Ateny: Anarchistyczny rajd motocyklowy w solidarności z więźniem politycznym Dimitrisem Koufontinasem (Wideo)

 

Grecja. Podczas gdy lockdown w Atenach trwa przez ostatnie 3 miesiące, prawicowy rząd grecki wykorzystał ten czas, aby niczym organizacja mafijna, porozliczać się z tymi których uważają za wrogów: ludzi, prawa człowieka i ruch wolnościowy. W gwałtownym legislacyjnym crescendo rząd dąży do ustanowienia podobnego do junty państwa policyjnego, jak tylko pandemia się skończy. Od ustanowienia posterunków policji na greckich uniwersytetach po zakaz zgromadzeń i protestów powyżej określonej liczby osób oraz zakaz swobodnego poruszania się dziennikarzy i przekazywania wiadomości. Jak na ironię samozwańcza partia rządząca „Nowa Demokracja” zdecydowała że zatrudnienie tysięcy nowych policjantów to remedium na wszystko, nawet na samą pandemię.

Wśród przeciwników rządu jest więzień polityczny Dimitris Koufontinas, odbywający 11-krotny wyrok dożywocia plus 25 lat, po tym, jak został skazany jako członek „Organizacji Rewolucyjnej 17 listopada” (17N). 17N działała w Grecji od 1975 do 2002 roku, kiedy po nieudanym ataku grupa się rozwiązała, przestała istnieć. W 1989 roku ofiarą organizacji padł polityk Pavlos Bakogiannis, szwagier obecnego premiera i ojciec obecnego burmistrza Aten. Podczas procesu 17N Dimitris Koufontinas przyjął polityczną odpowiedzialność za działania grupy partyzanckiej, a jego ogólne stanowisko w postępowaniu sądowym przyniosło mu szacunek niektórych części greckiej opinii publicznej, faktu tego, obecny premier, burmistrz Aten i ambasada amerykańska nie mogą  zaakceptować. Tak więc nieustannie wykorzystują swoją władzę, aby naruszać założycielską ideę, że „sprawiedliwość jest taka sama dla wszystkich” lub że „demokracja nie szuka zemsty”, traktując go bardziej jak zakładnika niż więźnia, ciągle zmieniając przepisy prawne, aby się na nim mścić. 

W rezultacie 63-letni Dimitris Koufontinas po raz piąty od 18 lat odbył strajk głodowy (od 8 stycznia 2021 r.), aby być traktowanym jak więzień, a nie jak więzień polityczny, co zgodnie z greckim prawem nie istnieje jako klasyfikacja więźnia. A jednak więźniowie polityczni istnieją, a cały system prawny zmienił się, by traktować ich inaczej. A przyznanie się do tego byłoby równoznaczne z przyznaniem, że system prawny nie jest demokratyczny.

Kyriakos Mitsotakis, przewodniczący obecnej partii rządzącej „Nowa Demokracja”, publicznie obiecał, że jeśli dojdzie do władzy, wyłączy tego konkretnego więźnia z prawa do zwolnień i przeniesienia do lżejszego więzienia.  

Rzeczywiście, w grudniu 2020 r. uchwalono ustawę 4760/2020, która zawiera przepis, zgodnie z którym osoby skazane za przestępstwa „terrorystyczne” są wykluczone z urlopu pozbawienia wolności i odbywania kar w więzieniach otwartych. W tamtym czasie (i do dziś) jedynym skazanym zaliczanym do tej kategorii przebywających w więzieniu rolniczym był Koufodinas. Podczas debaty legislacyjnej w parlamencie Dimitris był stale i szczególnie wymieniany z nazwiska.

23 grudnia 2020 roku Koufontinas został nagle przeniesiony do więzienia Domokos w sposób przypominający porwanie (bez wcześniejszego powiadomienia, bez możliwości skontaktowania się z rodziną i bez czasu na spakowanie swoich rzeczy osobistych i pożegnania się z innymi osobami uwięzionymi).

Warto zauważyć, że przeniesienie do więzienia Domokos naruszyło nawet przepisy wyżej wymienionej ustawy, uchwalone dla jego konkretnego przypadku. Zgodnie z tym prawem powinien był wrócić do więzienia Korydallos, w którym był przetrzymywany przez ostatnie 16 lat, w pobliżu miejsca zamieszkania jego rodziny.

Obecnie 63-letni Dimitris Koufontinas, przeżywa dramatyczne pogorszenie warunków osadzenia, co ma katastrofalne konsekwencje dla jego osobowości, a także zdrowia psychicznego i fizycznego (to ostatnie zostało i tak już nadwyrężone z powodu strajków głodowych z przeszłości).

Jego obecnym żądaniem jest przeniesienie do więzienia Korydallos, a także zakończenie tych arbitralnych interwencji przeciwko niemu.

W sobotę 23 stycznia 2021 r., pośród wielu innych akcji solidarnościowych odbywających się w całej Grecji od początku strajku głodowego Koufontinasa, anarchistyczni motocykliści – podczas lockdownu – zorganizowali kontr-informacyjny konwój w ateńskich dzielnicach Vyronas, Kaisariani i Pagkrati w solidarności z żądaniami więźnia politycznego Dimitrisa Koufontinasa, jak widać na powyższym filmie.

(tłumaczenie z Enough14)