AKCJA BEZPOŚREDNIA – STYCZEŃ

Grecja: Jak co roku, greccy anarchiści powitali Nowy Rok przed bramą więzienia Korydallos, w solidarności ze swoimi uwięzionymi towarzyszami. W porównaniu do poprzednich lat, aktywistom udało się podejść wyjątkowo blisko żeńskiego bloku więzienia oraz zorganizować demonstrację wokół bloku męskiego. Nie doszło do żadnej interwencji ze strony służb więziennych.

Chile: W solidarności z więźniami oraz prześladowanymi w wyniku Wojny Społecznej w Chile, a także ku pamięci zamordowanego anarchisty Sebastiána Oversluij, przy pomocy farby, oleju oraz materiałów pirotechnicznych, pierwszego stycznia zaatakowano Kościół Mormonów w Santiago.

Meksyk: Czwartego stycznia kolektyw “Punky Maury” (FAI/IRF) dokonał ataku na stację benzynową stojącą przy alei Canal Prados w mieście Tultitlan, obrzucając ją bombami zapalającymi oraz koktajlami mołotowa. W efekcie doszło do pożaru pomp benzynowych. Motywami sprawców była zemsta za towarzyszy przetrzymywanych w więzieniach za protestowanie przeciwko “mega benzynie”, która powoduje zubożenie społeczeństwa z korzyścią dla bogatych. Podług opublikowanego manifestu, atak ten miał być też ciosem w cywilizację, niszczącą Ziemię.

Chile: 7 stycznia około godziny 2:00 nad ranem, nieznany sprawca wyszedł z samochodu i rzucił urządzenie wybuchowe, które spowodowało pożar wewnątrz salonu samochodowego Laurry znajdującego się w pobliżu zamożnej gminy Las Condes w Santiago. W wyniku pożaru spłonęło pięć luksusowych samochodów, powodując straty wycenione na około 100 milionów pesos. Policja, która przybyła na miejsce wraz ze strażakami rozpoczęła śledztwo w tej sprawie, opierając się głównie na nagraniu z monitoringu. Na miejscu nie znaleziono żadnych ulotek i jak na ten moment żadna grupa nie przyznała się do ataku.

Grecja: We wczesnych godzinach 7 stycznia, ateńscy anarchiści zaatakowali siedzibę partii SYRIZA w dzielnicy Kato Petralona. Atak ten jest odpowiedzią na aresztowanie Konstantiny Athanasopoulou i Poli Roupy oraz uwięzienie jej syna, a także aktem solidarności z uwięzionymi członkami Walki Rewolucyjnej.

 

Chile: 20 stycznia, pod ambasadą USA w Santiago, w odpowiedzi na międzynarodowe wezwanie do sprzeciwu wobec inauguracji Donalda Trumpa oraz terroryzmowi Stanów Zjednoczonych, chilijscy anarchiści zorganizowali demonstrację.

Holandia: W nocy z 20 na 21 stycznia zniszczono dziewięć bankomatów w Hadze, w solidarności z anarchistami oskarżonymi o obrabowanie banku w Akwizgranie, w Niemczech. W nawiązaniu do tego procesu sprawcy stwierdzili, że wywłaszczenie jest etycznie oraz politycznie uzasadnioną metodą walki oraz częścią historii wszystkich ruchów rewolucyjnych.

Australia: Na znak protestu przeciwko karnawałowi australijskiego nacjonalizmu, tzw. ,,Dnia Australii” przypadającego na 26 stycznia, anarchiści postanowili przyozdobić miasto antykolonizacyjnymi i antynarodowymi hasłami.

W późniejszych dniach, a także w samo “święto” przeprowadzono wiele akcji propagandowych, sprzeciwiających się istnieniu państwa australijskiego.

Grecja: 26 stycznia o 10 wieczorem anarchiści zaatakowali jednostkę specjalną policji strzegącą biura PASOK (Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego – Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα) w Egzarchii, dzielnicy Aten. Akcja ta została zadedykowana Amerykanom, którzy walczyli na ulicach przeciwko Donaldowi Trumpowi w dniu jego inauguracji, 20 stycznia. Sprawcy wyrazili również solidarność z towarzyszem, który został postrzelony w tym samym dniu w Seattle.