Włochy – nowe informacje w sprawie uwięzionych towarzyszy z Florencji

Otrzymano 5. października 2017:

Pierwszego stycznia 2017, po wybuchu bomby domowej roboty pod faszystowską księgarnią, w której policjant z oddziału saperskiego stracił rękę i oko, dokonano przeszukań w domach kilku towarzyszy. Policja miała nadzieję na znalezienie broni palnej i/lub ładunków wybuchowych. Przeszukania nie doprowadziły do niczego poza przejęciem publikacji, komputerów, ubrań i innych przedmiotów użytku codziennego. Śledztwo przeciwko losowo dobranym osobom zostało uruchomione w nadziei na oskarżenie ich o “produkcję, posiadanie oraz transport urządzeń zapalnych lub wybuchowych do miejsca publicznego” oraz “próbę morderstwa”.

Policja rozpoczęła osobną operację pod nazwą “Operazione Panico” dnia 31. stycznia. O 12:30 policjanci zapukali do drzwi domów kilku towarzyszy, by poinformować ich o zastosowaniu 10 tymczasowych środków represji. Mianowicie: 3 osoby umieszczono w areszcie domowym, czterem zakazano opuszczania miasta jak i wymuszając na nich wracanie wieczorem do domu oraz codzienne zgłaszanie się na posterunku policji. I w końcu trzy osoby wypuszczono z aresztu, ale pod warunkiem codziennego zgłaszania się na policji.

W trakcie trwania Operazione Panico łącznie wymierzono atak wobec 35 osób. Doprowadziła ona również do ewikcji Villa Panico, jednego z historycznych skłotów Florencji, który był zamieszały przez ostatnie 10 lat. W sumie 12 osób usłyszało zarzuty “członkostwa w organizacji kryminalnej”. Wszystkie osoby podejrzane w wyniku tej represyjnej operacji są obiektami śledztwa w sprawie serii powiązanych ze sobą wydarzeń, do których doszło w mieście w 2016 roku. Wydarzenia te to między innymi atak za pomocą pałek i cegieł na faszystowską księgarnię, wybuch w tej samej księgarni oraz dystrybucja antymilitarystycznych ulotek na miejscowym rynku, których konsekwencją było doprowadzenie wielu ludzi na posterunki policji oraz oskarżenie ich o “stawianie oporów oraz odmawianie podania dowodu tożsamości”. Inne wydarzenia to starcia z policją w kwietniu po tym, jak dokonała ona o jednej za dużo ze swoich licznych prowokacji, która zakończyła się aresztowaniem 3 towarzyszy (Michele, Franceski i Alessio), strajk okupacyjny oraz solidemo z zatrzymanymi.

Dwa miesiące po zakończeniu operacji, wprowadzono serię coraz to ostrzejszych represyjnych akcji wobec 2 towarzyszy, począwszy od codziennego zgłaszania się na policji, a na areszcie domowym skończywszy. Trzeciego towarzysza również zobowiązano do codziennego zgłaszania się na komendzie. Ta nowa fala represji i aresztowań jest powiązana z tak błahym pretekstem jak pojawienie się bojowego graffiti na mieście.

Dnia 5. i 6. sierpnia sześciu zatrzymanych zostało zwolnionych przez GIP (sąd ds. postępowań wyjaśniających) w związku z brakiem obciążających ich dowodów. Jeden z towarzyszy, Salvatore Vespertino nadal pozostaje w areszcie, ponieważ władze twierdzą, jakoby znalazły ślady jego DNA na częściach użytych do konstrukcji bomby. Paska, inna towarzyszka, która powinna była zostać wypuszczona w związku z brakiem dowodu w Sylwestra, nadal jest przetrzymywana za rzekomy “udział w grupie przestępczej”, oskarżenie oparte na dowodach zebranych w trakcie Operazione Panico.

Adresy:

Salvatore Vespertino
Casa Circondariale Sollicciano
Via Minervini 2/r
50142- Firenze
Italia

Pierloreto Fallanca
Casa Circondariale
Via Paolo Perrone, 4
73100 – Lecce
Italia

Wsparcie finansowe dla towarzyszy i pokrycie kosztów sądowych

Karta numer: 5333 1710 3998 6134
IBAN: IT81R0760105138290113490114

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *