Massimo Ursino, skrajnie prawicowy lider jednej z grup Forza Nuova działających w Palermo został napadnięty gdy wychodził z supermarketu. Do zdarzenia doszło 21 lutego. Zamaskowani napastnicy, mężczyźni w kominiarkach i kobieta która filmowała akcję pobili go, a następnie związali mu ręce i nogi taśmą. Poturbowany faszysta trafił do szpitala z obrażeniami twarzy w tym z uszkodzeniami nosa.
Antyfaszyści wysłali film ze zdarzenia do gazety “Palermo Today” wraz z komunikatem w którym oświadczyli, że “organizacje neofaszystowskie są niemile widziane na Sycylii”, a pobicie stanowi “dowód, iż w Palermo są ludzie gotowi z nimi walczyć.”
Ursino nie został wybrany przypadkowo. Faszysta startuje z listy FN, która w trwających właśnie we Włoszech wyborach parlamentarnych walczy o miejsca w parlamencie pod hasłami anty-imigranckiej kampanii “Włochy dla Włochów”. Ursino został też skazany w lipcu 2006 roku za porwanie i pobicie dwóch imigrantów z Bangladeszu (którzy byli zamieszani w rabunek), a rok temu oskarżono go o pobicie i spowodowanie obrażeń podczas innego ataku.
Roberto Fiore, ex-terrorysta i przywódca Forza Nuova, (ten sam którego Robert Winnicki zaprosił do polskiego parlamentu) nazwał to zdarzenie “próbą morderstwa”, domagając się od policji zdecydowanych kroków w celu ujęcia sprawców. “Wzywam wszystkich sympatyków hasła Włoch dla Włochów do pełnej mobilizacji, żeby uniknąć sytuacji, że komunistyczna przemoc dusi nasz głos”. Policja przeszukała szereg domów i centr socjalnych w Palermo poszukując sprawców i przesłuchując wiele osób. List solidarnościowy z pobitym wystosowała Młodzież Wszechpolska.
Kampanie wyborczą oraz towarzyszącą jej walkę ze skrajną prawicą podgrzał także szereg innych incydentów. Gdy w miejscowości Macerata aresztowano Nigeryjczyka podejrzewanego o zamordowanie 18-letniej Włoszki, skrajnie prawicowy ekstremista Luca Traini otworzył ogień do przypadkowych afrykańczyków raniąc 6 osób i nazywając to zemstą. Forza Nuova wykorzystała tę tragedię organizując w Maceracie anty-imigracyjną demonstrację, której uczestnicy starli się z policją. W jej trakcie Fiore próbował usprawiedliwiać czyn Trainiego, nazywając go “ofiarą”.
W reakcji na te zdarzenia w całych Włoszech doszło do szeregu antyrasistowskich demonstracji, którym towarzyszyły starcia z faszystami. Dwie osoby rozwieszające lewicowe plakaty wyborcze zostały pchnięte nożem. Do jednego z kandydatów Ruchu 5 Gwiazd wysłano kopertę z nabojem. Z kolei mieszkańcy jednej z rzymskich dzielnic w której znajduje się pomnik upamiętniający pięciu ochroniarzy zamordowanych przez Czerwone Brygady podczas porwania Aldo Moro w 1978 roku, odkryli namalowane na nim dwie swastyki i hasło “Śmierć glinom”.