Anarchistyczne Ukraińskie Podziemie – FILM

” Obejrzeliśmy film “Popular Front – Anarchistyczne Ukraińskie Podziemie”. Wykonanie filmu jest na wysokim poziomie, nie ma co do tego zastrzeżeń, lecz uznaliśmy że wypada skomentować to, jaką uwagę dziennikarze poświęcają jednej z anarchistycznych grup Revolutionary Dia*. Przyjrzyjmy się więc nagłówkom wiadomości ukraińskich na ubiegły rok (2018)**:

  • 19\05\18 Z rąk osób należących do grupy anarchistycznej zemsty “Svyatoshinskaya golytba” spłonęło auto Crossover
  • 21\05\18 W Kijowie, anarchiści z komórki FAI\“Fedos Schus” podłożyli ogień pod auto Lexus, które należało do wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ukrainy (EPU) Siergieja Grachewa (tu tekst po polsku)
  • 19\09\18 W Kijowie, anarchiści z komórki IIya Romanov atakują centrum szkoleniowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (tu tekst po polsku)

W uzupełnieniu informacji o anonimowych atakach 2018 roku, pomoże obejrzenie filmu “Radykalny Anarchizm w BUR” (Białoruś, Ukraina, Rosja) dostępny z omówieniem tutaj.

  • 04\01\18 Podpalenie policyjnych radiowozów
  • 15\04\18 Eksplozja w budynku Kyivenergo***
  • 22\06\18 Podpalenie filii banku Oschadbank

Nieokreśleni przynależnością do żadnej nazwanej grupy akcji, rebelianci i rebeliantki regularnie ogłaszali swoje ataki na terenach Ukrainy aż do 2018 roku- kiedy to, komunikaty zaczęły być podpisywane przez różne grupy: połowa spraw należała do FAI-IRF czyli Nieformalnej Federacji Anarchistycznej. To jest aktywny trend w Ukraińskim anarchizmie, który dosyć różni się od ideologii grupy ” RevDia* ” – zatem, uważamy że autorzy filmu powinni byli wziąć to pod uwagę. ”

* strona grupy RevDia po ukraińsku, a tutaj znajdują się teksty z tej strony przetłumaczone na język polski.

** artykuły z tych wiadomości dostępne są również w wersji angielskiej

*** <nie pierwszy raz, był to cel ataku anarchistów, również około pięciu miesięcy wcześniej>

Cytowany fragment tekstu, to komentarz (do filmu) grupy “Effect Monroe” z dnia 13/04/2019, ze źródła  (mpalothia) = (a2day.net)