Walki między ultra-lewicowymi, a ultra-prawicowymi żółtymi kamizelkami we Francji

Chronologia starć faszystowskich i antyfaszystowskich grup we francuskim Ruchu Żółtych Kamizelek

Od początku ruchu protestacyjnego Żółtych Kamizelek we Francji w listopadzie 2018 r. sieci często pojawiały się nagrania z bijatyk między przeciwnymi grupami protestujących. Dla niezaznajomionego widza ujęcia te pokazują po prostu Żółte Kamizelki walczące ze sobą, co początkowo wydaje się dziwne.

W rzeczywistości jednak te starcia to trwająca walka przeciwnych sobie faszystowskich i antyfaszystowskich bojówek młodzieżowych, obie próbujące „utrzymać ulice”, aby promować swoje polityczne idee w ruchu Żółtych Kamizelek.

W oparciu o badania open source, artykuł ten tworzy chronologię starć skupiających się głównie na wydarzeniach, które miały miejsce w Paryżu – chociaż podobne walki wybuchały i w innych miastach. Omówi także rozwój równowagi sił między dwoma frakcjami. Należy zauważyć, że chociaż ruch Żółtych Kamizelek dał obu stronom możliwość spotkań w jednym miejscu w każdą sobotę i sprawdzania swoich sił, takie konfrontacje nie są nowe.

ZOUAVES PARIS

Francuska faszystowska grupa bojowników o nazwie „Zouaves Paris” zaczęła promować swoją działalność na skrajnie prawicowej kibolskiej stronie na Facebooku o nazwie „Ouest Casual” rok temu. Składający się głównie z byłych członków GUD, faszystowskiej grupy młodzieżowej po 1968 r., teraz przemianowanej na „Bastion Social”, Zouaves ucieleśniają ostatnie odrodzenie skrajnej prawicy na ulicach Paryża.

Obok członków innych grup nacjonalistycznych, takich jak rojalistyczna i katolicka organizacja „Action Française”, oraz tak zwanych „niezależnych chuliganów piłkarskich”, od początku istnienia Żółtych Kamizelek spotykają się nie raz, żeby atakować lewicowych członków ruchu i wymuszać własne idee.

ANTIFA SQUADS

W tym samym czasie francuskie grupy antyfaszystowskie dzielą się materiałami filmowymi o swoich działaniach na stronie na Facebooku o nazwie „Antifa Squads”. Zawierają one zdjęcia ich „mobów” (jak nazywają zmobilizowane grupy) i trybuny piłkarskie lewicowych kibiców.

Dość aktywni w Paryżu antyfaszyści zaatakowali na przykład dwukrotnie siedzibę prawicowej grupy młodzieżowej „Génération Identitaire”. Antyfaszyści promują także „popularną samoobronę” przeciwko faszyzmowi. Kilka antyfaszystowskich grup młodzieżowych połączyło siły, aby wziąć udział w protestach Yellow Vests i przeciwko bojówkom faszystowskim,. Należą do nich między innymi „Action Antifasciste Paris-Banlieue”, „Rapaces Paris” i „SIAMO Paris Antifa”.

Antifa Mob – 2 luty 2019

BRĄZOWO-ŻÓŁTY czy CZERWONO-ŻÓŁTY?

Pierwsze starcie przeciwnych faszystowskich i antyfaszystowskich grup miało miejsce 1 grudnia 2018 r., kiedy trzeci protest Żółtych Kamizelek rozegrał się w okolicy Champs-Elysées.

Około południa antyfaszystowski tłum wpadł na członków „Parti Nationaliste Français”, w tym Yvana Benedettiego, byłego przywódcy nieistniejącej „ŒuvreFrançaise” – antysemickiej grupy, oficjalnie rozwiązanej w 2013 r. przez rząd po zabójstwie 18-letniego antyfaszystowskiego aktywisty Clémenta Mérica.

1 grudnia 2018 r. pomiędzy frakcjami wybuchła walka na pięści. Strona faszystowska była mniej liczna i Benedetti został przewrócony przez uderzenie w głowę.

Według czatu na Ouest Casual, grupa antyfaszystów została później zaatakowana i pobita przez Zouaves przed Łukiem Triumfalnym. Twierdzili, że to ich pierwsze zwycięstwo.

Chociaż nie mogłem znaleźć żadnego nagrania z tej konfrontacji, obie frakcje zwykle mają tendencję do podążania za niejasną „zasadą honoru”, co zazwyczaj po prostu uniemożliwia im wymyślanie starć. Z pewnością mają tendencję do wyolbrzymiania wydarzeń i ich sukcesów, ale strona przegrywająca często przyznaje się do porażek. Dodatkowo antyfaszyści nie zaprzeczali, że ta konfrontacja się wydarzyła.

Zouaves pozujący przed Łukiem Triumfalnym po rzekomym pobiciu antyfaszystów

W następnym tygodniu, 8 grudnia, jedynym wydarzeniem między grupami byli antyfaszyści kopiący małą grupę członków „Akcji Française” z demonstracji.

Po kilku tygodniach bez starć, 19 stycznia faszyści i antyfaszyści ponownie bili się krótko na demonstracji Żółtych Kamizelek. Pojawił się materiał przedstawiający Antonina Bernanosa z krwawiącym nosem. Bernanos jest znaną postacią lewicowego „Action Antifasciste Paris-Banlieue”. Został potępiony za podpalenie radiowozu podczas protestu w maju 2016
roku. Ouest Casual wyśmiał go na nagraniu po tym jak zatrzymany przez protestujących prowokował Zouavów do konfrontacji.

Później tego samego dnia paryscy antyfaszyści zaatakowali Léopolda Jimmy’ego, skrajnie prawicowego „dziennikarza” (byłego kandydata z Frontu Narodowego) znanego z filmowania swojego ścigania Romów w metrze i aktywnie współpracującego z faszystowskimi grupami bojowymi. Znany jest również z tworzenia „list obserwacyjnych” lewicowych bojowników.

Léopold Jimmy z obitym głupim ryjem.

Ponadto antyfaszyści w Lyonie twierdzili, że zostali zaatakowani od tyłu przez faszystowskich aktywistów, do których dołączyli lokalni skrajnie prawicowi chuligani. Na Ouest Casual pojawił się materiał filmowy ukazujący przeganianych antyfaszystów.

26 stycznia nastąpiła znaczna eskalacja, ponieważ Zouaves dwukrotnie atakowali członków skrajnie lewicowej partii politycznej „Nouveau Parti Anticapitaliste” (NPA). Kilku zostało ciężko rannych.

Ważne jest, aby wspomnieć, że chociaż NPA jest partią instytucjonalną i demokratyczną, która wielokrotnie startowała w wyborach prezydenckich, ataki te ledwo wzbudziły reakcję reszty sfery politycznej lub rządu.

Zouaves z banerem, który zdobyli na NPA

Ouest Casual pokazali zdjęcia faszystowskich zgromadzeń w Lyonie, Strasburgu i Angers. Drobne konfrontacje miały rzekomo miejsce w Lyonie, choć nie jest jasne, czy jakakolwiek frakcja zdobyła przewagę.

W odpowiedzi na atak Zouaves na NPA antyfaszyści w Lille zaatakowali lokalny bar wykorzystywany przez Génération Identitaire.

2 lutego, próbując potwierdzić swoje przywództwo na ulicach po atakach na NPA, spory antyfaszystowski tłum zebrał się w Paryżu i dwukrotnie ścigał Zouavesów z demonstracji Żółtych Kamizelek. Pojawiło się nagranie ukazujące Aloysa Vojinovica, jednego z ich przywódców, najwyraźniej zagubionego i wściekłego, że jego przyjaciel Marc, AKA „Hassin” uciekł. Zostało wykorzystana przez antyfaszystów, aby wyśmiać swoich przeciwników.

Antyfaszyści, pobudzeni zwycięstwem, opublikowali zdjęcie tamtej nocy w 15. dzielnicy Paryża, dzielnicy, w której zwykle przebywają Zouaves. Jeden z komentarzy brzmi: „Gdzie jest Marc?”

Po tym wydarzeniu Ouest Casual stwierdzili, że w Tuluzie doszło do drobnego starcia, publikując zdjęcie miejscowych bojowników skrajnej prawicy pozujących ze skradzionym butem jako trofeum.

xD

W następną sobotę, 9 lutego, Zouaves nie było nigdzie widać w Paryżu. Co więcej, w internecie pojawiły się zdjęcia z Lyonu rzekomo pokazujące, jak Marc / Hassin zostaje pobity w bójce. Sugerowało to, że niektórzy paryscy bojownicy faszystowscy tymczasowo przegrupowali się w Lyonie, który uważany jest za ich twierdzę.

Kolejny film z tego samego dnia pokazał faszystowską grupę atakującą lewicowych działaczy w Lyonie, co rozwinęło się w wyjątkowo brutalną bijatykę.

Podobnie jak w poprzednim tygodniu, grupa faszystowskich bojowników zebrała się w Tuluzie i starła się z lokalnymi antyfaszystami.

16 lutego kilka grup antyfaszystowskich połączyło się w Lyonie w odpowiedzi na dużą skalę walk z poprzedniego tygodnia. Mimo to wydaje się, że nie doszło do starć, ponieważ faszyści raczej nie wychodzili na ulice w ten weekend.

2 marca grupa około 80 faszystowskich bojówkarzy zebrała się w Lyonie. Ponownie nie doszło do poważniejszej konfrontacji. Ouest Casual twierdzili, że antyfaszyści byli „niewidzialni”. Z kolei ekipy Antify śmiały się z faszystów, którzy nie pojawili się w Paryżu.

Pomimo porażek, które poniosły obie frakcje, wygląda na to, że zarówno faszystowskie, jak i antyfaszystowskie bojówki młodzieżowe są zdecydowane kontynuować walkę o „utrzymanie ulic” w ruchu Żółtych Kamizelek.

Ponieważ demonstracje trwają co tydzień w całej Francji, a przyszłość ruchu pozostaje niejasna, jest więcej niż prawdopodobne, że starcia będą nadal występować w dużych miastach i że obie grupy będą walczyć między sobą.

(tłumaczenie z Popular Front)