Grecja: Zamieszki na sali rozpraw podczas procesu Złotego Świtu

Antyfaszystowscy aktywiści starli się z faszystami ze Złotego Świtu i policją na sali ateńskiego sądu w Grecji, podczas procesu przeciwko członkom faszystowskiej partii. Gliniarze nagrali moment ataku antyfaszystów i rodzin ofiar pokrzywdzonych przez Złoty Świt. W międzyczasie wyciekiem nagrania wideo z neofaszystowskiego koncertu rockowego, który odbył się w 2005 roku z udziałem kierownictwa Złotego Świtu. Nagranie spowodowało  wstrząs w greckich mediach i jest ogromnym ciosem dla faszystowskiej partii, wobec której trwają obecnie procesy sądowe za zbrodnie na tle nienawiści oraz przestępczość zorganizowaną.

O godzinie 8.30 rano około 50 antyfaszystów przybyło z niedalekiej stacji metra do budynku sądu, lecz policjanci odmówili im wejścia na sale gdzie odbywał się proces członków Złotego Świtu, pomimo iż na sali było wiele pustych miejsc. Antyfaszyści pojawili się ponieważ tego dnia miał zeznawać jeden z przyjaciół Pavlosa Fyssasa. Mimo utrudnień do budynku przedostała się jednak grupa około 20 spośród nich, a gdy policja wpuściła grupę sympatyków Złotego Świtu, napięcie wzrosło. Na widok wspomnianego świadka, faszyści zaczęli rzucać w niego przedmiotami oraz krzyczeń: “krew,honor, złoty świt” oraz “pedalski pomiocie anarchistów”.

(Na zdjęciu powyżej matka Pavlosa Fyssasa podczas przepychanek na sali sądowej)

Policjanci potajemnie sfilmowali atak antyfaszystów i ofiar Złotego Świtu przy użyciu zakamuflowanej kamery. Jednak policja zaprzeczyła, że nagrywała ludzi tłumacząc się, że funkcjonariusze jedynie używali urządzeń z blue-toothem, zdjęcia opublikowane przez Domografos udowadniają, że stanowisko władzy jest wierutnym kłamstwem.

Tak zwany “oddział szturmowy” (tagma efodou) Złotego Świtu, również był obecny podczas dzisiejszej akcji na sali sądowej. Nagranie pokazuje, że bojownicy faszystowscy, podobnie jak jednostka specjalna policji, wyrzucali antyfaszystów z sali.

Podczas dzisiejszego procesu, jeden z faszystów ze Złotego Świtu szydząc z matki zamordowanego przez nich rapera Pavlosa Fyssasa, zapytał się jej “Gdzie jest teraz twój syn?”. Fyssas znany jako “Killah P” został zamordowany w nocy z 17 na 18 września 2003 roku przez członków faszystowskiej partii w ateńskiej dzielnicy Keratsini.