tzw. U$A: Kolonialne pomniki upadają gdy Dzień Gniewu Rdzennej Ludności przechodzi przez ulice

Ten raport został napisany we współpracy z Indigenous Action, śledźcie ich na bieżąco, aby uzyskać więcej informacji o antykolonialnych działaniach, oraz skorzystać z zasobów i analiz.

W odpowiedzi na wezwanie do Dnia Gniewu Rdzennej Ludności Przeciwko Kolonializmowi, wiele osób w tak zwanej Ameryce Północnej odpowiedziało różnymi działaniami, od zawieszania banerów, antykolonialnych plakatów i vlepek, przez bojowe uliczne demonstrację oraz, jak w niektórych miastach, do niszczenia kolonialnych pomników

Z pierwotnego wezwania do akcji:

“Ponieważ pandemia COVID-19 sieje nieproporcjonalne spustoszenie pośród rdzennej społeczności, nie możemy dłużej ignorować rzeczywistości, że to właśnie plaga kolonializmu sprawiła, że nasze ludy stały się tak bardzo podane na tego wirusa. Od szczelinowania i zatruwania naszej wody, wydobywania i spalania węgla, wycieków ropociągów, opuszczonych kopalni uranu, spalarni śmieci, budowy murów apartheidu, piętrzenia rzek i ciągłej dewastacji ekologicznej – nasze zdrowie jest nieodłącznie związane ze zdrowiem naszych świętych ziem. Kolonizatorzy zaczynają się godzić z globalnym ociepleniem, lecz my byliśmy na pierwszej linii tej wojny z Matką Ziemią od czasów pierwszych kolonialnych inwazji na nasze ziemie.

Jesteśmy sfrustrowani pozbawioną inspiracji asymilacyjną polityką z okazji Dnia Ludów Tubylczych. Rdzenne korporacje i organizacje non-profit próbują spacyfikować i zasymilować nasze ludy w ramach kolonialnej polityki osadników. Próbują kontrolować naszą wściekłość i stłumić ruchy wyzwoleńcze (tak jak to zrobili w Standing Rock). Zadowalają się podziękowaniami i pustymi gestami, które nie stanowią  żadnego wyzwania i nie zmieniają rzeczywistych warunków cierpienia, z jakim borykają się nasi ludzie. Nie wierzymy, że możemy wyjść tego kryzysu poprzez głosowanie. Nie będziemy błagać polityków, aby zreformowali ten sam system, który opiera się na naszym ludobójstwie i zniszczeniu naszej Matki Ziemi. Wzywamy do czegoś bardziej efektywnego w kierunku zniesienia kolonializmu na naszych ziemiach. Przeczytaj zin “Uprooting Colonialism: The Limitations of Indigenous Peoples”, aby uzyskać więcej informacji.

Świętowaliśmy i wspieraliśmy wściekłość spontanicznych i potężnych powstań Black Lives Matters, które obaliły pomniki kolonizatorów i rzuciły na kolana rasistowskie instytucje, takie jak rasistowską drużynę NFL z Waszyngtonu. W tym duchu, oraz również w duchu naszych wojowniczych przodków, którzy atakowali idee i instytucje kolonialne, wzywamy wszystkich, którzy podzielają naszą frustrację i wściekłość, aby do nas dołączyli. Za zaginione lub zamordowane Womxn, dziewczęce, trans płciowe i te Dwojga Duchów. Przeciwko kolonializmowi surowcowemu. Przeciwko kolonialnym granicom. Przeciwko osadniczo kolonialnemu państwu policyjnemu. Dla całkowitego wyzwolenia.”

Ponad 500 lat oporu rdzennych mieszkańców

Dzień akcji odbył się na tle nie tylko trwającego powstania, które rozpoczęło się pod koniec maja po policyjnym morderstwie George’a Floyda, ale także pod wpływem rozwoju i kontynuacji różnorodnych rdzennych walk toczących się na tak zwanej Wyspie Żółwi.

 

W tak zwanych Stanach Zjednoczonych obejmuje to trwający opór na ziemiach O’odham wzdłuż granicy tak zwanych Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z budową muru dochodzi do militaryzacji, które to niszczą święte miejsca i cmentarze a jest prowadzona przez O’odham Anti-Borders Collective. Działania przeciwko murowi granicznemu są kontynuowane pomimo intensywnej przemocy policji i ciągłych aresztowań. Doszło również do eksplozji powstających lokalnych sieci wzajemnej pomocy, które zostały zorganizowane w odpowiedzi na pandemię COVID-19. W tak zwanej Kanadzie walka na terytorium Wet’suwet’en z RCMP i rurociągiem Coastal GasLink ponownie wzbiera na sile, podczas gdy Tiny House Warriors na terytorium Secwepemc nadal walczą z TransMountain Pipeline i wraz członkami Sześciu Narodów rozpoczęli trwającą walkę o rekultywację terenu znaną jako # 1492LandBackLane. EZLN wydał również nowy komunikat, w którym doprecyzowano ich plany na przyszłość.

 

W międzyczasie Biały Dom Trumpa wydał oświadczenie z okazji Dnia KKKolumba i ataków „radykałów” burzących kolonialne i konfederackie posągi, po raz kolejny próbując oczernić dziesiątki milionów ludzi, którzy od maja wyszli na ulice przeciwko białej supremacji.

Jak napisał The Hill:

“Prezydent Trump w poniedziałek wyraził swoje ubolewanie, na ‘radykalnych działaczy’ krytykujących Krzysztofa Kolumba w jego orędziu okazji Dnia Kolumba.

Prezydent wydał orędzie w piątek, ale opublikował ją na Twitterze dopiero w Dniu Kolumba. W oświadczeniu Trump chwali włoskiego odkrywcę za otwarcie ‘nowego rozdziału w historii świata’ ponad 500 lat temu oraz za reprezentowanie „legendarnej postaci” dla 17 milionów włoskich Amerykanów w tym kraju.

W dalszej części swego orędzia Trump potępia ‘radykalnych działaczy’, którzy ‘próbowali zakwestionować dziedzictwo Krzysztofa Kolumba’.

Ci ekstremiści dążą do zastąpienia dyskusji na temat jego ogromnego wkładu rozmową o niepowodzeniach, jego odkrycia nazywają okrucieństwami, a jego osiągnięcia występkami’ – powiedział. ‘Zamiast uczyć się z naszej historii, ta radykalna ideologia i jej zwolennicy starają się ją zrewidować, pozbawić wszelkiej świetności i uznać jako okrutną z natury’.”

”Trump i podobni jemu neoliberałowie wykorzystali trwające protesty w Portland w stanie Oregon, gdzie w sobotę antykolonialni demonstranci powybijali okna i zburzyli posągi Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna, pozostawiając na nich takie hasła jak „Stolen Land” i „Dakota 38″, nawiązanie do 38 osób z Dakoty, których powieszenie Lincoln zatwierdził, dopuszczając się tym samym do największej masowej egzekucji w tak zwanych Stanach Zjednoczonych. Roosevelt stwierdził kiedyś: „Nie posunę się tak daleko, by sądzić, że jedynymi dobrymi Indianami są martwi Indianie, ale wierzę, że dziewięciu na dziesięciu jest…”

Jak na ironię, zaledwie kilka godzin wcześniej około 50 skrajnie prawicowych demonstrantów zebrało się w centrum Portland na wiecu „Back the Blue”, i po nękaniu bezdomnych ludzi w obozowisku zaatakowali ludzi na bronią miotaną,  policja na to wszystko przyglądała się tylko, grożąc natomiast kontrmanifestantom aresztowaniami.

Skrajnie prawicowy wiec nie zdołał nawet przebić się do mediów, poza postami w portalach społecznościowych, ale lokalne i krajowe media szybko podchwyciły „brutalny” protest, który obalił nieożywione posągi w „Dniu wściekłości”. Ted Wheeler potępił „anarchistyczne zachowanie” „nieprzyzwoitych” aktów, gdy Trump w tym czasie wezwał FBI, które to wraz DHS dokonało kilku aresztowań. Media próbowały też powiązać wyraźnie niezwiązaną ze wydarzeniami strzelaninę, która miała miejsce z dala od protestu, z samą demonstracją. Jak na ironię, to podsycanie strachu pojawia się zaledwie kilka dni po opublikowaniu nowego raportu o systematycznej brutalności policji wobec demonstrantów ze strony lokalnych organów ścigania.

 

 

Pomimo medialnej obsesji na punkcie wielkich mobilizacji w Portland, zakres działań, które miały miejsce, pokazuje rosnący rezonans antykolonialnych idei i działań poza dużymi nadmorskimi miastami. W tak zwanym Santa Fe trzydniowa okupacja zakończyła się zburzeniem kolonialnego pomnika. W Kinłání, tak zwanym Flagstaff, około 100 osób wyszło na ulice w bojowym antykolonialnym i antykapitalistycznym marszu. W tak zwanej Utica w stanie Nowy Jork odbył się wiec łączący ludobójstwo dokonane przez Kolumba ze śmiercią miejscowego nastolatka z rąk miejscowej policji w 2013 roku. Inne wydarzenia obejmowały porządkowanie obszaru rzeki i tworzenie dzieł sztuki na zewnątrz, organizowanie publicznych zgromadzeń na zewnątrz i wieszanie banerów.

Część historii antykolonialnych akcji bezpośrednich 

W tak zwanych Amerykach istnieje ogromny sprzeciw wobec Dnia Kolumba, obchodów, które mają swoje korzenie w zlinczowaniu 11 włoskich imigrantów w Nowym Orleanie w 1890 roku. Starając się opanować oburzenie wynikające z zabójstw, uniknąć wojny z Włochami, doprowadzono włoskich imigrantów do statusu białych, a także utrwalono mit Kolumba jako centralny filar w budowie Stanów Zjednoczonych – obchody Dnia Kolumba zwracały coraz większą uwagę. W 1968 roku Dzień Kolumba został uznany za święto federalne, w tym samym roku, w którym powstał Ruch Indian Amerykańskich (AIM).

Odkąd stał się świętem federalnym, narastał sprzeciw i bezpośredni opór wobec Dnia Kolumba. Opór ten przybierał różne formy, od masowych marszów i bezpośrednich akcji mających na celu zakłócenie obchodów i parad Dnia Kolumba, ataków na posągi Kolumba za pomocą graffiti i farby, a w ostatnich latach burzenie całych pomników. Ta ciągła fala antykolonialnych działań została połączona z rosnącym zrozumieniem przez szerszą populację brutalności, ludobójstwa i zniewolenia ludu Taíno i innych z rąk Kolumba i jego ludzi.

 

W następstwie powstania wywołanego zabójstwem George’a Floyda dziesiątki miast rzuciły się, by obalić pozostałe posągi Kolumba, podczas gdy inne przystąpiły do obchodów Dnia Ludów Tubylczych. Ale chociaż liderzy Partii Demokratycznej mieli nadzieję, że uda im się złagodzić rosnący opór na ulicach, wielu prawicowców, zwłaszcza Trump, po prostu podwoiło swoje poparcie dla święta, wzywając do uwięzienia „ANTIFY”, „BLM” i „zadymiarzy”.

Jednak ostatnie komentarze neoliberalnego burmistrza Portland, Teda Wheelera i faszystów, takich jak Trump, są niemalże lustrzanymi odbiciami, pokazują, że państwo osadnicze-kolonialne czy to podejmuje próbę „pojednania” z kolonializmem, czy też kroczy dalej kroczy wraz z nim: system globalnego kapitalizmu kontynuuję trajektorię ekobójstwa i kradzieży ziemi. W obliczu eskalacji kolonialnej przemocy na Wyspie Żółwi trwają walki rdzennych mieszkańców, nadszedł krytyczny czas na zbudowanie rosnących sieci i grup pomocy wzajemnej, solidarności, infrastruktury i zdolności do długotrwałego działania.

Zaraportowane akcje bezpośrednie z Dnia Gniewu Rdzennej Ludności Przeciwko Kolonializmowi

Portland, OR: Zburzone posągi Tedd’iego Roosevelta i Abraham Lincolna. Kilkusetosobowe bojowe demo wychodzi na ulice.

San Rafael, Kalifornia: Posąg Junipero Serry przewrócony i ozdobiony grafiką i hasłami.

San Jose, Kalifornia: Wywieszenie banerów.

San Mateo, Kalifornia: posąg Junipero Serry pokryty czerwoną farbą, sloganami; Antykolonialni anarchiści publikują komunikat:

“Z tak zwanego ‘San Mateo w Kalifornii’, krainy nieprzekonanych Ramaytush i Ohlone, jako osadnicy dążymy do solidarności z trwającym oporem rdzennych mieszkańców, który ma miejsce na tych ziemiach od ostatnich 500 lat.

Junipero Serra, XVIII-wieczny misjonarz rzymskokatolicki, był znanym sprawcą wielu okrucieństw. Pod jego przywództwem dziesiątki tysięcy rdzennych mieszkańców zostało przymusowo ujarzmionych i brutalizowanych, przy użyciu kilku misji, których Serra wykorzystywał jako główne narzędzie przemocy i przymusu. Ten akt wandalizmu ma na celu potępienie kościoła katolickiego również jako podmiotu, który jest całkowicie odpowiedzialny za te haniebne czyny.

Ludobójstwo rdzennych mieszkańców Wyspy Żółwi trwa. Widzieliśmy tylko niewielką próbkę możliwości tej kolonialnej, białej supremacji, patriarchalnej przemocy, która rozgrywa się w bardzo konkretny sposób w tak zwanej Kalifornii, z konsekwencjami degradacji środowiska i katastrofy klimatycznej objawiającej się niszczycielskimi pożarami w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Podczas tego gorącego lata  ostatecznie upadło na ziemię 84 rasistowskich i kolonialnych pomników. Zniszczenie ich, w większości konfederacyjnych i kolonialnych, było postrzegane jako główne zagrożenie dla iluzji porządku na tej ziemi, o czym świadczy represyjny dekret, który obiecuje 10 lat więzienia każdemu, kto zaatakuje ‘legalność naszych instytucji’ poprzez wandalizm zabytków. Posągi i pomniki to symbole, które wzmacniają szczególny związek z pamięcią historyczną. Kiedy zostaną zburzone, oznaczają obalenie relacji między rządzonymi a rządem, wraz z nimi upada sama idea narodu.

Państwo zawsze działało w interesie kolonizatorów, takich jak Serra, i przeciwko rdzennym, Czarnym, Brązowym i innym uciskanym. Widzimy tę znajomą dynamikę w odpowiedzi państwa na pandemię COVID, w której ludzie pracujący pozostają bez środków, a więźniowie są pozostawieni na śmierć w więzieniu; w wyniku braku reakcji na kryzys klimatyczny, szaleją pożary na zachodnim wybrzeżu; oraz w podejmowanych przez państwo próbach brutalnego stłumienia Ruchu Wyzwolenia Czarnych i powstania, które trwa od ostatnich 5 miesięcy.

Znajdujemy się w bezprecedensowym momencie, gdy zaufanie do państwa topnieje. Nadszedł czas, aby zdecentralizowana rebelia wyłoniła się i zaatakowała infrastrukturę i kulturę białej supremacji. Nie zgadzamy się na bycie rządzonymi.

Miłość i wściekłość,
– jacyś anarchiści”

Reno, Nevada: Wywieszenie banerów na siedzibach biur Demokratów i Republikanów hrabstwa Washoe. Uroczystość wspólnoty obejmowała również „sprzątanie rzeki, artystyczną rekultywację placu Believe i marsz pod pomnik Johna Mackaya po południu”.

 

Santa Fe, Nowy Meksyk: Po zajęciu Santa Fe Plaza przez koalicję Tewy, rdzennej ludności i ich sojuszników, która trwała kilka dni, zażądano od burmistrza zburzenia rasistowskiego pomnika kolonialnego w centrum miasta, ludzie jednak wzięli sprawy w swoje ręce i zniszczyli obelisk upamiętniający morderstwo „dzikich Indian”. Policja odpowiedziała, przyduszając demonstrantów i wystrzeliwując gaz łzawiący. Alan Webber, burmistrz miasta, ironicznie odpowiedział przeciwnikom pomnika masowego mordu potępiając „ludzi biorących prawo w swoje ręce”.

Kinłání, So-Called Flagstaff: Militant anti-colonial, anti-fascist march through the streets. Read full report here.

Kinłání, tak zwane Flagstaff: bojowe antykolonialne, antyfaszystowskie demo przechodzi ulicami. Przeczytaj pełny raport tutaj.

Occupied O’odham Lands: Riot police and border patrol attack indigenous mobilization against border wall construction. Donate to the bail-fund here.

Okupowane ziemie O’odham: Policja prewencji i patrol graniczny atakują ludność tubylczą, sprzeciwiającą się budowie muru granicznego. Możesz wpłacić na fundusz kaucyjny tutaj.

Pueblo, Colorado: Popiersie Kolumba oblane farbą.

 

Tampa, Floryda: Tłum pokrywa posąg Kolumba krwawymi odciskami dłoni; farba, po czym kontynuuję marsz.

View this post on Instagram

Today was the Indigenous Peoples Day of Rage against Colonialism. As tomorrow is colonial settler holiday that praises a genocidal maniac, remember whos land you're on whos land was stolen from them whos lives were lost because of him. We from the bottom of our hearts thank each and everyone of you for coming out and standing in solidarity with us. We have asked the city of Tampa to remove this statue, so now we wait. What side of History do you want to be on Jane Castor? . . . #FIREE #indigenouspeople #indigenouslivesmatter #indigenouspeopleforblacklives #indigenoussolidarity #indigenoussovereignty #indigenousrights #dreamdefenders #tampabay #tampaprotest #dumpdugan #defundtpd #indigenousactivism #fuckcolonialism #fuckcolumbus #fuckcolumbusday #indigenouspeoplesday

A post shared by @ firee_florida on

 

Minneapolis, Minnesota: Zawieszenie baneru.

Chicago, Illinois: Zniszczony pomnik Chicago Blackhawks.

 

Brooklyn, Nowy Jork: „Około 70 protestujących osób zebrało się w McCarren Park na demonstracji Indigenous Day of Rage. Protestujący palą fałszywe pieniądze i kłody przedstawiające amazoński las deszczowy, który stracił ponad 4,6 miliona akrów w wyniku niszczycielskich pożarów w zeszłym roku”.

 

Utica, Nowy Jork: „W sobotę po południu protestujący wspiął się na pomnik Krzysztofa Kolumba na skrzyżowaniu Memorial Parkway i Mohawk Street w Utica i przymocował do niego białe prześcieradło ze spiczastym kapturem. Inni protestujący skandowali „Kolumb to morderca”!, „Black Lives Matter” i „Native Lives Matter”. W tygodniu poprzedzającym protest posąg Kolumba został dwukrotnie zdewastowany.

Troy, Nowy Jork: Pomnik Kolumba zdewastowany.

Providence, Rhode Island: Blokada autostrady.

Zgodnie z relacją z akcji:

“Kilka osób zostało aresztowanych w Providence w poniedziałek wieczorem po zablokowaniu drogi 95 w pobliżu centrum handlowego Providence Place. Protestujący zaparkowali ciężarówkę U-Haul i samochód, blokując wszystkie pasy na północnej autostradzie na ponad 7 minut. W sumie na autostradzie było około tuzina ludzi, którzy intonowali i rozwijali transparent z napisem: „Tu doszło do ludobójstwa, Rhode Island jest winne”, co jest oczywistym nawiązaniem do obchodów obchodów Kolumba.

Protestujący odpalili fajerwerki na autostradzie, po czym sami ją opuścili. U-Haul został szybko zlokalizowany przez funkcjonariuszy policji stanowej Rhode Island w pobliżu wyjścia 23. Około 20 pojazdów policyjnych otoczyło furgonetkę U-Haul i dokonano 7 aresztowań w związku z akcją.

Protest ten był trzecią częścią 12-godzinnego dnia akcji zorganizowanego przez ludność rdzenną i miejscowych abolicjonistów w Rhode Island w celu zażądania, aby stan uznał Dzień Ludów Tubylczych i uczynił Dzień Kolumba historią.”

Tradycyjne Terytorium Algonquin: marsz i rajd.

Miasto Meksyk: Członkowie rdzennego ludu Otomis mieszkający w Mexico City przejęli obiekty Narodowego Instytutu Ludności Rdzennej (INPI).Instytucja ta „nie szanuje ani nie uznaje autonomii tubylców, ich samostanowienia ani form organizacji”

(tłumaczenie z It’s Going Down)