AKCJA BEZPOŚREDNIA – GRUDZIEŃ 2016

Grecja: We wczesnych godzinach dnia 2 grudnia, na rogu ulic Akadimias i Themistokleus w Atenach, w wyniku podpalenia spłonął buldożer należący do zakładu energetycznego DEI. Sprawcy wyrazili solidarność z osobami zatrzymanymi podczas obrony lasu Hambach w Niemczech oraz Natalią Collado, chilijską anarchistką uwięzioną za podpalenie autobusu Transantiago.

Wielka Brytania: Kolektyw Class War London wziął na siebie odpowiedzialność za sabotaż dokonany w pobliżu luksusowej dzielnicy. Aktywiści otworzyli wodociąg na zewnątrz strzeżonego osiedla należącego do agencji nieruchomości Foxtons, co spowodowało zalanie kilkudziesięciu drogich domów i wielomilionowe straty. Zalaniu uległa też piwnica mieszkania Borisa Johnsona, byłego burmistrza miasta, a obecnie ministra spraw zagranicznych. Mieszkańcy osiedla zostali ewakuowani.

Niemcy: Ku pamięci zamordowanego osiem lat temu greckiego anarchisty Alexisa Grigoropoulosa, 6 grudnia niemieccy aktywiści wylali dziesięć litrów benzyny pod drzwiami komisariatu leżącego niedaleko Placu Aleksandra w Berlinie. Sprawcy wyrazili solidarność z anarchistami zatrzymanymi podczas obrabowania banku w mieście Aachen i oraz innymi zatrzymanymi towarzyszami.

Tego samego wieczora w Lipsku inna komórka podłożyła ogień pod trzy samochody policyjne.

Chile: Grupa anarchistów postanowiła uczcić pamięć Sebastiána Oversluij w rocznicę jego śmierci, 11 grudnia. Przypominając – Sebastián został zastrzelony 11 grudnia 2013 przez ochroniarza podczas próby obrabowania banku w Chile. Nie obyło się bez wywieszenia banerów solidarnościowych, płonących barykad i walk z policją, która została obrzucona butelkami z benzyną.

Niemcy: Drużyna Zemsty Sehid Lecwan Munzur Inicjatywy Apoistowskiej Młodzieży dokonała ataku na budynek należący do Federacji Niemiecko-Tureckiej (ATF) w mieście Neumünster. Sprawcy uderzyli podczas organizowanego przez ATF “Dnia Flagi”, który obchodzono w ratuszu miasta. Budynek należący do ATF został pomazany farbą. Uszkodzono też kilka samochodów należących do osób, które brały udział w imprezie.

Federacja Niemiecko-Turecka to organizacja ściśle związana z Partią Akcji Narodowej (MHP) w Turcji, na rzecz której przeprowadza m.in. akcje propagandowe. Wielu jej członków należy do Szarych Wilków – neofaszystowskiej i ultranacjonalistycznej organizacji młodzieżowej, będącej nieoficjalnym skrzydłem partii i odpowiadającej za przeprowadzenie kilkuset morderstw. MHP ściśle współpracuje również ze sprawującą aktualne rządy Partią Sprawiedliwości i Rozwoju, planując wraz z nią przywrócenie kary śmierci na terytorium Turcji.

Meksyk: W mieście Oaxaca, bojownicy BAIF (Brygady Nieformalnej Akcji Bruno Filippiego) umieścili ładunki wybuchowe pod oddziałem Santander Banku oraz biurem PRODECTON (Urzędu Ochrony Podatnika), należącym do sekretarza finansów.

Jak czytamy w krótkim manifeście, akcja ta dedykowana jest pamięci Sebastiana Oversluij. Aktywiści poddali też krytyce „falę pseudolewicowych anarchistów”, skazanych na łaskę i niełaskę  organizacji społecznych i związkowych, których interesów bronią.

Włochy: We Florencji podpalono bankomat stojący przy ulicy Cento Calle St. W krótkim manifeście czytamy, że jest to znak protestu przeciwko kontroli, cenzurze i więzieniom oraz forma wyrażenia solidarności z anarchistami zatrzymanymi podczas operacji “Scripta Manent”.