Santiago, Chile: Atak przy użyciu dynamitu na firmę konsultingu biznesowego SerCor

W nocy 19 października, trzy lata po rewolcie, zaatakowałyśmy przy pomocy dynamity firmę SerCor znajdującą się w dzielnicy Las Condes, a konkretnie w budynku 150 przy alei El Golf.

SerCor S.A. jest spółką w centrum korporacyjnym Angelini Group, która oferuje doradztwo i wsparcie dla zarządów spółek w zakresie rozwoju administracyjnego ich przedsiębiorstw kapitalistycznych. SerCor jest pod kontrolą AntarChile, która jest główną firmą inwestycyjną, również należącą do Angelini Group, i która zarządza aktywami o wartości ponad 20 000 milionów dolarów.

AntarChile posiada ponad 70% udziałów w Forestry Arauco, firmie posiadającej 1,6 miliona hektarów monokulturowych plantacji odpowiedzialnych za degradację i dewastację gleb, co poważnie wpływa na minimalne warunki, jakich potrzebuje społeczność do życia, takie jak dostęp do wody i ziemi uprawnej. Ponadto, projekt MAPA promowany przez Arauco planuje modernizację przemysłu celulozowego w południowym Chile poprzez wzmocnienie ponadnarodowego ekstraktywizmu między innymi w Argentynie, Brazylii, Peru, Ekwadorze, Kolumbii, Urugwaju, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Panamie.

Antar jest również właścicielem firm rybackich Corpesca, Igemar i Orizon, a jego kontrola w aktywach wynosi ponad 80%. Należy pamiętać, że firma rybacka Corpesca przekupiła byłego senatora Jaime Orpisa (UDI) i byłą kongresmenkę Martę Isasi (była UDI), płacąc ponad 200 milionów za obronę interesów rybołówstwa przemysłowego w kongresie. Longueira był kolejnym z tych, którzy skorzystali z tego schematu, znanego jako “Ustawa o rybołówstwie” lub “Ustawa Longueira”, która przyniosła korzyści dużemu przemysłowi rybnemu ze szkodą dla autonomicznego rybaka. Poprzez różnych dostawców polityk ten otrzymał od firmy Corpesca kwotę 730 milionów pesos w okresie od września 2009 do marca 2015. Łapówka ta miała wpłynąć na projekt ustawy, aby była ona korzystna dla dużych przemysłowych firm rybackich.

Jakby tego było mało, Antar posiada 90% udziałów w firmach zajmujących się dystrybucją paliw i gazu Copec, Abastible, Metrogas i Agesa oraz inne biznesy firm górniczych Camino Nevado i Alxar. Zdecydowana większość z wymienionych firm posiada konkretne piętro w namierzonym przez nas budynku. Stanowią one kluczowe agencje konsolidacji systemu neoliberalnego i ekstraktywistycznego, od czasów przed dyktaturą do dnia dzisiejszego.

Dziś widzimy jak rząd Gabriela Borica jest współwinny ratyfikacji Traktatu o Partnerstwie Trans-Pacyficznym (TPP-11), który niewątpliwie daje większe uprawnienia prawne firmom AntarChile. Ten rząd jest częścią sojuszy utworzonych przez FA, PS, PPD, PC, które w tamtym czasie wraz z prawicą dokonały zapory ogniowej dla październikowej rewolty 2019 roku z otwarciem paktu konstytucyjnego, a które teraz wracają na ten sam kurs, z nowym procesem konstytucyjnym pomiędzy dominującymi partiami politycznymi. Zaprzeczamy, że proces ten rozpoczął się i zakończył jako porażka, centralizując walki do biurokratyzujących poziomów dyskusji, w których czekanie i ekonomiczne dostosowanie są najsmaczniejszym przysmakiem.

Towarzyszxm akcji, tym, którzyx spójnie i wytrwale kontynuowali nową drogę powstańczą otwartą po rewolcie; nasze pozdrowienia i bezwarunkowe poparcie.

Tym, którzy “rozumieją” głosowanie nawróconych “anarchistów”, którzy wybrali kamuflowanie wojny społecznej w uprzejmych praktykach i przemówieniach, nic! Żadne państwo policyjne nie zniszczy naszych perspektyw na nowy świat, a wraz z tym buntem nadal ładują się ci, którzy nie zostali zaślepieni konstytucyjną oazą wzniesioną na krwi naszych zmarłych, a ostatecznie zwieńczoną zdradą plebiscytowej klęski.

Wyraźnie zaznaczamy, że nie jesteśmy “samotnymi wilkami”, jak hegemoniczna prasa zwykła określać wybuchowe ataki w ostatnich czasach. Takie określenie jest obciążone fundamentalizmem i fanatyzmem religijnym, które odciskają piętno awangardy lub heroizmu, którego my w ogóle nie podzielamy. Nasze działanie, czy to indywidualne, czy zbiorowe, ma sens obrazoburczy. Tym razem nie działamy sami. Jest nas wielu i będzie nas coraz więcej.

Rewolucyjna solidarność z Juanem Aliste, Marcelo Villarroelem, Mónicą Caballero, Francisco Solarem, Joaquínem Garcíą, Mawünhko, Tomásem, Mattiasem Jordano, Lechugą, Felipe Ríosem i więźniami Mapuche!

Do zniszczenia kapitalistycznej modernizacji – towarzyszx, brakuje tylko ciebie, do pomnożenia autonomicznych działań!

Frakcja Autonomiczna Cristian Valdebenito – Nowy Przewrót

(tłumaczenie z Abolition Media)