Grecja: Anarchiści okupują centralę Banku Attica w Atenach

W czwartek 13 października 2016 anarchiści z kolektywu Rouvikonas i   Nowej Filadelfii zaczęli okupacje centrali biznesowej Banku Attica w Kolonaki w Atenach. Podczas, gdy przez ostatnie 7 lat od wybuchu kryzysu gospodarki kapitalistycznej miliony ludzi w Grecji nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, ponad 40% Greków nadal żyje poniżej granicy ubóstwa, 45% emerytów, którzy pracowali całe swoje życie, dostaje emeryturę poniżej 665 euro (tj. poniżej granicy ubóstwa), 52% gospodarstw domowych jest w stanie przetrwać tylko dzięki emeryturze kogoś z rodziny, gdy 23,2% populacji jest bezrobotna, Grecja otrzymuje olbrzymie pożyczki od kredytodawców, które zamiast zostać zainwestowane w ludzi lub podupadły system ochrony zdrowia, są stale przekazywane bankom w postaci ogromnych sum, by mogły one oferować kolejne pożyczki. Oznacza to, że Grecy zapłacili za kryzys gospodarki kapitalistycznej własną krwią (i będą płacić jeszcze przez kolejne dekady), żeby banki miały ciągłe zyski.

Fakt, że banki tworzą strukturę systemu kapitalistycznego jest dla wszystkich jasne. Fakt, że banki są jedynie kolejnym narzędziem w arsenale systemu gospodarczego i politycznego, który używa ich do wyciśnięcia niższych klas do ostatniego grosza, również nie jest dla nikogo niespodzianką.

Nic nas nigdy tak nie zaskoczyło, jak mnogość sposobów jakie można znaleźć, by służyć swoim własnym interesom. Wraz z kryzysem ekonomicznym, który był dokładnie monitorowany od lat, powstał, będący oksymoronem, termin „bank niesystemowy”. Twór ten ma za zadanie udzielenie wsparcia klasie wyższej i systemowi politycznemu w zwyczajnym prowadzeniu ich interesów, podczas, gdy reszta społeczeństwa została finansowo stłamszona. Bank ten rozrasta się i finansuje określonych ludzi. Mimo, że powstał i był wykorzystywany przez poprzednie rządy, kiedy Syriza przejęła władze, szybko zdała sobie sprawę z jego potencjału w kreowaniu swojego własnego ekonomicznego i politycznego status quo. Jeśli Syriza nie zgadza się z powyższą analizą, to zobaczmy jak, kiedy i dlaczego:

* To skłoniło Fundusz Ubezpieczenia Inżynierów (Insurance Fund of Engineers) do zainwestowania milionów euro w Banku Attica pomimo, że inwestycja straciła do dzisiaj ponad 95% swojej wartości. Oczywiście minister ifrastuktury, który jest blisko związani z FUI (IFE) nic nie wiedział ani o niczym nie słyszał.

* Jakie było zadanie Dragasaksisa w Banku Attica przez 3 lata (2010-2012), jeśli nie utorowanie drogi dla tego, co później nastąpiło?

* Kto namawiał wszystkie przedsiębiorstwa państwowe do inwestycji swoich rezerwowych środków w Banku Attica?

* Na jakich zasadach przyznawane były pożyczki biznesmenom nie posiadającym zabezpieczenia, wiedząc, że te pożyczki niegdy nie zostaną spłacone?

* Dlaczego rząd w każdy możliwy sposób próbuje ocalić Bank Attica, nawet poprzez zmuszenie International Airport do zainwestowania w nim?

* W jaki sposób 1,5 bilionowe straty z pierwszego trymestru 2015 roku zredukowane do 300 milionów w drugiej/połowie tego samego roku?

Jako, że są to dobrze znane problemy, rząd musi odpowiedzieć na pytanie: w oparciu o jaką logikę i w jakim celu zarząd Banku Attica pożyczał pieniądze niektórym biznesmenom w celu kupienia akcji w banków?

Przedstawiamy listę, składającą się z nazw przedsiębiorstw, które otrzymały pożyczki w celu zwiększenia funduszy własnych banku (za tymi firmami kryją się takie nazwiska, jak Kokkalis, Bobolas i inni „szanowanych kapitalistów”)

Intracom: otrzymał 1.252 miliona euro zainwestował 2.252 milliona euro w AMK
Intrasoft: otrzymał 1 milion euro i zainwestował taką samą kwotę
J&P Avax: otrzymał 12 milionów euro i zainwestował taką samą kwotę
Silaver Investments Ltd: otrzymało 8 milionów euro i zainwestowało taką samą kwotę
PAP Energy Wild Energy Parks S.A.: otrzymało 6 milionów euro i zainwestowało taką samą kwotę
Anatoli S.A.: otrzymało 4.2 miliona euro i zainwestowało taką samą kwotę
Ionis Development SA: otrzymało 4 milionów euro i zainwestowało taką samą kwotę
Aktes Kritis SA: otrzymało 1.8 miliona euro i zainwestowało taką samą kwotę
Hellenic Plastic SA: otrzymało 2 miliony euro i zainwestowało taką samą kwotę
Mouchalis SA : otrzymało 2 milionów euro i zainwestowało taką samą kwotę
Themeli construction company: otrzymało 2 miliony euro i zainwestowało 1.5 milliona
Personal care: otrzymało 1 milion euro i zainwestowało taką samą kwotę
Perseus SA: otrzymało 3 miliony euro i zainwestowało taką samą kwotę
FG Europe: otrzymało 7.9 milionów euro i zainwestowało taką samą kwotę
Staff SA: otrzymał 900 tysięcy euro i zainwestował taką samą kwotę
Ergodynamiki Patron Technical SA: otrzymało 300 tysięcy euro i zainwestowało taką samą kwotę

atticabankoccupationOczywisty i niekończący się cykl, memoranda poprzedzają pożyczki, które są używane albo do spłacenia poprzednich długów albo oddawane bankierom pod pretekstem wyciągnięcia ich z trudnej sytuacji. W śledzeniu przepływu kapitału zauważamy, że z oczywistych powodów rząd odkręcił nowy kurek z pieniędzmi. W tym samym czasie, gdy dochody ludzi ponownie zostały obniżone, rządzący nie mają żadnych dylematów, bezwstydnie i skandalicznie, wspierając własny bank.

My jednak nie mamy żadnego dylematu, jeśli chodzi o systemowe czy niesystemowe banki, gdyż instytucje te stanowią filary kapitalizmu i istnieją, by wspierać finansowo kapitalizm, wyzysk i sposoby jego działania. Jak powiedział Bertolt Brecht „Bo czym jest włamanie do banku wobec założenia banku?”

ANI KROKU W TYŁ!
Anarchistyczny Kolektyw Rouvikonas
Anarchistyczny Kolektyw Nowej Filadelfii