel” Giorgio Agambena, „Perykles i Verdi” Gillez Deleuze oraz „Kobiet głos publiczny” Michelle Perrot. Celem projektu jest upowszechnienie myśli wolnościowych, poprzez tanią i przystępną formę kieszonkowej broszury.

Bractwo Trojka

Potem na prezentacji DJ-ki Reporterskiej mówiono o książkach reporterskich, o specyfice ich pisania oraz o samym środowisku reporterskim.

ACK Warszawa

Swoją prezentację miało też WLH Kuroń na temat ich projektu tłumaczeniowego, gdzie uczniowie, nauczyciele i absolwenci tłumaczą kolektywnie autobiografię Emmy Goldman. Opowiadali nam o specyfice tłumaczenia kolektywnego oraz o problemach związanych z pracą w grupie, a także o samej autobiografii i trudnościach językowych jakie napotkali w swojej pracy, gdyż język angielski był dopiero czwartym językiem Emmy Goldman, co przysparza dodatkowych problemów tłumaczom.

Antykwariat Warszawski

Odbyła się też prelekcja nt. Kurdystanu w związku z wydaniem książki „Droga w nieznane. Kurdyjki walczące z tzw. Państwem Islamskim” Meredith Tax. Prelegenci bardzo zgrabnie opisali złożoną sytuację w Kurdystanie, zaczynając od krótkiej biografii Abdullaha Öcalana nakreślili proces przemiany kurdyjskiej partyzantki od walki o niepodległe państwo w stylu leninowskim, przez krótki romans z maoizmem po bliższe anarchistom ideę konfederacji autonomicznych regionów. Na te ostatnie znaczący wpływ miała twórczość Murraya Bookchina, prowadzący zwrócili uwagę na proces przenikania myśli Bookchina do Kurdystanu, czego efektem jest baza ideologiczna kurdyjskich partyzantek dzisiaj. Takich jak aspekty feministyczne, ekologiczne i antyautorytarne.

Antykwariat Anarchistyczny

A następnie Projekt Úter (Projecte Úter) omówił swoją twórczość i zaprezentował swoje prace na temat wolności seksualnej i wolności reprodukcji.

Wolnaja Dumka – Kooperatywa Edukacyjna z Białorusi

 

Po wszystkim można było odpocząć na koncertach Tim Holehouse + Haunted River, Bursztynek&Kasztanek i Trailer Park Girls.

Wygrać Nowe Życie

W niedzielę odbyły się warsztaty Tłumaczeniowy i Autorski przegląd komiksu Frankofońskiego oraz Literatura faktu/Dziennikarstwo zaangażowane, spotkania autorskie O magii, demonologii i naturze na Podlasiu, Polesiu i w Beskidach, „Bezdomnych gromady niemałe” i „Inna droga życia niedokończona historia punka w Warszawie i na Górnym Śląsku”. Prezentacje „Wolnaja Dumka – Kooperatywa Edukacyjna z Białorusi, SQEK – Kolektyw Squatting Europe, Zanzara – Kolektyw Wydawniczy z Francji, Hedonism and revolution – the baricade and the dancefloor oraz Zinlibrary. Na koniec można było udać się do Cafe Kryzys na after.

Pieszczocha Vege

Więcej nie napiszę, bom chora, leżę w łóżku i marzę o jakimś wybuchu ????

Tove – „wolny jak taczanka na stepie”