“Ojczyzną Złotego Świtu są nazistowskie Niemcy”. Wyciekło kolejne wideo demaskujące greckich nacjonalistów

Do greckich mediów wyciekło wideo z koncertu neonazistowskiego rocka, jaki odbył się w Grecji w 2005 r. Widać na nim lidera Złotego Świtu Nikosa Michaloliakosa razem z czołowymi przedstawicielami tej partii: Iliasem Kasidiarisem, Iliasem Panagiotarosem, Giorgosem Germenisem, Artemisem Matthaiopoulosem i Giorgosem Misiakasem. Wideo stanowi cios dla propagandy tej faszystowskiej partii, która oficjalnie odcinała się od nazistowskich sympatii. Na filmie widać jak uczestnicy koncertu wykonują nazistowski salut rzymski, śpiewając grecki hymn narodowy i wznosząc patriotyczne slogany mówiące o “Wielkiej Grecji”.

Na koncercie wystąpiła kapela ze sceny neo-Nazi i White Power. Dla uczczenia dwójki występujących niemieckich “artystów” Michaela i Annette, obecny tam tłum wznosił okrzyki w języku niemieckim, takie jak “Sieg Heil!” i “Juden Raus!” (Żydzi precz).  Na filmie widać jak Michael przerywa im i dodaje po angielsku: “Nie tylko precz, ale i do eksterminacji”.

Jak pisze portal Stop Nacjonalizmowi: “Złoty Świt to partia odwołująca się przez cały okres swojej historii bezpośrednio do narodowego socjalizmu, który usiłuje łączyć z greckimi elementami kulturowymi. W dobie swojego pierwszego sukcesu wygładziła wizerunek rezygnując m.in. z oddawania czci bogom starożytnym na rzecz sojuszu z cerkwią prawosławną. Jej liderów cechował od zawsze ciepły stosunek do reżimu okupującego podczas wojny ich kraj”.

Rzecznik prasowy partii wiązany jest z dokonanym przez 5 osób zasztyletowaniem wykładowcy akademickiego; przed mającą odbyć się rozprawą chroni go jednak immunitet poselski. Grecka i zagraniczna prasa informowały także o Stylianosie Wlamakisie, zamieszczającym na portalu Facebook swe uśmiechnięte fotografie z terenu KL Dachau. Uśmiechnięty także przy piecu krematoryjnym, z komentarzem do zdjęcia: „Ten piec piekł dobry chleb”. Wlamakis kandydował w wyborach parlamentarnych, z listy partii Złoty Świt, na Krecie.

Polityczne kontakty ze Złotym Świtem od lat utrzymuje Narodowe Odrodzenie Polski, a kierownik Ruchu Narodowego w 2014 roku, określił go mianem „najbardziej romantycznego ruchu narodowego w Europie”. W lipcu 2015 Zarząd Główny Obozu Narodowo-Radykalnego opublikował Oświadczenie ONR w sprawie wydarzeń w Grecji w którym przedstawia Złoty Świt, jako “grecki ruch narodowy”, walczący z “lichwą i międzynarodową finansjerą” przeciw “ograniczeniu greckiej niepodległości i suwerenności” o stworzenie prawdziwego państwa narodowego. Patrz TU.

Po zamordowaniu przez grupę złotoświtowców antyfaszystowskiego rapera Pavlosa Fyssasa we wrześniu 2013 roku rozpoczął się duży proces sądowy przeciwko całej partii, a jej kierownictwo na pewien czas wylądowało w więzieniu. Śledztwo ujawniło, że tuż przed zabójstwem morderca kontaktował się m.in. z liderem organizacji Michaloliakosem. Aresztowania i proces osłabiły jednak wpływy neofaszystów tylko na pewien czas. Obecnie na nowo mobilizują oni swoje siły. Pozorność procesu mającego rzekomo rozbroić Złoty Świtu wykazali “Ludowi Bojownicy”, argumentując, że demokracja nigdy ostatecznie nie rozprawia się z faszyzmem, gdyż potrzebuje go do wykonywania czarnej roboty w walce z ruchami społecznymi, lewicą i anarchistami. 1 listopada 2013 r. Ludowi Bojownicy pomścili Pavlosa Fyssasa, przeprowadzając egzekucję dwóch członków Złotego Świtu, pod siedzibą tej partii w ateńskiej dzielnicy Neo Iraklio.

Jak powiedział jeden z dziennikarzy: “Ojczyzną Złotego Świtu są nazistowskie Niemcy”.