Grecja: Przeciwko państwu, kapitałowi, rasizmowi, wojnie i nacjonalizmowi

PRZECIWKO PAŃSTWU, KAPITAŁOWI, RASIZMOWI, WOJNIE I NACJONALIZMOWI

Państwo greckie, jako strażnik graniczny Twierdzy Europa, od dawna naśladuje i wyraża w najbardziej dobitny sposób politykę antyimigracyjną reprezentowaną przez Unię Europejską. Podczas gdy na szczeblu globalnym władcy polityczni i gospodarczy usiłują przeprowadzić bezwarunkowy atak na ludy kapitalistycznych peryferii poprzez wojny, operacje wojskowe, obalanie reżimów i narzucanie nowych, w celu kontrolowania całych regionów, źródeł bogactwa i wyzysku całych populacji, skazując miliony ludzi na nędzę, ubóstwo, choroby i wykorzenienie, tu w Grecji skrajnie prawicowy neoliberalny rząd począwszy od ogrodzenia Evros i obozów koncentracyjnych, po wraki statków na Morzu Egejskim i nielegalne deportacje, rozszerza swoją morderczą strategię na granicach lądowych i wodnych, w celu kontrolowania i zapobiegania przepływowi uchodźców i migrantów. Tak więc, gdy liczba osób wypychanych z Grecji niemal podwoiła się w 2021 roku, liczba przybywających na wyspy jest najniższa w ostatnich latach, a ludzie są wypychani na inne, bardziej śmiercionośne szlaki przez środkową i zachodnią część Morza Śródziemnego oraz Atlantyk.

W ubiegłym roku wzrost liczby przymusowych powrotów z użyciem przemocy sygnalizuje kontynuację nieludzkiego, poniżającego i upokarzającego traktowania uchodźców i migrantów, z kradzieżą rzeczy osobistych, rozbieraniem, biciem, a nawet uprowadzeniami w nielegalnych ośrodkach zatrzymań do czasu ich nielegalnego powrotu. Reżim grecki, z pomocą morderczego mechanizmu Frontex, usiłuje blokować i zatapiać łodzie i statki przewożące uchodźców oraz jest odpowiedzialny za śmierć setek migrantów i osób zaginionych na wodach Morza Egejskiego, w tym dzieci i niemowląt, ostatnio we wrakach statków na Paros, Andikitirze i Folegandros (wyspy greckie).

Jednocześnie wewnątrz kraju, pod pretekstem pandemii, próbuje się odizolować uchodźców i migrantów od tkanki społecznej i zamknąć ich w  obozach koncentracyjnych, gdzie tysiące ludzi próbuje przetrwać w nędznych warunkach, bez jedzenia, opieki i schronienia. Pandemia Covid-19 przypieczętowała i zaostrzyła ponure warunki, jakie rządzący zarezerwowali dla  osób uchodźczych i migranckich, pozbawiając ich podstawowych potrzeb i narażając na pandemię. Nie mogąc w tych warunkach zastosować żadnych środków ochronnych, niekontrolowane rozprzestrzenianie się wirusa nasila się, a tysiące osób są skazane na choroby i śmierć, pozbawione dostępu do opieki zdrowotnej.

W ten mechanizm, który rządzący stworzyli dla uchodźców i migrantów, prowadząc ich do wykorzenienia, izolacji i zamknięcia, nędzy i śmierci, wpisują się faszystowskie i rasistowskie ataki, takie jak pobicie trzech pakistańskich migrantów w dzielnicy Kaminia w Pireusie w Atenach w październiku zeszłego roku przez grupę paramilitarystów oraz rasistowski atak i wtargnięcie do domów migrujących pracowników rolnych w Lassithi (południe wyspy Grete) w sierpniu 2021 roku.

Konsolidacja fizycznej i moralnej eksterminacji uchodźców i migrantów poszukujących lepszych warunków życia jest wynikiem europejskiej polityki totalitarnej i odzwierciedla morderczą strategię państw wobec słabych i uciśnionych. My, jako anarchistki, jako część wyzyskiwanych i uciskanych, sprzeciwiamy się rasistowskiej i zbrodniczej polityce państwa wobec uchodźców i migrantów, i domagamy się dla nas wszystkich, miejscowych i migrantów, swobodnego dostępu do dóbr społecznych (zdrowie, edukacja, żywność, mieszkania) i pragniemy zintensyfikować walkę o świat bez państw, granic i wyzysku.

GODNE WARUNKI ŻYCIA I SWOBODA PRZEMIESZCZANIA SIĘ DLA UCHODŹCÓW I MIGRANTÓW

ŻADNYCH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH GDZIEKOLWIEK I KIEDYKOLWIEK

ORGANIZACJA I WALKA O REWOLUCJĘ SPOŁECZNĄ, O SPOŁECZEŃSTWO RÓWNOŚCI, SOLIDARNOŚCI, WOLNOŚCI

Zgromadzenie Anarchistów na rzecz Emancypacji Społecznej i Klasowej

(tłumaczenie z Act For Freedom Now!)