Anarchistyczna ofensywa? Policja zneutralizowała 8 wybuchowych paczek wysłanych z Grecji

Greccy antyterroryści zidentyfikowali osiem wybuchowych paczek przypominających te wysłane w zeszłym tygodniu do niemieckiego ministra finansów oraz do paryskiego biura Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jako nadawców wpisano nazwiska posłów greckich znanych z poparcia dla rabunkowego programu tzw. “cięć oszczędnościowych”, niszczących zdobycze greckiego świata pracy.

Paczki zostały zlokalizowane w poniedziałek – 20 marca 2017 r –  podczas przeszukań w głównej sortowni Poczty Greckiej na terenie północnych Aten. Rzecznik policji powiedział: “Przesyłki były zaadresowane do do krajów europejskich”, były “podobne” do tych, które ostatnio dotarły do MFW i Berlina.

Greckie media utrzymują, że paczki zostały zaadresowano do urzędników Unii Europejskiej i firm międzynarodowych. Wśród celów ataku miałby znaleźć się lider ministerstwa finansów w grupie eurostrefy, Jeroen Dijsselbloem, który koordynuje posiedzenia dotyczące greckiego długu, oraz niezidentyfikowany urzędnik Europejskiego Banku Centralnego, instytucji, która jest jednym z trzech głównych kredytodawców Grecji. Jako nadawców podano dwóch byłych greckich ministrów finansów, Gikasa Hardouvelisa i Janisa Varoufakisa, którzy prowadzili negocjacje w sprawie zagranicznych kredytów.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej, którzy spotkali się we wtorek w Brukseli, gdzie dyskutowano politykę podatkową byli świadomi zagrożenia wywołanego przez anarchistyczne ładunki. Nie przerwali jednak swoich obrad. “Oczywiście z niepokojem śledzimy tę sytuację” – powiedział Valdis Domborovskis, viceprezydent Komisji Europejskiej.

Jak dotąd Konspiracyjne Komórki Ognia przyznały się jedynie do paczki wysłanej do niemieckiego ministra.