Grecja: Sprawa Konstantinosa Yiagtzoglou, powstanie w więzieniu Korydallos i akcje solidarnościowe (wideo)

Kilka słów o przypadku  anarchistycznego więźnia Konstantinosa Yiagtzoglou

Konstantinos Yiagtzoglou jest w więzieniu od 28.10.2017 z powodu oskarżenia go bycia członkiem Konspiracyjnych Komórek Ognia, drugim powodem odsiadki jest oskarżenie go o bycie odpowiedzialnym za paczki bombowe skierowane wobec Europejskich biur rządowych (zostały one przechwycone przez greckie biuro paczkowe „Hellenic Postal Service” w Kryoneri) oraz o bombową paczkę która wybuchła w maju 2016 w rękach
byłego wicepremiera Grecji Papademosa (sprawował urząd w 2011-2012 roku)

Od 21 lutego osadzony anarchista  zaczął prowadzić strajk głodowy po odrzuceniu jego wniosku przez Centralny Komitet ds. Przekazów. Wniosek zawierał zażądanie pozostania anarchisty w więzieniu w Korydallos gdzie w tym dniu przebywał chwilowo ze względu na bieżącą rozprawę sądową. Wcześniej cały wyrok przesiadywał w więzieniu w Larissie w centralnej Grecji.

24 lutego więźniowie w Korydallos zaczęli rozruchy, było to rano o 6:45 [ich czasu] po tym jak specjalne jednostki służb „EKAM” dostały się na obiekt by wypełnić rozkaz przeniesienia Konstantinosa z powrotem do Larissy (po jego rozprawie sądowej). Był brutalnie traktowany przez te służby, opierał się ile mógł lecz na końcu został spięty w kajdanki i prawie zemdlał z pobicia (osłabiony dodatkowo przez głodówkę). Nie pozwolono mu zabrać swoich leków i rzeczy osobistych ani przygotować się do opuszczenia celi.

o 7:39 ogłoszono że Konstantinos opuścił placówkę, cele pozostają zamknięte. o 8:41 drzwi cel były otwierane więźniowie dowiadując się o uprowadzeniu Konstantinosa konfiskują strażnikowi odbiornik krótkofalowy i kradną klucze zyskując władzę nad trzema sektorami budynku na około 5 godzin.

Zwycięstwem więźniów była mowa ministra sprawiedliwości, który przyrzekł przywrócić anarchistę do Korydallos oraz zadecydował o braku pociągania do odpowiedzialności więźniów za ich protesty i związane z nimi różne złamania prawa więziennego.

W wyniku masowej mobilizacji w więzieniach Korydallos, Malandrino i Chania przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości spotkał się z przedstawicielami więźniów w więzieniu Korydallos (całe więzienie było okupowane przez więźniów przez 5 godzin) i obiecał im, że będzie nową sesją rady w poniedziałek, aby zbadać zapotrzebowanie naszego towarzysza. Więźniowie zakończyli okupację, ostrzegając go, że podejmą akcję ponownie, jeśli żądanie towarzysza nie zostanie spełnione.

Grecka ulica również odpowiedziała na wezwanie o solidarność.

Ateny: Skoordynowane ataki koktajlami Mołotowa przeciwko policji na Exarchii w Solidarności z Konstantinosem Giagtzoglou

“25.02.18: Przez ostatnie dwie noce (piątek i sobotę) przeprowadziliśmy skoordynowane ataki z koktajlami Mołotowa przeciwko siłom MAT (policja do tłumienia zamieszek) strzegącym Exarchii. Ataki te były oznaką naszej pełnej solidarności z anarchistą Dinosem Giagtzoglou, który prowadzi strajk głodowy, domagając się przeniesienia do więzienia Korydallos. Wrócimy jutro wieczorem.”

Ateny: Interwencja pod Ministerstwem Sprawiedliwości:

“Dziś, w sobotę 24/2, pod Ministerstwem Sprawiedliwości odbyło się demo na około 80 osób z okazji brutalnego przeniesienia towarzysza Dinosa Giagtzoglou i buntu, który nastąpił w więzieniu Korydallos.

Został rozwinięty banner [w solidarności ze strajkiem głodowym Dinosa]. Interwencja trwała około pół godziny.

Kiedy wyszliśmy, MAT (policja prewencji) dokonała ataku i prześladowań w okolicy ulic Morza Czerwonego i Panormos.

W kontekście wyraźnego wyboru dokonanego przez administrację polityczną lewicowego rządu w celu zaatakowania, policja przystąpiła do interweniowania z pięcioma aresztowaniami, z których cztery zostały zamienione na aresztowania pod zarzutem nieprawdziwego charakteru (zakłócenie porządku publicznego i usiłowanie poważnych obrażeń; przeciwko policji, obrażanie policji, posiadanie broni,
odcisk palca).

Żądamy natychmiastowego spełnienia żądań K. Giagtzoglou odnośnie przeniesienia do więzienia Korydallos.

Żądamy Zakończenia prześladowań czterech aresztowanych po interwencji pod Ministerstwem Sprawiedliwości.

Wzywamy do demonstracji jutro w niedzielę 25/2 pod sądem wojskowym o godzinie 11:00 w budynku 16, gdzie przetrzymywani są nasi towarzysze.”

Anarchiści / Towarzysze

*****

Interwencja pod domem byłego wicepremiera Lukasa Papademosa

“Interwencja miała miejsce z ulotkami, sloganami i transparentami przed domem Lukasa Papademosa w solidarności z naszym towarzyszem prowadzącym strajk głodowy Dinosem Giagtzoglou.

Bardziej szczegółowy opublikujemy wkrótce.

Zgromadzenie Solidarności z Dinosem Yagtzoglou

CIAŁO, UMYSŁ I DUSZA NA ZAWSZE W WALCE (…)”

*****

Atak koktailami Mołotowa na więzienie w Wolos

“W niedzielne popołudnie zaatakowaliśmy kilkoma koktajlami Mołotowa więzienie w Wolos. Ta akcja jest pierwszą bezpośrednią odpowiedzią na wydarzenia, które miały miejsce w sobotę w greckich więzieniach i poza Ministerstwem Sprawiedliwości.

Siły dla anarchistycznego więźnia Dinosa Giagtzoglou. Natychmiastowe zaspokojenie jego żądań przeniesienia do Korydallos. Solidarność z 4 osobami aresztowanymi za atak MAT (policja prewencyjna) podczas demonstracji poza Ministerstwem Sprawiedliwości.

Zgromadzenie Odmowy

*****

Ateny: Atak granatami przeciwko komisariatowi Kaisariani w Solidarności z więźniem anarchistycznym K. Giagtzoglou

We wczesnych godzinach poniedziałkowego poranka zaatakowaliśmy posterunek policji w Kaisariani solidarnie ze strajkiem głodowym Konstantinosa Giagtzoglou.

NATYCHMIASTOWEGO SPEŁNIENIA ŻĄDANIA POWROTU DO WIĘZIENIA KORYDALLOS

CIAŁO, UMYSŁ I DUSZA NA ZAWSZE W WALCE

ZWYCIĘSTWA WALKI UWIĘZIONYCH

Pełny komunikat dotyczący ataku opublikujemy wkrótce.

(opracowanie własne na podstawie źródeł z Insurrection News, Mpalothia, Athens Indymedia i Radiofragmata)