Niemcy: Wezwanie do mobilizacji antyfaszystowskiej w dniu 18 marca w Lipsku

Płonące barykady, powybijane okna, ranni policjanci i straty sięgające kilkuset tysięcy. Oto cena, jaką poniósł Lipsk, gdy próbował umożliwić neonazistom przemarsz przez południe miasta, 12 grudnia 2015 roku. Użyto tysiąca policjantów, kilka armatek wodnych i granaty z gazem łzawiącym.

Dopiero miesiąc później neonazistom udało się zorganizować swój przemarsz i zaatakować Connewitz [dzielnica Lipska przyp. tłum.]. Choć poinformowali oni o swoich planach w sieci, niemiecki wywiad (“Verfassungsschutz”) ostrzegał tylko przez przemocą ze strony lewicy. Następnie dwustu nazistów zaparkowało swoje samochody, przemaszerowało – niezauważonych przez policję – przez pół dzielnicy i wreszcie zaatakowało kilkanaście sklepów i barów stojących przy ulicy Wolfganga Heinza.

18 marca 2017, neonaziści nawiedzą Connewitz ponownie. Podobnie jak w 2015 roku, lipski oddział Die Rechte [skrajnie prawicowa, neonazistowska partia – przyp. tłum.], wraz ze swoim lokalnym liderem Alexandrem Kurthem, ogłosili marsz przez południe Lipska, podążając za “koncepcją Front-Town” Christiana Worcha.

Pomimo tego, dzielnica Connewitz znana jest jako jeden z lewicowych bastionów w Saksonii, przez co staje się upierdliwa dla nazistów. Pokazali nam, co potrafią, gdy pozostawi się dzielnicę bez opieki z powodu innych prawicowych marszów, organizowanych w centrum miasta, jak to miało miejsce 11 stycznia 2016 roku. Dlatego niezwykle ważnym jest, by 18 marca jak najwięcej osób pojawiło się na ulicach, by protestować i stawić opór, czyniąc nazistom oraz ich przyjaciołom ten dzień  najbardziej nieprzyjemnym w ich życiu. Spodziewamy się, że jacyś brutalni chuligani wezmą udział w tym marszu, przypominając sobie neonazistów zaangażowanych w styczniowych atakach.

Szerokie i kreatywne wezwania do działania w grudniu 2015 roku zmobilizowały tysiące ludzi do wyjścia na ulice, co spowodowało również, że dzień ten był katastrofą dla policji. Właśnie dlatego powinniśmy przygotować się na ich jeszcze większą obecność, ze znacznie lepszym wsparciem. Musimy odpowiedzieć na to jeszcze większą liczbą demonstrantów i działań.

Owa “odwaga” neonazistowskiej sceny politycznej jest tylko jednym ze skutków społeczeństwa przesuwającego się w prawo i rzeczywistej ślepoty władz lokalnych, jeśli chodzi o nazistowską działalność w Niemczech.

W związku z tym, zapraszamy każdego z was do przyjścia i dołączenia do nas 18 marca. Wspieraj antyfaszystowskie protesty, na ulicach oraz poza nimi.

NO PASARAN!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *