Baza danych Eurodac: Państwa europejskie będą zbierać odciski palców imigrantów od szóstego roku życia

Unia Europejska uchwaliła ustawę o zaktualizowaniu bazy danych Eurodac*, zawierającą odciski palców imigrantów przybywających do Europy. Minimalny wiek zostanie zredukowany z czternastego do szóstego roku życia, w celu “ułatwienia poszukiwań zagubionych dzieci.

System Eurodac został stworzony aby ułatwić wprowadzenie w życie Rozporządzenia Dublińskiego, które narzuca odpowiedzialność za rozpatrzenie wniosku o azyl na kraj członkowski. Oczywiście żeby rozpocząć proces wnioskowania o azyl, pobranie odcisków palców jest obowiązkowe. Odciski te gromadzone są w bazie danych Eurodac. Kiedy już się tam znajdą, wnioskodawca nie może starać się o azyl w innym kraju.

Poszerzenie bazy Eurodac ułatwi władzom obserwację osób, które wkraczają do lub przebywają w Unii nielegalnie. Argument bezpieczeństwa został również podniesiony przez Parlament Europejski. “Europejska agencja policyjna, Europol, będzie w stanie korzystać z bazy danych bardziej efektywnie w celu wykrywania i zapobiegania aktom terroryzmu i innym poważnym przestępstwom.

Podjęto również inne kroki, takie jak: posługiwanie się zdjęciami twarzy i alfanumeryczny rejestr danych (imię, dokument tożsamości lub numer paszportu). Imiona wraz ze zdjęciami przechowywane będą w systemie Eurodac.

Parlament Europejski, który musi zatwierdzić te środki podczas sesji plenarnej, zaznacza, że nowe rozporządzenie nie może zostać przyjęte pod naciskiem. Jednakże dodaje: “w ostateczności, przy zgodzie krajowych lub unijnych ustawodawców, <odpowiedni poziom restrykcji> może zostać nałożony na małoletnich, pod warunkiem, że ich godność i nietykalność cielesna, będą respektowane.

*Baza danych Eurodac jest używana przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także przez Islandię, Norwegię, Liechtenstein i Szwajcarię.

(tłumaczył Mych Wąsowski z 325nostate)