Chile: Ognisty lipiec na terytoriach Mapuche

9 lipca 2021 roku w Carahue (Chile) Pablo Marchant Gutiérrez został zamordowany podczas ataku na pojazdy firmy Forestal Mininco, filii celulozowego giganta CMPC. 29-letni były student antropologii, który włączył się w walkę Mapuczów poprzez CAM (Coordinadora Arauco Malleco), uczestniczył około godziny 17.00 w spaleniu mikrobusu, pługopiaskarki i cysterny na terenie majątku Santa Ana-Tres Palos, kiedy został z bliska postrzelony w głowę przez karabinierów, których zadaniem była ochrona interesów przemysłu drzewnego. Po tym policyjnym zabójstwie cały region Mapuche zapłonął na  wiele tygodni.

Dziś, rok po śmierci Pabla Marchanta, jak według nas można upamiętnić towarzyszki, które poległy podczas walki? Organizując marsze, podczas których siedzimy z godnością na ziemi w kamiennym milczeniu? Organizując demonstracje, by machać swoimi wielkimi flagami na wietrze między dwiema konferencjami, jednocześnie pilnując, aby nie doszło do wrzenia, oczywiście w imię “godności” i “pamięci”? Czy też poprzez mnożenie rozproszonych ataków, aby kontynuować walkę, a tym samym sprawić, by ich idee nadal w niej żyły? W każdym razie, to właśnie wybrały zdecentralizowane grupy CAM, zwane Organizacjami Oporu Terytorialnego (ORT*), ale także inne bojowe grupy Mapuczów i anonimowi ludzie, mnożąc straty przemysłu drzewnego wokół tej rocznicy w różnych obszarach regionu.

Krótki chronologiczny przegląd  ostatnich ataków na terytorium Mapuczów (regiony La Araucanía, Los Ríos i Bío Bío)…

Cañete, 2 lipca 2022 r. Cztery domki letniskowe byłego szefa policji kryminalnej tego rejonu idą z dymem

W sobotę, 2 lipca, około godziny 21.00 w gminie Cañete, mała grupa przemieszczała się nocą (w Chile jest zima) prosto do swojego celu: czterech drewnianych domków położonych w pobliżu jeziora Lanalhue, w sektorze La Vaina. Podpalili je, zanim zniknęli, pozostawiając za sobą jedynie popiół. Te cztery domki letniskowe nie są byle jakimi domkami, ponieważ ich właścicielem jest nikt inny jak Carlos Sanhueza, emerytowany prefekt policji kryminalnej (PDI), zatrudniony w sektorze prywatnym jako kierownik ds. bezpieczeństwa w kilku firmach leśnych w regionie. Na miejscu policjanci znajdą transparent, na którym było napisane: “Bogaci i leśnicy wynocha z terytorium Mapuche”, oraz domagające się w wolności dla wszystkich więźniów Mapuche.

Carahue, 3 lipca 2022 r. Ciągnik i jedna ze spalonych ciężarówek firmy Forestal Mininco

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 3 lipca, w gminie Carahue na posiadłościach La Liebre i San Guillermo spalono 4 ciężarówki, 8 maszyn i 3 portakabiny. Działały one na zlecenie firmy Forestal Mininco, a w ataku tym uczestniczyło, jak podaje prasa, blisko 30 uzbrojonych osobników. Atak został przeprowadzony przez ORT Pablo Marchant (CAM), który musiał zmierzyć się z siłami specjalnymi, pilnującymi terenu.

Droga Traiguén w Lumaco, 6 lipca. Latyfundysta Cortessi traci samochód.

W środę rano, 6 lipca, na drodze z Traiguén do Lumaco, na posiadłości El Coigüe należącej do firmy leśnej, spalono 1 magazyn i 3 pojazdy należące do biznesmena i latyfundysty Cortessiego. Według prasy, magazyn, który został oblany benzyną, nie poszedł z dymem po wymianie ognia między pięcioma napastnikami a właścicielem, który nie był w stanie uratować swoich samochodów. Do ataku przyznała się grupa ORT Mangil Wenu (CAM).

Collipulli, 6 lipca 2022 r. Ciężarówki przemysłu leśnego w ogniu!

W środę rano, 6 lipca, 10 kilometrów od miasta Collipulli, na terenie posiadłości La Granja, po ujęciu kierowców podpalono 5 ciężarówek firmy leśnej. Jak podaje prasa, kilkunastu uzbrojonych osobników zdołało uciec mimo szybko ustawionych w okolicy blokad drogowych policyjnych, które to przywitano ogniem karabinowym.

Máfil, 7 lipca 2022 r. Ciężarówki i maszyny leśne nie przetrwały nocy.

W nocy z czwartku na piątek 7 lipca w gminie Máfil, na terenie posiadłości firmy leśnej w Santa Loreto, podpalono 2 ciężarówki, 6 maszyn, 2 portakabiny i 1 furgonetkę. Atak przeprowadzony przez ORT Kallfulikan (CAM).

Lumaco, 8 lipca 2022. Ciężarówka firmy Forestal Mininco całkowicie spalona.

We wczesnych godzinach porannych w piątek, 8 lipca, na drodze z Traiguén do Lumaco, w posiadłości San Alonso firmy Forestal Mininco, kierowca ciężarówki do przewożenia wyrębu został zatrzymany przez grupę pięciu uzbrojonych osób, które zmusiły go do wyjścia z ciężarówki, a następnie ją podpaliły. Odpowiedzialność bierze ORT Pelontraru (CAM).

Chol Chol, 8 lipca 2022 r. Ciężarówki firmy Forestal Mininco idą z dymem.

W piątek, 8 lipca, wczesnym rankiem w gminie Chol Chol-Galvarino, na terenie posiadłości leśnej firmy Forestal Mininco, podpalono 4 ciężarówki, 2 maszyny i 1 furgonetkę. Atak zgłoszony przez ORT Txenka Marimán (CAM).

Concepción, 8 lipca 2022 r. Dwa luksusowe samochody w salonie zostały podpalone.

W nocy z piątku na sobotę, 8 lipca, około godziny 2:30 w mieście Concepción, dwa luksusowe samochody zostały podpalone w salonie samochodowym znajdującym się na Avenida Prat. Na miejscu zdarzenia policjanci znajdą transparent, na którym było napisane: “Przychodzimy z nocy i to ku niej idziemy. Pablo Toño Marchant presente, Sprawiedliwość!”. .

La Unión, 12 lipca 2022 r. Osiem ciężarówek Forestal Anchile idzie z dymem.

W nocy z wtorku na środę, 12 lipca, około godziny 3:00 w gminie La Unión, na terenie posiadłości Peleco firmy leśnej Forestal Anchile, podpalono 8 ciężarówek. Według prasy, około piętnastu osób z bronią przybyło na miejsce, strzelając w powietrze, po czym oblało osiem ciężarówek leśnych benzyną. Odpowiedzialność bierze WAM (Weichan Auka Mapu) w solidarności z więźniami Mapuche.

Arauco, 12 lipca, atak z użyciem zapalnika na instalacje farmy wiatrowej i przeciwko domkom byłego burmistrza Contulmo.

W nocy z wtorku na środę, 12 lipca, około godziny 22.40, w gminie Arauco, w sektorze Las Peñas, gdzie znajduje się farma wiatrowa, grupa około dziesięciu osób z bronią zaatakowała strażników, najpierw ich rozbrajając, a następnie wyprowadzając z budynków, po czym podpalając je, wraz z dwoma szopami technicznymi służącymi do konserwacji turbin wiatrowych. Nieco później, około 2 w nocy w sektorze Coihueco, nieznane osoby zrównały z ziemią dwa domki byłego burmistrza Contulmo, Mauricio Lebrechta, podpalając je. Nie trzeba dodawać, że w chilijskiej prasie zrobiło się głośno o tym ataku “przeciwko farmie wiatrowej”, zwłaszcza że pozostawiony na miejscu transparent nawiązywał do wyzwolenia więźniów Mapuche…

Arauco, 13 lipca. wzdłuż drogi P40…

W środę rano, 13 lipca, w gminie Arauco, wzdłuż drogi do rezerwatu Raqui, grupa około dziesięciu uzbrojonych osób zaatakowała kilka firm leśnych w pięciu różnych miejscach wzdłuż tej samej drogi P40.

Na swojej trasie podpalili 5 samochodów ciężarowych, zrywkę, dźwig, jeepa, pickupa i kontener służący jako stołówka. Nieco później, w sektorze Los Huapes, grupa przechwyciła ciężarówkę przewożącą pracowników leśnych, kazała im wysiąść, a następnie podpaliła ją.

Máfil, 17 lipca 2022 r. Blisko 19 maszyn budowlanych zostało zredukowanych do popiołu

W gminie Máfil około godziny 3:30 firma zajmująca się kruszywem drzewnym Áridos del Sur na posiadłośćiach Santa Elena straciła sporo kasy. Tam około dwudziestu osób spaliło 22 maszyny: 3 koparki, 13 ciężarówek i 3 samochody dostawcze. Na miejscu znaleziono transparent ORT Williche Kalfulikan (CAM), na którym widniał między innymi napis: “Firmy leśne, kruszywowe i latyfundystyczne, wynoście się z Wallmapu. Toñito [Pablo Marchant] żyje dzięki walce”.

W niedzielną noc, 17 lipca, doszło do dwóch ataków, pierwszego w Máfil i drugiego w Lanco.

Drugi atak miał miejsce w gminie Lanco około godziny 5:45 na majatku San Antonio należącym do firmy Forestal Arauco, kilkanaście uzbrojonych osób zneutralizowało ochronę terenu, a następnie podpaliło 1 koparkę, 1 pickupa i 1 kontener (używany jako stołówka).

* NdT :
W oświadczeniu z 8 lipca, twierdząc, że jest odpowiedzialna za kilka ataków ORT, Coordinadora Arauco Malleco (CAM) dała jasno do zrozumienia, że “ekstraktywizm i militaryzacja w Wallmapu nie zmieni się pod pseudolewicowym rządem Gabriela Borica, ani z nową Konstytucją…. Wzywamy do wzmocnienia Organów Oporu Terytorialnego – ORT i innych przejawów oporu z perspektywy weychan [walki], bez poddawania się okruszkom oferowanym przez nową zinstytucjonalizowaną rdzenność, która jest również promowana przez wielkie firmy leśne i inne w celu integracji części naszej populacji. (…) Chociaż doświadczyliśmy konsekwencji kolonializmu i systemu kapitalistycznego na naszym terytorium, jego dynamika jest kontynentalna i globalna, co jednoczy nas w oporze z innymi rewolucyjnymi ekspresjami poza historycznym Wallmapu.”

(tłumaczenie z Act For Freedom!)