Raport z akcji podczas Międzynarodowego Tygodnia Solidarności z więźniami anarchistycznymi i antyfaszystowskimi w Rosji (wideo)

Otrzymano 18.02.2018:

W dniach 5-12 lutego odbył się Międzynarodowy Tydzień solidarności z anarchistycznymi i antyfaszystowskimi więźniami w Rosji. Do 21 działań przeciwko represjom dołączyło 21 rosyjskich miast i duża liczba zagranicznych towarzyszy, od Białorusi po Stany Zjednoczone i Kanadę.

Rozprowadzono materiały informacyjne, ulotki, graffiti i szablony, wieszano transparenty informujące o represjach przeciwko anarchistom. Akcje odbyły się w Kaliningradzie, Ałtaju, Kursku, Nowosybirsku, Samarze, Kemerowie, Astrachanie, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem, Iżewsku, Penie, Sankt Petersburgu, Moskwie, Nachodce, Czelabińsku i Workucie.

Pikiety informujące o terrorze FSB przeciwko anarchistom odbyły się w Jekaterynburgu, Kandalaksie, Tomsku, Soczi, Moskwie, Petersburgu i Saratowie.

W Samarze zorganizowano wieczór solidarnościowy. Odwiedzającym mówiono o represjach wobec anarchistów, i o podstawowych zasadach konspiracji. Następnie pokazano film “Sacco i Vanzetti”, historia tych ludzi wyraźnie pokazuje całą nieludzkość i bezużyteczność systemu państwowego i metod, z których dotychczas korzystał, aby stłumić wszelkie protesty.

W Moskwie miał miejsce także nielegalny marsz anarchistów przeciwko bezprawiu FSB. Kilkadziesiąt osób zablokowało Myasnitskaya – jedną z głównych ulic sąsiadujących z Łubianką, na której znajduje się główny wydział FSB. Mijali to miejsce z banerem głoszącym: “FSB jest głównym terrorystą”.

Akcje solidarnościowe miały również miejsce w innych krajach. Na Białorusi anarchiści rozdawali ulotki informujące o prześladowaniach rosyjskich anarchistów.

W Łucku na Ukrainie namalowano solidarnościowe grafitti z rosyjskimi anarchistami.

Pikiety solidarnościowe odbyły się w Warszawie, Gdańsku (Polska) i Pradze (Czechy).

W Pradze w Republice Czeskiej odbył się koncert wspierający represjonowanych rosyjskich anarchistów. Podczas koncertu rozeszły się informacje o represjach w Rosji i zebrano pieniądze na Anarchistyczny Czarny Krzyż, który zapewnia pomoc więźniom politycznym. Zbiórka także została przeprowadzona w Estonii na koncertach grup muzycznych Ognemöt, Adrestia i Prorocy V w Tallinie i Tartu.

Ponadto w Budapeszcie na Węgrzech odbyło się wydarzenie informujące o represjach w Rosji gdzie zbierano fundusze.

We Francji odbyła się kolacja solidarnościowa, z której dochody zostały przeznaczone na wsparcie rosyjskich anarchistów.

Również wiele wydarzeń solidarnościowych miało miejsce w Stanach Zjednoczonych. Tak więc w Minneapolis był wieczór solidarności, w Brooklynie – pokaz filmowy. Antyfaszystowski sklep internetowy z Portland rozpowszechniał informacje o represjach i zbierał pieniądze na wsparcie represjonowanych anarchistów. W Kansas odbyła się demonstracja uliczna wspierająca rosyjskich anarchistów. W Nowym Jorku pod rosyjskim konsulatem odbyła się pikieta. Również przedstawiciele Ruchu Rewolucyjnego Abolicjonistów z Nowego Jorku wyrażali solidarność.

Akcja solidarnościowa odbyła się w Toronto w Kanadzie. Anarchiści zorganizowali pikietę na najbardziej zatłoczonym placu w mieście, informując przechodniów o represjach w Rosji.

Tydzień solidarności odbył się by wesprzeć rosyjskich anarchistów, poddanym represjom ze strony FSB. Jesienią 2017 r. FSB aresztowało sześciu anarchistów z Penza. Powodem aresztowania było to, że wszystkie sześć rozgrywanych treningów airsoft’u było uważanych przez tajne służby za trening z obalania władzy państwowej. Broń podrzucono zatrzymanym, oskarżono ich o zorganizowanie sieci terrorystycznej. Przez wiele miesięcy więźniowie byli codziennie torturowani i bici, dopóki nie wymuszono na nich pożądanych zeznań. Wisieli do ​​góry nogami, bici, torturowani elektrowstrząsami. W styczniu 2018 r. Kilku anarchistów zostało porwanych w Petersburgu. Aresztowano dwóch podejrzanych i jednego świadka, wszyscy byli torturowani. Jeden z zatrzymanych w tym celu został zabrany do lasu za miasto. Inny więzień był torturowany przez ponad jeden dzień. Oficjalnie przesłuchanie trwało dzień – od trzeciej rano do trzeciej rano. Chociaż jeden z podejrzanych i świadek złożył oświadczenie na temat tortur, ich oświadczenia nie zostały sprawdzone przez instytucje państwowe.

FSB tymczasem ogłasza plany kolejnych aresztowań w sprawie sfabrykowanej grupy terrorystów złożonej z dwudziestu anarchistów w Moskwie, Sankt Petersburgu, Penza i na Białorusi.

Również na Krymie służby specjalne zatrzymały lokalnego anarchistę i działacza społecznego Jewgienija Karakaszewa. Powodem zatrzymania jest aktywny udział Jewgienija w walce społecznej mieszkańców półwyspu. W dniu aresztowania burmistrz Evpatorii spotkał się z protestującymi przeciwko budowaniu punktów i wskazał na możliwe
aresztowania. Powodem aresztowania była korespondencja Jewgienija w czacie grupowym w sieciach społecznościowych.

Natychmiast po zakończeniu tygodnia działań wspierających rosyjskich anarchistów w Moskwie ropoczęły się kolejne represje. 13 lutego wczesnym rankiem aresztowano anarchistkę Elenę Gorban. Z naruszeniem wszystkich norm adwokat nie został przyjęty do Eleny przez kilka godzin, dopóki nie zgodziła się przyznać się do winy w ataku na urząd rządzącej partii rosyjskiej “Zjednoczona Rosja”. Tego samego dnia, anarchista Aleksiej Kobaidze został zatrzymany i aresztowany za ten sam zarzut. Powodem aresztowań była nielegalna demonstracja w Moskwie przeciwko terrorowi FSB. Wczesnym rankiem, przed pojawieniem się informacji w mediach i Internecie na temat aresztowań anarchistów, prorządowe media opublikowały wideo o zatrzymaniu i wiadomość, że anarchiści biorący udział w demonstracji zostali zatrzymani w Moskwie. Śledczy, którzy przesłuchali Elenę, zapytali ją również o demonstrację, chociaż zatrzymani zostali oskarżeni o atak na Jedną Rosję, a nie o udział w demonstracji.

Po aresztowaniach kontynuowano działania solidarnościowe w Rosji. W Czelabińsku anarchiści umieścili transparent w pobliżu budynku FSB i rzucili na jego terytorium bombę dymną. Na przedmieściach Moskwy odbył się mobilizujący marsz z solidarnościowy z represjonowanymi anarchistami.

Wzywamy wszystkich do kontynuowania kampanii solidarnościowej!

(źródło Naroborona, tłumaczenie z Insurrection News)