Włochy: Zamieszki w 27 więzieniach- Ośmiu martwych osadzonych

9 marzec 2020: Trwają zamieszki w 27 więzieniach od poranku. Niektórzy więźniowie żądają amnestii z powodu epidemii Koronawirusa. Ośmiu więźniów jest martwych, sześciu zmarło podczas zamieszek w Modenie wczoraj wieczorem. Odnośnie trzech z nich, służba więzienna ogłosiła u jednego przedawkowanie opiatów, u drugiego benzodiazepin a u trzeciego śmierć poprzez uduszenie się, lecz nie podają z jakiego powodu. Odnośnie drugiej trójki nie ma żadnych wiadomości. 18 więźniów hospitalizowano, głownie z powodu odurzenia. Dwa ostatnie przypadki zgonów stwierdzono w nocy z powodu przedawkowania psychotropów w więzieniach Verona i Alessandria. Te dwie osoby, jeśli wierzyć klawiszom, były przywódcami zamieszek i ukradły psychotropy z więziennego pokoju szpitalnego.

W międzyczasie w więzieniu w Foggii dochodzi do powstania, w którym niektórzy więźniowie rzekomo byli w stanie uciec, ale wkrótce potem zostali schwytani przez policję poza więzieniem. Według raportów więźniowie zburzyli bramę „bloku”, czyli obszaru, który oddziela ich od ulicy. Niektórzy więźniowie wspinali się na dach, inni wybijali okna, a przy wejściu do bloku rozpalili ogień. W starciach z policją jeden osadzony odniósł obrażenia głowy i został zabrany na noszach. W “San Vittore” w Mediolanie doszło do protestów na dachu i pożarów wewnątrz więzienia, podczas gdy w Palermo próba ucieczki z więzienia “Ucciardone” została udaremniona przez policję więzienną. Ulice wokół więzienia są zamknięte. Wczoraj wieczorem wybuchł protest w “Pagliarelli”, drugim więzieniu w Palermo. W “Rebibbia” w Rzymie oprócz spalenia kilku materacy – niektórzy więźniowie rzekomo zaatakowali pokój pomocy medycznej.

Zeszłej nocy w Pawii więźniowie zablokowali dwóch funkcjonariuszy więziennych na kilka godzin, ukradli od nich klucze do cel i zorganizowali silny protest, niszcząc kilka pomieszczeń więziennych. Z wielu stron nadchodzi prośba o amnestię lub przynajmniej alternatywne działania, ale rząd ignoruje wezwania.

Rivolta al Carcere di San Vittore, detenuti sul tetto e incendi appicati per protestare contro le nuove ordinanze e divieti imposti dal nuovo decreto per contenere la difusione del Coronavirus (Duilio Piaggesi/Fotogramma, MILANO – 2020-03-09) p.s. la foto e’ utilizzabile nel rispetto del contesto in cui e’ stata scattata, e senza intento diffamatorio del decoro delle persone rappresentate

W Iranie zwolniono 70 000 więźniów z tymczasowymi zezwoleniami na próbę przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii Covid-19. W ubiegłym tygodniu ogłoszono już, że 54 000 więźniów zostało przeniesionych na areszt domowy.

(Źródło anarchistsworldwide )