Szkocja: Antynuklearni aktywiści zablokowali ruch na drodze do morskiej bazy nuklearnej HMNB Clyde

Otrzymanno 25.01.17r.:

INFORMACJA PRASOWA: działacze antynuklearni tworzą blokady typu sit-in HMNB Clyde: Precz z pociskami Trident – Nie można zatuszować katastrofy nuklearnej!

24.01.17r.: Dziś rano na 06.45 rano, czterech antynuklearnych aktywistów zablokowało ruch uliczny przy południowej bramie HMBB Clyde w Faslane. Akcja została nagrana przez aktywistów z pobliskiego Faslane Peace Camp, stronie protestu działającej na rzecz kampanii przeciwko broni jądrowej od 1982 roku. Protestujący przeszkodzili w porannych, rutynowych czynnościach wchodząc na jezdnię i rozciągając banderolę na drodze.

 
Troje aktywistów utworzyło blokadę, siadając na jezdni i w ten sposób zamykając wejście, a wkrótce po tym powodując korek uliczny szacowany na 300 samochodów. Nieoznakowany samochód policji Ministerstwa Obrony i zwykły radiowóz przybyły szybko na miejsce. Protestujący zostali usunięci z drogi i spodziewano się trzech aresztowań. Akcja jest odpowiedzią na ujawnione informacje na temat Królewskiej Marynarki Wojennej, która chybiła celu pociskiem Trident II D5 wystrzelonym z podwodnego okrętu atomowego HMS Vengeancen w czerwcu zeszłego roku. Kilka źródeł donosi, że pocisk zamiast kierować się w stronę Afryki, jak zaplanowano, zboczył w kierunku wybrzeży Florydy.

Pojawiła się również rozbieżność w świadomości wydarzenia wśród wybranych urzędników, którzy tydzień później głosowali na rzecz odnowienia systemu obrony przeciwrakietowej. Okazało się również, że premier Theresa May została poinformowała o badania i jego wynikach, ale nie przekazała informacji innym członkom parlamentu.

Oprócz kwestii politycznych, istnieją również problemy techniczne, jak to, że pocisk Trident jest identyczny zarówno w USA i Wielkiej Brytanii. Z kolei większość testów przeprowadzonych jest przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych.

Jak można twierdzić, że zadania nuklearnej obrony Wielkiej Brytanii znajdują się w godnych zaufania rękach, gdy państwo oddaje swoją strukturę zarządzania Chińczykom, pozwalając Amerykanom bezprogramowo budować pociski i swobodnie dzielić się istotnymi sekretami z prezydentem USA, którego poglądy i opinie są niejasne i niespójne, gdyż są dziwaczne i prowokacyjne.” – mówi działacz Nick timer, uczestniczący w akcji.

W wyniku głosowania w parlamencie w lipcu ubiegłego roku, podjęto decyzję przeznaczenia 40 mld funtów na wskrzeszenie projektu Trident. Według Kampanii na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego (Campaign for Nuclear Disarmament, CND), dane liczbowe mówią, że/mogło by to być również ponad 200 mld funtów.

„Kryzys ekonomiczny uderzający w większość obywateli Zjednoczonego Królestwa, spowodował ogromne zainteresowanie tak dużymi sumami pieniędzy ciągle pompowanymi w tę kosztowną, nieudolną, niepopularną i zbędną inwestycję. Rzeczywiście, musimy zadać sobie pytanie, jak skuteczny w zapobieganiu ataku jest Trident, w momencie gdy światowe supermocarstwa nie mogą być pewne, że każde odwetowe uderzenie jest w stanie osiągnąć zamierzony cel. Zamiast zmierzania w kierunku nowego wyścigu zbrojeń musimy po prostu znaleźć sposób na złomowanie broni nuklearnej, a pozbycie się pocisku Trident stanowiło by ku temu dobry przykład”, mówi inna działaczka Molly Garfield.

Faslane Peace Camp jest stałym obozem protestu, służącym kampanii i protestowi przeciwko broni nuklearnej. Obóz, usytuowany obok HMNB Clyde, obchodzi w tym roku 35 rocznicę swojego istnienia.

AKTUALIZACJA: 7:45

Dwoje pozostałych antynuklearnych aktywistów zostało właśnie usuniętych z drogi prowadzącej do południowej bramy HMNB Clyde i aresztowanych przez policję Ministerstwa Obrony. Z tego co wiemy, całą trójka aktywistów została zabrana do miasta Clydebank i oczekuje na szybkie uwolnienie.

Kontakt:

faslanepeacecamp@protonmail.com
07376 188216

*HMNB Clyde (ang. Her Majesty’s Naval Base) – jedna z trzech aktywnych obecnie baz operacyjnych brytyjskiej marynarki wojennej. Baza ta jest znana jako ważny element strategi odstraszania Zjednoczonego Królestwa, w postaci atomowych okrętów podwodnych uzbrojonych w pociski Trident.

HMNB Clyde leży na wschodnim brzegu Gare Loch w “hrabstwie” Argyll i Bute, w Szkocji, na północ od zatoki Firth of Clyde i 25 mil (40 km) na zachód od Glasgow. Baza obejmuje szereg odrębnych miejsc, pośród których główna rolę odgrywają Faslane i Royal Naval Armaments Depot w Coulport