Santiago, Chile: Spalenie cyrku rodeo przez Grupę Antygatunkową imienia Emilii Bau

12 września, w oczekiwaniu na zbliżające się święta narodowe, anonimowe osoby postanowiły podpalić medialunę1 znajdującą się u stóp wzgórza Renca, powodując znaczne szkody.

Dyrektor Konfederacji Chilijskiego Rodeo, Roberto Concha, powiedział o ataku: “Wyrażamy nasze absolutne potępienie dla podpalenia  w gminie Renca, które spowodowało poważne straty materialne w miejscu, gdzie od sześciu lat nie odbywają się zawody Rodeo z powodu odmowy władz gminnych (…) Jest to miejsce pełne chilijskości”.

Wkrótce potem “Grupo Antispeciesist Emilia Bau – Nueva Subversión”, przyznała się do odpowiedzialności za atak poprzez e-maile do różnych stron kontrinformacyjnych.

Oświadczenie o ataku

W nocy 12 września, na kilka dni przed rozpoczęciem uroczystości patriotycznych, zaatakowałyśmy galery i quinchas2 medialuny położonej u stóp wzgórza Renca, zagrody, które pod motywami “sportowymi” i “kreolskimi” nie robią nic innego, jak tylko utrwalają złe traktowanie i tortury wobec życia zwierząt, a także przemysłu hodowlanego i rybackiego, ośrodków łowieckich i wiwisekcji.

Według FEROCHI (Federación Deportiva del Rodeo Chile, założona w 1961 roku, która w 1962 roku, na mocy oficjalnego dokumentu Narodowej Rady Sportu i Chilijskiego Komitetu Olimpijskiego, uznaje rodeo za “dyscyplinę sportową”), co roku odbywa się ponad 1900 rodeo, co świadczy o usystematyzowaniu tych nadużyć. FEROCHI, Federacja Hodowców Koni, chilijskie kluby Huaso i Gil Letelier, między innymi, to organizacje, które są współwinne utrzymania tych wysokich liczb. Dlatego nie możemy zapominać o koniecznej projekcji działań antygatunkistycznych, które mają na celu położenie kresu tej rzeczywistości.

Trwając na ścieżkach ataku na władzę, łączymy się z siłami ofensywnymi obstawiającymi i rozszerzającymi Nowy Przewrót, w ten sam sposób, w jaki podnosimy naszą maksymalną dyspozycyjność z autonomicznym działaniem, które dąży do intensyfikacji negacji świata porządku i prawa.

Za pamięć o Macarenie Valdés3, Sebastiánie Oversluiju, Claudii López, Matíasie Catrileo4 i Mauricio Moralesie.

O pomnożenie autonomicznych działań.

O wyzwolenie zwierząt, ogień dla kapitału i jego postępu.

Grupo Antispeciesist Emilia Bau5– Nueva Subversión 

notki

1. Medialuna to cyrk w kształcie półksiężyca używany do rodeo, oficjalnego sportu w Chile.

2. Quincha, rodzaj budowli wykonanej z drewna i trzciny lub trzciny olbrzymiej.

3. Yudy Macarena Valdés Muñoz brała udział w walce przeciwko instalacji hydroelektrowni na rzece Tranguil, została prawdopodobnie zamordowana.

4. W Vilcún 3 stycznia 2008 roku Matías Valentín Catrileo Quezada został zastrzelony przez Carabineros de Chile, gdy brał udział w okupacji dawnego gospodarstwa Santa Margarita, co jest częścią trwającego konfliktu Mapuczów z kolonialnymi właścicielami ziemskimi i państwem chilijskim.

5. Emilia Herrera Obrecht “Bau”, Emilia została postrzelona w głowę przez ochroniarza prywatnego latyfundium. Była trans-kobietą Mapuche, która próbowała pomóc w obronie rdzennej ziemi.

(tłumaczenie z Dark Nights)