Santiago, Chile: Skoordynowane ataki bombowe i podpalenia kościołów przed wizytą papieża

13.01.2018: Wcześnie rano dnia 12. stycznia 2018 seria ataków bombowych i podpaleń wstrząsa stolicą zaledwie 3 dni przed przybyciem papieża Franciszka do Chile, zgniłego przywódcy oraz głowy instytucji splamionej krwią i zbudowanej na torturach, grabieży i inkwizycjach.

1) Podpalenie parafii Santa Isabel de Hungria, położonej na ul. Las Catalpas 99 na osiedlu Dworzec Centralny.

Niezidentyfikowani agresorzy przeskoczyli przez płot i około 15 minut po północy pozostawili urządzenie zapalne, które spowodowało poważne uszkodzenia drzwi oraz osmolenie okien. Ogień został ugaszony przez księży oraz sąsiadów, którzy powstrzymali kościół parafialny przed całkowitym spaleniem.

Na miejscu znaleziono ulotki, w których sprawcy wzięli na siebie odpowiedzialność, GOPE (Grupa Policji do Zadań Specjalnych) oraz Labocar (wydział badawczy policji) szybko przybyły na miejsce, lecz nie udało im się nikogo aresztować.

2) Atak bombowy na Kaplicę Capilla Christo, położoną ulicy Peninsula 2167 na osiedlu Peñaloén.

Około 3:10 nastąpiła eksplozja gaśnicy wypełnionej prochem strzelniczym, uszkadzając część zewnętrznej bramy oraz ścianę obok głównych drzwi.

Na miejscu znaleziono podobne ulotki. Na miejsce przybył personel GOPE i Labocar w celu zbadania pozostałości po gaśnicy, nie dokonawszy żadnych aresztowań.

3) Atak bombowy na Kaplicę Emmanuela, Parafia Świętych Apostołów, ulica Salzburska 4068, os. Recoleta.

Około 3:20 bomba zrobiona z prochu strzelniczego wtłoczonego do metalowego cylindra wybucha po tym jak nieznani napastnicy wyważyli zamek w drzwiach wejściowych do kaplicy, uszkadzając drzwi i tłukąc szyby.

Na miejscu również znaleziono ulotki oraz przybył personel GOPE i Labocar, który zbadał szczątki bomby nie aresztowawszy nikogo.

4) Nieudane podpalenie Kościoła Chrystusa Ubogiego na ul. Matucana 540, os. Quinta Normal

Rano, 12. stycznia przy drzwiach kościoła znaleziono urządzenie samozapalne, którego zapłon nie nastąpił.

Urządzenie składało się z bębna wypełnionego 5 litrami benzyny z zegarem, który nie uaktywnił eksplozji. Media niezdarnie próbowały powiązać ten atak z ruchem młodzieżowym „Lautaro”, opierając się na obecności ich graffiti i ulotek w okolicy, jednakże należy zwrócić uwagę, że ta organizacja dąży do organizacji innych praxes w czasie wizyty papieża, z perspektywy popularnej organizacji, zdecydowanie odcinającej się od tego typu „wybuchowych” akcji.

5) Nieudany atak ogniowy na Parafię Jezusa Mistrza, położoną przy al. Centralnej 3895 na os. Quinta Normal w Villa Portales.

Urządzenie takie samo jak wcześniejsze znaleziono o tym samym czasie, nim zdążyło poczynić jakiekolwiek szkody.

Na miejsce, gdzie znaleziono ulotki szybko wysłano GOPE i Labocar.

Działania insurekcyjne szybko stały się głównym tematem w mediach tuż przed przybyciem papieża. Różni politycy, przywódcy kościelni, policja i prokuratura odwiedzili podpalone i uszkodzone świątynie w celu wyrażenia swojego zmartwienia i sprzeciwu wobec tego typu akcji.

Prokurator Raul Guzman, szef Prokuratury Południe, specjalizujący się w przestępstwach o cechach podpaleń lub wybuchów, stwierdził: „Ustalono, że te działania były zorganizowane. Grupy antysystemowe, które działają w kraju, niekoniecznie są organizacjami, mogą być dość małymi, odizolowanymi grupami, niekoniecznie skoordynowanymi, ale dziś rano zobaczyliśmy fakty, które bez wątpienia wskazują na to, że są skoordynowane”.

Prokurator krajowy, Jorge Abbott, oświadczył zaś: „Mamy nadzieję, że uzyskamy dowody pozwalające na identyfikację sprawców i będziemy naciskać na wymierzenie jak najsurowszej kary”.

W końcu prezydenta Michelle Bachele oświadczyła w niezręczny i śmieszny sposób: „W demokracji ludzie mogą wyrazić siebie, robiąc to w sposób pokojowy i odpowiedni, wiemy, że zawsze będzie jakaś grupa (…) ale ostatnia noc była bardzo dziwna, ponieważ nie jest to coś, co można powiązać z określoną grupą (…) jak coś „za wolność wszystkich ludzi”, lub coś takiego…”

Media próbowały dokonać jakichś niejasnych powiązań między tymi atakami a „odrodzeniem Ruchu Młodzieży Lautaro (MJL)”. Organizacja ta jest obecnie skupiona na pracy u podstaw i innych formach działania i agitacji, z zupełnie innej perspektywy, obcej antyautorytarnej i anarchicznej praktyce i sposobowi myślenia. By położyć kres tym spekulacjom, sama Komisja Polityczna MJL wydała oświadczenie potępiające działania.

Kilka wideo z burżuazyjnych mediów:

http://www.chvnoticias.cl/policial/atentados-a-iglesias-marcan-la-antesala-de-la-visita-del-papa-a-chile/2018-01-12/063642.html

http://www.ahoranoticias.cl/noticias/nacional/214001-se-registran-tres-ataques-a-iglesias-en-santiago-en-la-previa-a-visita-del-papa.html

http://www.biobiochile.cl/noticias/nacional/region-metropolitana/2018/01/12/video-muestra-como-fue-la-explosion-en-capilla-de-recoleta.shtml

Tłumaczenie treści znalezionych ulotek:

“Nigdy nie ulegniemy dominacji, której chcą poddać nasze ciała, nasze idee i działania, ponieważ rodzimy się ze swobodą wyboru drogi, którą chcemy obrać.

Przeciw wszystkim religiom i kaznodziejom.

Wolne, nieczyste i dzikie ciała.

Atakujemy używając ognia, by wysadzić ich obrzydliwą moralność.

Wolność wszystkim więźniom politycznym na świecie!

Wolność ludowi Wallmapu! Autonomia i opór.

Papieżu Franciszku, następne bomby będą w twojej sutannie!”