Grenoble, Francja: Zakłócenie konferencji Frontexu

W czwartek 22 marca około 150 osób zebrało się przed budynkiem IMAG na Uniwersytecie w Grenoble. Wewnątrz budynku odbyła się konferencja różnych podmiotów zaangażowanych w militaryzację granic: Frontex (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej), Euromed Police (Euro-Mediterranean Police Cooperation), Europol itp. Hasłem konferencji było “Od Frontexu dla Fronteksu, w kierunku ustanowienia nowego europejskiego korpusu straży przybrzeżnej “. Obecny byli także szef policji Euromed i dyrektor ds. Prawnych Frontexu. Wszędzie były stoiska z ulotkami informacyjnymi.

Organizatorzy konferencji zdecydowali się na nadzór policji, wszyscy, którzy zgłosili się na nią, byli sprawdzani przez członków BAC (Anti-Crime Brigade).

Około 4 po południu grupa ponad 30 osób udała się do sali konferencyjnej, aby zakłócić prezentacje prezydenta Policji Euromedu, i zaapelować do uczestników konferencji. Następnie protestujący otworzyli drzwi dla pozostałych zgromadzonych na zewnątrz, którzy wchodząc wykrzykiwali hasła przez około 10 minut, pozostawiając wystarczająco dużo czasu, aby zrobić napisać na ścianie “FRONTEX ZABIJA”.

Doszło do interwencji, policja zakatowała protestujących, nawet nie ostrzegając ich, aby opuścili budynek. Zablokowano ich pod ścianą, kilkanaście osób zostało uwięzionych bez możliwości uniknięcia napaści policji. Wiele osób zostało rannych, a niektóre z nich musiały zostać hospitalizowane. Wygląda na to, że nie było aresztowań.

(źródło Sans Attendre Demain, tłumaczenie z Insurrection News)