USA: Policja świętuje Dzień Kolumba kontynuując brutalne tradycje wobec protestujących Indian w Dakocie.

Północna Dakota – Wojskowa policja pacyfikująca protestujących w sprawie Dakota Access Pipeline świętuje Columbus Day w iście faszystowski sposób, gdy napadli pokojowo strajkujących Indian i rozpoczęli masowe aresztowania. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez biuro szeryfa w hrabstwie Morton, 27 protestujących zostało aresztowanych, a dwójce z nich postawione zostały zarzuty kryminalne, ponieważ przypięli się łańcuchami do maszyn budowlanych.

columbus-day

Masowe aresztowania rdzennych amerykanów oraz sympatyków ich sprawy w dniu upamiętniającym odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, nastąpiły dokładnie dzień po tym jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił plemieniu Siouxów ze Standing Rock, sądowego nakazu zaprzestania prac konstrukcyjnych związanych z linią przesyłową biegnącą przez ich terytorium w Dakocie. Cała inwestycja narusza poważnie ekosystem i może spowodować wyschnięcie źródeł wody, z których mieszkańcy tego terytorium korzystają. Walka z państwową inwestycją trwa już prawie dwa miesiące i na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady odbyły się liczne akcje solidarnościowe, przeprowadzone przez środowiska anarchistyczne.

Podczas protestu była obecna znana amerykańska aktorka Shailene Woodley, która na bieżąco prowadziła transmisję wideo z przebiegu starcia z policją przez ponad dwie godziny. Aktorka również została aresztowana, bez przedstawienia jej przysługujących jej praw, a transmisję na żywo z tego zdarzenia oglądało ponad 40 tysięcy internautów.

Jak donosi źródło bliskie Sacred Stone Campgrupy sprzeciwiającej się rządowej inwestycji, zdradziło w wywiadzie dla Anti-Media, że siły porządkowe używają zdjęć oraz nagrań wideo do identyfikacji uczestników protestu, co jest później wykorzystywane jako dowód w sądzie oraz powód do aresztowania. W mijających tygodniach władze USA naprędce zmieniły prawo, tak żeby represje wobec protestujących były ułatwione, w tym również otwarcie ognia przez policję.

Cała ta sytuacja zakrawa o jakąś mroczną ironię. W dniu, który amerykański rząd wyznaczył na obchody “odkrycia” Ameryki przez Kolumba, rdzenni amerykanie, dla których Kolumb jest masowym mordercą i kolonizatorem, opresja wobec nich jest kontynuowana przez władze. Tak więc długa tradycja krwawych represji wobec Indian – pierwotnych mieszkańców tych ziem, tym razem przy okazji inwestycji w Dakocie, ma swój dalszy ciąg.

(Via Antimedia)