Białoruś, Brześć: Anarchiści prowadzą marsz przeciw dyktaturze Łukaszenki

W Brześciu 15 marca, na ulicach zgromadziło się najwięcej ludzi na proteście od ostatnich pięciu lat. W Efekcie około tysiąca osób zaprotestowało przeciw państwowemu dekretowi numer 3.

Liberałowie ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, próbowali oczywiście w każdy możliwy sposób sparaliżować ten protest. Chwilę po zgromadzeniu się ludzi na miejscu, polityk liberalny Vladimir Vuek wyprowadził ludzi pod urząd miejski, pomimo faktu, że nie wszyscy się jeszcze zgromadzili. Po przybyciu zaczął bawić w negocjatora z władzą, o co nikt go nie prosił. Efekt był przewidywalny, liberałowie zostali zaproszeni na audytorium, żeby wysłuchać tyrady o tym, jak to na Białorusi żyje się wszystkim dobrze. Większości ludzi nie spodobało się to podejście a gdy na miejsce przybyli anarchiści, politycy zaczęli krzyczeć o prowokacji.

Tymczasem anarchiści z Brześcia stanęli na przeciw zgromadzonym ludziom, namawiając ich aby pozostali na ulicach i by organizować strajki pracownicze. Dali oni również każdemu możliwość do wypowiedzenia się przez megafon. Po przemowach, anarchiści zwrócili się do tłumu z propozycją by przemaszerować ulicami Brześcia w kierunku galerii handlowej. Mieszkańcy ochoczo przystali na tę propozycję.

Film z przemówienia anarchistów.

Prowadząc marsz anarchiści na czele pochodu śpiewali antykapitalistyczne i wolnościowe hasła, godzące w reżim Łukaszenki i jego personalnie. Kolumna początkowo poruszała się chodnikami, jednak po jakimś czasie tłum wypełnił całą szerokość jezdni. Po dotarciu na miejsce, anarchiści ponownie zainspirowali zgromadzony tłum do zablokowania wejścia do budynku.

Następnie opozycyjni aktywiści przy aprobacie anarchistów, nawoływali do kolejnej akcji, tym razem w Mińsku 25 marca. Jeszcze na odchodne, anarchiści ostrzegli protestujących, przed tajniakami w cywilu. Jak się okazało później. były to cenne uwagi, ponieważ po proteście doszło do represji i wielu jego uczestników zostało aresztowanych.

 

O represjach jakie spotkały białoruskich anarchistów będziemy jeszcze informować, zainteresowanych tematem odsyłamy do ACK.