Corrèze, Francja: Przeciwko plądrowaniu dziewiczych lasów pod produkcję pelletu roślinnego

To jest zaproszenie z krainy Limousin we Francji dla wszystkich
potencjalnych towarzyszy którzy sprzeciwiają się przemysłowej ofensywie która obecnie odbywa się pod przykrywką „ekologicznej przemiany”

Do naszych walczących znajomych w Khimky, w Bure, na Islandii, w Notre Dame des Landes, w Białowieży, w Durham, w górach Cevennes, na terytoriach Mi’kmaq, w Amazonii, w lesie Charnie, w Cambo, w Salau, w  Susa valley, w Dompierre, w Roşia Montană, w Standing Rock, w Gueret, w Atenco, na Przesmyku Tehuantepec, w Chalkidiki, w Saint Victor, nad jeziorem Bajkał, w Wallmapu (terytoria plemienia Mapuczy), w Guayana, w Saint Yrieix-la-Perche, w Pyhäjoki, na wydmach Trégora, w Istanbulu, w Landivisiau, w Hambacher Forst, w lesie Chambaran, w Makwa Camp (terytoria Ojibwe), w Loc Envel, na terytoriach K’ichena, na wybrzeżu Kafue, w Wendland, w delcie rzeki Niger, w Gran Chaco, w Merléac, w Norra Kärr Vättern, w ogrodach Lentillères, w Lesie Treburer, w Jabiluka (terytoria Mirarr) – i wszędzie tam gdzie ludzie zmagają się z przemysłowym szaleństwem…

Witajcie 
Piszemy do was z górzystej krainy Limousin znajdującej się w centralno–południowym regionie Francji. Nasz region jest zagrożony rozpoczęciem projektu wydobycia biomasy pod przekształcanie jej “odnawialne źródło energii” [czyli ścinania wszystkiego co rośnie z wyrywaniem korzeni by przekształcić to w kawałki sprasowanych roślin gotowe do spalania w celu pozyskania energii]. Ten przemysłowy projekt na wielką skalę jest planowany do zrealizowania w dwóch malutkich wsiach w Bugeat i Viam w regionie Correzy który jest obszarem ostoi zwierząt z wrzosowiskami, lasami i dolinami.

Plany tego przedsięwzięcia są prowadzone przez kapitalistę (pana M. Gaudriota prezesa przedsiębiorstwa CARBON’ ENGINEER BUGEAT-VIAM i SOMIVAL), który natknął się na świetną okazję, by szybko zarobić gdy zaznajomił się z prezydentem rady generalnej miasta Corrèze panem M. Coste, który to jest znany ze swoich powiązań z agro- przemysłowymi lobby. Pomimo licznych obaw i dobrze uzasadnionego sprzeciwu wobec planu, publiczne badanie wykazało poparcie dla projektu. To wiadome że kapitaliści zamierzają realizować swoje plany nawet z użyciem siły. A zatem otworzyliśmy bramy na okres całkiem nowych zmagań i nadszedł czas by wezwać o waszą pomoc. Celem projektu biznesmenów jest by wykorzystać nową metodę toryfikacji która rozwinęła się w USA. [ przyp.tłum. toryfikacja jest to proces przemiany biomasy w produkt końcowy pellet drzewny, toryfikat, lub TOP-Pellet ] Produkt końcowy będzie gotowy do sprzedaży jako „energia odnawialna” i będzie spalany we Francuskich elektrowniach węglowych. W skrócie: jest to oczywista próba kampanii “green washingu”, która ma na celu uratowanie tego samego systemu pochłaniania energii, który popchnął nas na krawędź upadku. Wielkość projektu i astronomiczne ilości zabieranego surowego materiału roślinnego, który przekształci się w węgiel drzewny (zawierający też korzenie ściętych drzew) szybko spowodowałyby powstanie pustyni na naszych kruchych górskich glebach.

Przez ostatnie dziesięciolecia gleby w Limousin cierpiały już na skutek przemysłowej eksploatacji żywicznych plantacji drzewnych. Ciężkie i kolosalne maszyny, systematyczne wycinanie, wyrywanie pni z korzeniami, pestycydy i ulewne deszcze miały ogromne konsekwencje dla naszego środowiska. Nie można zaprzeczyć, że ten proces eksploatacji naszych zasobów naturalnych jest katastrofalny. Projekt masowej produkcji pelletu drzewnego byłby tylko bonusem do tej samobójczej logiki.

Rozwój „energii pozyskiwanej z biomasy” stara się pochłonąć i wyniszczyć cały las który jako mieszany gatunkowo odrodził się już kiedyś w nieuregulowany sposób po tym, jak tereny zostały opuszczone przez ludność wiejską. Te dzikie krainy są teraz celem ataku przedsiębiorców którzy chcą kontrolować i czerpać z nich korzyści.

Dla nas ta walka jest na temat czegoś więcej niż zwykłe zarządzanie zasobami albo ochrona naszego codziennego stylu życia. Jest to walka o inny sposób traktowania naszej planety. My jako ludzie nie jesteśmy pępkiem świata. Tak jak wielu z was, czytających ten tekst, postanowiliśmy spróbować odwrócić się od gorączkowego wyścigu w kierunku zniszczenia naszego gatunku i matki ziemi. Wybraliśmy by żyć jako gatunek powstały na ziemi wśród wielu innych stworzeń, i bronić wszystkiego tego co żywe i co utrzymuje nas przy życiu. To w imieniu samej natury i jej gwałtownych impulsów do samoobrony (których widzieliśmy tylko niewielką część), podjęliśmy decyzję, aby przeszkodzić każdemu, kto zdecyduje się by ją plądrować.

Różne akcje dookoła globu które odbyły się w ciągu ostatnich lat były dla nas inspiracją do działania. Dziś chcielibyśmy przyczynić się do potrzebnych i podobnych wysiłków na przynajmniej europejską skalę. Jest dużo wiedzy i doświadczeń, którymi można się podzielić. Nawet jeśli każda akcja wygląda na inną wszystkie opierają się na tej samej logice- by pokazać prawdziwą twarz „ekologicznej przemiany” a nie popierać to co mówią inwestorzy myślący swoje.  Podzielmy się więc analizami, historiami, technikami i strategiami które były sukcesywne.

Zapraszamy was w odwiedziny, prosimy o pomocną dłoń kiedy będzie na to bezpośrednia potrzeba albo  jaka tylko forma wsparcia jest dla was możliwa, lub jaką uważacie za odpowiednią. Nie ważne czy przyjedziecie dziś, jutro, czy za tygodnie lub w następnych miesiącach. Mamy nadzieję że coś uda nam się wspólnie lub oddzielnie zrobić i zniszczymy ten projekt wylesiania raz na zawsze.

Z góry wielkie podziękowania dla wszystkich, mamy nadzieję was niedługo zobaczyć!

Przyjaciele z lasu w Limousin 

amisdelaforet[at]riseup.net

(tłumaczenie z Insurrection News)