Grecja: Faszystowskie ataki odparte w Atenach (wideo)

Po faszystowskich atakach na squaty podczas wiecu nacjonalistycznego w Salonikach w zeszłym miesiącu, towarzysze w Atenach pozostali czujni podczas podobnej demonstracji nacjonalistycznej. Spór o nazwę FYROM między nacjonalistami greckim i macedońskim prowadzi do agresywnego nacjonalistycznego porządku obrad w obu państwach. Faszyści zaatakowali wczoraj samoorganizowaną przestrzeń Empros, ale działacze antyfaszystowscy byli w stanie odeprzeć faszystowski atak. Gliniarze zaatakowali biuro Antarsyi, ale ten atak również został odparty.

Wszyscy w Grecji wiedzą, że faszyści zaatakowali w zeszłym miesiącu 2 centra społeczne w Salonikach, podczas ataku spalił się squat Libertatia. Mimo to uczestnicy wczorajszych demonstracji nacjonalistycznych w Atenach nie widzieli problemu w marszu z faszystami.

Znany kompozytor Mikis Theodorakis rozpoczął swoje wystąpienie na nacjonalistycznym demo słowami: “Moi umiłowani Grecy, faszyści, naziści, anarchiści i inni”. To była odpowiedź na krytykę jego udziału  w nacjonalistycznych demonstracjach, zwłaszcza ze strony lewicowych krytyków. Stanowisko Theodorakisa pozostało niezmienione: w dyplomatycznym rozwiązaniu kończącym spór między Grecją a FYROM o nazwę państwa FYROM nie należy podawać nazwy Macedonia. Theodorakis zaatakował obecny rząd, oraz jego sojuszników: “Nie jesteśmy nacjonalistami, ale wszyscy jesteśmy patriotami” to zdanie było najczęściej cytowane w mediach społecznościowych. Ale to nie wystarczyło. Powiedział także: “Najgorszym faszyzmem zawsze był lewicowy faszyzm”.

Obecne nacjonalistyczne mobilizacje są zwykłą walką o władzę między greckimi elitami. Próba usunięcia rządu Syrizy i nic dziwnego, że głównymi motorami mobilizacji nacjonalistycznych są konserwatywna partia Nea Demokratia, kościół i faszystowska partia Złotego Świtu. Nasi antyautorytarni towarzysze nie mają problemu, z tym, że obecny rząd Syrizy zostanie usunięty, ale oczywiście nie poprą kampanii, której celem jest zastąpienie obecnego rządu przez konserwatywny rząd o silnym nacjonalistycznym planie. Ale demonstracje nacjonalistów nie zakończyły się sukcesem, chociaż konserwatywne stacje telewizyjne, takie jak Skai, chwaliły się mobilizacją tłumów, których nie było. Organizatorzy dema nie uznali tego za porażkę. Wiele osób marzy o tłumnych nacjonalistycznych demonstracjach. Jeden milion, 1,5 miliona … W rzeczywistości ponad 100 000 ludzi wyszło na ulice i wczoraj razem ze Złotym Świtem i innymi faszystowskimi partiami i grupami w Atenach. Policjanci stwierdzili, że 140 000 osób wzięło udział i wydało wideo (poniżej), aby potwierdzić swoje roszczenie.

W sobotę odbyła się demonstracja antyfaszystowska, a ekipy rozpoczęły patrole antyfaszystowskie w kilku dzielnicach Aten. Faszystowska impreza Złotego Świtu nie mogła zebrać się na placu, na którym chcieli zorganizować swój faszystowski wiec z powodu  antyfaszystów i ich działań. Kilkuset faszystów musiało się zgromadzić przed biurem partii Złoty Świt w centrum Aten. W nocy, w sobotę wieczorem policjanci zaatakowali patrol antify na placu Monastirkai (wideo poniżej).

W niedzielę antyfaszyści przejęli ulice Aten i zorganizowali obrone Exarchii oraz kilku squatów i innych projektów lewicowych w Atenach. Faszyści próbowali dostać się do dzielnicy, ale ich interwencje zostały spektakularnie odparte przez działaczy antyfaszystowskich. Atak na samoorganizowaną wolną przestrzeń Empros również został odparty.

Wideo z Empros:

Gliniarze zaatakowali ludzi, którzy pilnowali biura lewicowej partii Antarsya, ale ten atak został także odparty przez antyfaszystów, a gliniarze musieli się wycofać (wideo poniżej).

To był zły i dobry dzień. Złe było to, że ponownie ponad 100 000 ludzi wyszło na ulice dzięki nacjonalistycznej agitacji . Dobrze, że naszym towarzyszom udało się odeprzeć ataki faszystów i gliniarzy.

Antyfaszystowska noc na Exarchii pojaśniała od blasku płonących greckich flag.  przez grecką flagę w ogniu … Faszyści zostali rozgromieni przez zorganizowany, zdeterminowany, wielopostaciowy i bojowy ruch antyfaszystowski! Ateny to miasto wolne od nazizmu!


W Heraklionie na Krecie antyfaszyści również wybrali się na ulice. Nacjonalistyczna mobilizacja była tam również katastrofą. Antyfaszyści patrolowali okolice squatów w Heraklionie i rozpowszechniali informacje na temat kwestii FYROM, która została pozytywnie odebrana przez przechodniów (zdjęcia poniżej).

(tłumaczenie z Gatorna)